Az emlékezés erejéről
2017-10-25 - Az önrendelkezés, a gondolkodás, a sajtó, a magyar nép örök érvényű szabadságáért harcoló hősökre emlékezett Vezér Mihály polgármester az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanegyedik évfordulójára rendezett városi ünnepségen október 23-án.
A szélsőséges időjárás miatt a Kopjafához tervezett koszorúzásnak a Barátság Kulturális Központ előtere adott helyszínt, ahol pártok, civil szervezetek, intézmények, cégek és magánszemélyek is elhelyezték az emlékezés virágait. A városi ünnepség első részében Márai Sándor Mennyből az angyal című versét adta elő Turek Miklós színművész a BKK Színháztermében.  Történelmi megemlékezést tartott dr. Máthé Áron történész-szociológus, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese, aki elmondta, hogy "amit Szent István alkotott, senki nem tudta felszámolni, és ezt az 1848-49-es, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharcnak köszönheti Magyarország". Hangsúlyozta, hogy a történelem menetén csak a hősök tudnak fordítani, a forradalmak csak látszólag buktak el. "Erő van az emlékezésben, ahogy erő volt a forradalomban is."

Vezér Mihály örömét fejezte ki, hogy sok fiatal vett részt a városi megemlékezésen, fontosnak tartja, hogy mindenki megismerje a "mindannyiunkat összekötő, közös múltat, amely nélkül a jövő sem elképzelhető". Felelevenítette az akkor alig kétezer fős Százhalombattát, valamint a forradalom és szabadságharc helyi vonatkozású eseményeit és szereplőit.

Az ünnepi köszöntő után átadta a Pro Urbe Százhalombatta Díjat Buzay Józsefnek, a város iránti elkötelezettsége, munkássága és elhivatottsága elismeréséül. A kitüntetés erkölcsi jellegű, emlékéremből és oklevélből áll, amelyből évente egy adományozható és átadására minden évben az október 23-ai városi ünnepségen kerül sor. Buzay József tősgyökeres százhalombattai lakos. Édesapja nyomdokait követve építészként végzett. Pályafutása során több mint 500 épületet tervezett Százhalombattán, az ő tervei alapján újították fel a többi között a "Matrica" Múzeumot is. Mintegy tizenöt évig volt a SZÁKOM Kft. ügyvezető igazgatója. Nevéhez fűződik a szelektív hulladékgyűjtés elindítása. Két cikluson keresztül képviselte Óvárost a képviselő-testületben. Ez időszak alatt újították fel a műemlék szerb templomot. Buzay József folyamatosan tett és tesz az óvárosi történelmi-kulturális értékek megőrzése érdekében. Mindig is vonzotta a műemlékvédelem. Hátizsákos turistaként járt végig régészeti és építészeti emlékeket, amit számtalan rajzban részletekbe menően örökített meg. A Liszt Ferenc Vegyeskarnak is oszlopos tagja volt évekig, de mind a mai napig rendkívül aktív részese a város kulturális életének. Jelenleg az új sportcsarnok tervezési, műszaki előkészítési és kivitelezési munkálataiban vesz részt műszaki vezetőként. Az elismerés átvételekor kiemelte, hogy kivételes öröm és büszkeség volt számára a város fejlődését építészként végig kísérni. Köszönetét fejezte ki családjának, "azoknak, akik úgy döntöttek, hogy méltó vagyok a díjra és azoknak is, akik támogattak abban, hogy idáig eljuthattam!"

Állva tapsolta a közönség az Arany János Általános Iskola és Gimnázium diákjainak ünnepi műsorát, amelyben több mint száz tanuló – egyebek mellett a Szabó Éva vezette férfikórus - lépett színpadra. A megindító előadás során az 1956-os Budapest eseményei, életérzései, történetei, emberi kapcsolatai és sorsai elevenedtek meg a főszereplő, egy mai diák és a színházterem teltházas közönsége előtt. (Fotó: Medgyesi Milán)