A pályaválasztás segítése iskolai szinten
2017-11-20 -
Miről is szólnak az őszi hónapok a pályaválasztás előtt álló diákoknak, családoknak? Hát persze, hogy a továbbtanulásról, iskolakereséséről, e téren való tájékozódásról! Éppen ezért a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban nov.9-ére került az a tanítás nélküli munkanap, amikor az iskola minden tanulója a felnőttek mindennapjaival, a munka világával ismerkedhetett.Hatalmas szervezőmunka előzte meg azt, hogy minden korosztálynak valami érdekes, motiváló szakmát, foglalkozást, hivatást vagy továbbtanulási lehetőséget tudjunk bemutatni a 6 éves kisdiákoktól a 14 éveseken át a 18-19 éves pályaválasztás előtt álló diákokig.

Az alsó tagozaton szülők, nagyszülők látogattak el hozzánk, és mutatták be foglalkozásukat. Többek között rendőr, hivatásos katona, masszőr, építész, iskolaigazgató munkáját ismerhették meg a gyerekek. Külső helyszínekre is ellátogattak egyes tanulócsoportjaink: Rendelőintézet laborja, Posta, építkezés, nyomda, cukrászat, média szervezetei. Nagy volt az izgalom a kicsik körében, amikor délelőtt tűzoltó autó jelent meg az iskolaudvaron és azt birtokba is vehették a gyerekek az Önkéntes Tűzoltóság munkatársai segítségével.

Az SNI diákjai külső helyszíneken ismerkedhettek a számukra még ismeretlen szakmák fortélyaival, pl. méhészet, a Szákom műhelyeibe látogattak el és járművekkel, szereléssel, szerszámokkal ismerkedtek. Az Autista Központ kis csoportja a Gátőrházban folyó kézműves tevékenységet figyelte meg.

A felső tagozat 7-8. évfolyama Érdre utazott a Pályaválasztási Kiállításra, ahol természetesen saját gimnáziumunk is kínálta lehetőségeit, melyet a Diákönkormányzat vezetősége szervezett meg. Mindezen felül itt az iskolában megismerkedhettek az ápoló, nyomdász, gépész, művészszakmák érdekességeivel, a régészet izgalmas oldalaival, ellátogattak a városi média- és kulturális  központjaiba és bepillanthattak a készenléti rendőrség  munkájába Budapesten.

Gimnáziumunk diákjai elsősorban az egyetemi tanulmányi lehetőségekről, a diákéletről kaptak tájékoztatást. Budapest legnagyobb egyetemei jöttek el és mutatkoztak be a diákoknak. Kisfilmből tudhatták meg, hogyan is érdemes választani a középiskola utáni utat és tanácsot arra mi is történik akkor, ha ez a választás mégsem az igazi vagy személyesen az egyetemek tanszékeinek képviselői meséltek az egyes területeken a lehetőségekről. Informatikus beszélt nap feladatairól a munkahelyi lehetőségekről. Kiderült az is, hogy az informatikus hallgatóknak nincs elhelyezkedési problémájuk, hiszen már az egyetemi tanulmányok mellett is el tudnak helyezkedni. Ennek kapcsán hallhattak a mostanában nagyon aktuális témáról is a diákmunka lehetőségeiről,diákokat is érintő munkajogról.

Egykori gimnazista diákjaink előadásai voltak a legfelemelőbbek: nagy büszkeség töltött el bennünket, pedagógusokat, amikor viszont láttuk nálunk érettségizett és jelenleg egyetemista diákjainkat megkomolyodva, felnőttként! Színvonalas beszámolókat, prezentációkat mutattak be tanulmányaikról (gépész, orvos, tanár, nyelvész, bölcsész, jogász, művész, stb.) az egyetemi elvárásokról, a lehetőségekről, diákéletről. A lelkes, kiegyensúlyozott, immár egyetemista diákjaink olyan hatalmas motiváló erőt közvetítettek a jelenlegi gimnazistáink felé, hogy még azon diáknak is megjött a kedve az egyetemi élethez, továbbtanuláshoz, aki eddig bátortalan volt.

Ezúton szeretném megköszönni minden segítőnknek: szülőknek, cégeknek, civil szervezeteknek, intézményeknek, egykori tanítványainknak azt a lelkes, szeretetteljes segítséget, mellyel mind a 850 kis-és nagydiákunk bepillantást nyerhetett a továbbtanulási lehetőségekbe, a szakmák és hivatások világába. Innentől már csak az elhatározás, a döntés és a kitartás a fontos, ahogy azt EmeliaEarhart az első női űrhajós mondta: "A legnehezebb dolog mindig a döntés, a többi már csak kitartás dolga". Okos döntést és kitartást kívánunk minden továbbtanulás előtt álló diákunknak!
 
dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó, intézményvezető