Kárpátalján gyűjtenek a hulladékkommandósok
2017-09-21 - Idén második alkalommal, több mint 30 kárpátaljai településre kiterjedő hulladékgyűjtő akció indult el Tiszta Kárpátalja! elnevezéssel szeptember 15-én Beregszászon. Az eseményre a százhalombattai Hulladékkommandó önkéntesei is meghívást kaptak dr. Grezsa Istvántól, a Miniszterelnökség kárpátaljai kormánybiztosától.
A tíz napig tartó környezetszépítés hivatalos megnyitóján Tápai Mónika elnök mutatta be a százhalombattai környezetvédelmi egyesület munkáját.

A májusban indított akció első ciklusában körülbelül ezer önkéntes hét és fél tonna hulladékot gyűjtött össze – mondta el a kormánybiztos. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Ukrajnának az oktatási törvény változtatása helyett más, sokkal fontosabb változtatásokat kellene eszközölnie, például az infrastruktúra fejlesztését. Biztosította a jelenlévőket arról, hogy kormánya nem tudja elfogadni az új ukrajnai oktatási törvényt, és továbbra is kiemelten támogatja a kárpátaljai magyarságot.

A Tiszta Kárpátalja mozgalom a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács kezdeményezésére és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetének szervezésében indult el májusban. Célja a kárpátaljai magyar települések, valamint a kulturális és turisztikai helyszínek szeméttől történő megtisztítása, valamint a városok és falvak közterületeinek tereprendezése.

A májusi nagytakarításban már részt vett Tápai Mónika, a százhalombattai egyesület elnöke, aki ezúttal negyedmagával utazott ki a szeptember 25-ig tartó akcióra. Ebben a kárpátaljai Papilio – Természet- és Környezetvédelmi Egyesület tagjaival együttműködésben vesznek részt. Igyekeznek megosztani tapasztalataikat a kinti környezetvédőkkel.

Ukrajnában nincs szervezett hulladékgyűjtés és –szállítás, amely miatt hatalmas illegális lerakatok alakultak ki. Kárpátalja 13 ezer négyzetkilométernyi területét körülbelül hárommillió tonna szemét borítja, 250 körüli az illegális hulladéklerakók száma, amelyek zöme a Tisza mentén található, így a szemét nagy része áradáskor Magyarországon köt ki. Évente hozzávetőlegesen 3500 tonnányi hulladék érkezik a Tiszán keresztül hazánkba.