Mesehíd a szakadék felett
2017-09-29 - Az élőszóban előadott mese olyan kapcsolati tér, amelyben azonnal megszűnhetnek a generációs különbségek, de olyan sokkoló helyzetek feloldására is alkalmas, amilyen a fájdalom és az idegen környezet egy kisgyereknek, aki kórházba kerül. Gyakran használják egyebek mellett arra is, hogy megmagyarázzák a műtéteket a pácienseiknek – mondta el dr. Nagy Anikó, a Heim Pál Gyermekkórház főigazgatója az intézményben rendezett könyvbemutatón tegnap.
A bemutatott mesekönyv szerzője lapunk korábbi külsős munkatársa, Vizsy Ferenc, akinek öt évesen, éppen egy kórházi műtétre várva nyílt meg a mese varázslatos, vigasztaló és gyógyító világa. Felnőttként olyan történeteket mondott gyerekeinek, amelyeknek akár ők is lehettek volna a főszereplői. Ezek segítettek eligazodni hétköznapi kudarcok, csalódások, bánat és öröm, jó és rossz között.  A korábbi közlekedésmérnök az elmúlt tíz évben íróként, újságíróként dolgozik. Három novelláskötet után jelentette meg a mostani, mesékből álló történetét: A két hangya kalandját.

A kötet megjelenését azzal támogatta a labortechnikai és vérvételi eszközöket gyártó Greiner Bio-One Kft., hogy megvásárolta az első száz példányt, amelyekből az összes hazai kórház gyermekosztályára juttatnak néhányat. Nemcsak a gyerekek gyógyulásához, hanem az olvasás népszerűsítéséhez is szeretnének hozzájárulni – mondta Balogh László ügyvezető. Ha ugyanis olvasunk a gyereknek, akkor együtt van a család.

Ezt már egy másik Balogh László, ismertebb nevén Dr. Lala emelte ki a rendezvényen. A Magyar Bohócok a Betegekért Alapítvány elnöke, a 2017. évi Jó ember-díjas bohócdoktor kollégáival állandó közreműködője a gyermekosztályokon folyó gyógyító munkának.
Vizsy Ferenc mesélve tanító könyve a barátságról, az önzetlenségről, az áldozatkészségről, a bátorságról és a szeretetről szól. Történeteinél már csak az illusztrációk bájosabbak – állapította meg a könyvbemutatón a Heim Pál Gyermekkórház egyik pedagógusa. Az illusztrátor Bodrogi Éva, aki korábban évtizedekig tanított földrajzot, biológiát és rajzot. Emiatt talán nem véletlen, hogy a hangyamesékben leginkább ismeretterjesztő jellegüket kedveli. Mégsem élethű hangyákat, hanem mesefigurákat és mesetájat teremtett, mert pedagógusként nyilván azt is tudja, hogy a gyerekek fejéhez a szívükön át vezet út.

A különleges mesekönyvről – amelyet egyébként már az alkotás során több száz iskolás "tesztelt" – a www.facebook.com/vizsy.ferenc.vizsy oldalon olvasható több. Megrendelni az ujsagiro05@gmail.com címen lehet. (A képen Dr. Lala, dr. Nagy Anikó, Balogh László, Vizsy Ferenc és Bodrogi Éva)