Művészeti utazás Rómában - Angyalok mindenhol
2017-09-19 - Igazán rendhagyó, új sorozat indult "Galéria útikalauz műértőknek és mindenki másnak" címmel a Hamvas Béla Városi Könyvtárban szeptember 18-án. Az előadások során László Bandy képzőművésztanár művészettörténeti szempontból is jelentős európai városokba kalauzolja hallgatóságát. Az első közös utazáson a napfényes Itáliában, Rómában jártak a szép számmal megjelent érdeklődők.
Az előadás gerincét László Bandy saját, római utazásai során készített fotói, emlékei alkották. A bemutató egy több mint negyven évvel ezelőtti képpel kezdődött, amely azt örökítette meg, amikor Bandy először látta és szerette meg az örök várost. A sajátos utazás a császárkori római építészet műremekein át vezetett - a Forum Romanumtól és a Traianus-oszloptól kezdve Constantinus, Titus és Septimius Severus diadalívén és az Angyalváron át egészen a Colosseumig. Lenyűgöző fényképeken láthattuk az "összes istenek templomát", a Panteont, amely az ókori építészet egyik legjelentősebb alkotása és évszázadokig az európai építészet "mintaképe" volt. Fő tömegében ma is egykori formájában áll Róma központjában. Az előcsarnok, a korinthoszi oszlopok, az előtér, a főoltár és a kupola megcsodálása után ne hagyjuk ki a téren található Tazza D’oro-t, vagyis az Aranycsésze kávézót sem, javasolta az előadó: "hisszük, hogy itt lehet inni a világ legjobb kávéját".

Több "Santa Maria" templom is található Rómában, amelyek közül László Bandy a legnagyobbat, a Santa Maria Maggiore-bazilikát és a sokkal kisebb, kevésbé látogatottat, a Santa Maria delle Grazie al Trionfale-t emelte ki. Megmutatta a Santa Maria in Trastevere templomot, amely építészetileg és mozaikművészeti szempontból is csodálatos élmény, és figyelmet érdemel a templom előtti tér, valamint az ott található szökőkút is.

Angyalüdvözletek és királyok imádásán át érkeztünk meg a Santa Maria Sopra Minervahoz, amely már tipikusan gótikus templom, és amelyből kevés van Rómában. Az épületben található Michelangelo szobra a feltámadt Krisztusról. László Bandy hosszan elidőzött Michelangelo Rómában található, korát olykor jócskán megelőző alkotásainál, valamint személyiségénél. "Az az érzésem, hogy a lenyűgöző szobrász, festő és építész, Michelangelo időutazó volt. Olyat tudott, amit senki a korában." Így jutottunk el remekművéig, a Sixtus-kápolnában található mennyezetfreskójához, amely a világ egyik legismertebb alkotása és legnagyobb egybefüggő freskója.

László Bandy igyekezett túlmutatni a "kötelezőkön" és inkább arról beszélni, amit "nem szoktunk látni". Lélegzetelállító fotók kerültek elő a korai reneszánsz színe-javából, a többi között Boticelli festményeiről.

A barokk, a rokokó stílustörténeti korszak legjei után az "utazóközönség" megérkezett a tizenkilencedik, majd a huszadik századba és vissza Rómából a HBVK előadótermébe. László Bandy hangsúlyozta, hogy hiába nézhetünk meg mindent az interneten, a legfontosabb dolgoknál, alkotásoknál muszáj jelen lenni, mert abban van valami "varázs".
A háromtételes sorozat következő előadására "Párizs, a festészet fővárosa" címmel október 9-én, hétfőn 18 órakor kerül sor a Hamvas Béla Városi Könyvtárban. (Fotó: Nemes Dóra)