Reszkessetek, betörők!
2017-11-13 - A lakások, lakóházak biztonsága évszaktól függetlenül fontos feladat, kis elővigyázatossággal rengeteg kellemetlenséget, kárt kerülhetünk el – figyelmeztet a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.
Aki nagyobb pénzösszeget tart otthonában, tegye azt biztonságos, mások által nem ismert helyre! Tanácsos lemez- vagy pénzkazettát vásárolni. A pontos hely ismerete pedig csak a tulajdonosra tartozik.

Jellemzően a nyílászárókon keresztül történik a betörés, ezért fontos a megerősítésük. Az ajtólap, ajtótok, pánt, zárszerkezet megerősítése acéllemezzel, fémrács szerkezet kialakításával lehetséges. Az ajtóbefeszítés ellen hatékony lehet a hevederzár, amennyiben megfelelően van kialakítva, lehetőleg falba záródik és jó minőségű a szerkezete. Fontos szempont, hogy az ajtó több ponton záródjon. Aki a földszinti ablakokra szerelt biztonsági rácsot túlzásnak érzi, annak az üvegfelületre helyezett törésvédelmi fólia biztosíthat láthatatlan védelmet. Nehezítheti az ablakon át történő bejutást a redőny, de az ablak alá telepített szúrós, áthatolhatatlan növényzet is. A legfontosabb, hogy még bukóra se hagyjuk nyitva az ablakot, akármilyen elérhetetlennek tűnő helyen található.

A mobiltelefonokon és közösségi portálokon keresztül akaratlanul is rengeteg információt szolgáltathatunk a bűnözőknek. A lakásunkról, értékeinkről, utazásainkról közölt fényképek elárulhatják, hol lakunk, mikor nem tartózkodunk otthon.

Az őszi, téli hónapokban korán sötétedik, ezért célszerű időzítő kapcsolót, illetve kültéri mozgásérzékelős lámpát felszerelni, amely azonnal jelzi, ha valaki az udvarba érkezik. Fontos a lakóház környezetének "téliesítése". Zárjuk el a kerékpárokat, a fűnyírót, a kerti szerszámokat és a műszaki berendezéseket!  

Ha elmegyünk otthonról, zárjuk be az ajtókat, ablakokat, kapukat, kérjünk meg egy rokont, barátot vagy megbízható szomszédot a lakás ellenőrzésére! Hosszabb távollét esetén érdemes gondoskodni a postaláda ürítéséről és megkérni a szomszédokat, hogy figyeljenek a gyanús körülményekre, személyekre. Betörés vagy gyanú esetén hívjuk a 112-es egységes segélyhívó számot!