Közös érdek a biztonságos építkezés
2017-09-12 - Bár az építési engedélyek kiadása az érdi járási hivatal hatáskörébe került, a százhalombattai önkormányzat továbbra is figyelemmel kíséri az építkezéseket, ha pedig szükséges, felhívja a figyelmet az esetleges veszélyekre. Aki aggályosnak érez valamely műszaki beavatkozást, a helyi jegyzőnek is jelentheti – mondta Sinka László alpolgármester, Óváros képviselője.
A városrészben a löszös partok, pincék és pincejáratok miatt csak különösen körültekintően szabad építkezni, bontani, telket kialakítani. Az önkormányzat 2011-ben geotechnikai felmérést végeztetett, amely alapján új, a korábbinál részletesebb és szigorúbb helyi építési szabályzatot és szabályozási tervet fogadott el. Az intézkedés célja az volt, hogy ne fordulhasson elő még egyszer, ami a Turul utcában történt 2010-ben, amikor családi házak dőltek össze, illetve váltak életveszélyessé a megindult löszfal miatt.

Az építéshatósági feladatkört időközben az érdi kormányhivatal kapta meg, de a vonatkozó helyi szabályozás rendelkezésükre áll – mondta el Sinka László. Más kérdés, hogy minden esetben figyelembe veszik-e.

A közelmúltban az omlásveszéllyel érintett Gyorma utca felett kezdődött építkezés, amelyet az utcában élők aggályosnak éreztek. Bejelentést tettek az építéshatóságnak és a helyi önkormányzattól is segítséget kértek. Sinka László elmondta, hogy levélben és telefonon is nyomatékosan kérte az illetékeseket a körültekintő műszaki vizsgálatra. Az intézkedéseknek pedig eredménye is lett, mert a hatóság további döntésig gyors eljárásban leállította az építkezést.

A képviselő kiemelte, az érdi hivatalban nyilvánvalóan nem ismerik olyan mértékben a helyi adottságokat, ahogyan itt, Százhalombattán. Ezért nagyon fontos, hogy minden olyan esetben, amikor úgy gondoljuk, hogy bármilyen módon veszélyes lehet egy építkezés, egyeztessünk az építtetővel, ha pedig ez nem vezet eredményre, forduljunk az illetékes építéshatósághoz, de jelezzük a gondot a helyi jegyzőnek is.    

Óváros földje mindig is mozgásban volt, sok helyen még őrzi a régi omlások nyomait. Az utóbbi évek erős esőzései, valamint a nem kellően körültekintő vízhasználat – a szivárgó szikkasztók, a mértéktelen locsolás – időről időre fellazítják a mélyben, az agyagtáblák felszínén a löszös, homokos réteget, ami ezáltal folyósodik, mintha slaggal locsolnák, és végül megindul. A Téglagyári-völgyet körülölelő löszfal különösen nagy terhelésnek van kitéve, mivel a gyár működése során, közel száz éven át onnan termelték ki a szükséges agyagot, ezzel jelentősen meredekebbé és omlékonyabbá alakítva a löszfalat.

A természet erőit rendeletekkel nem lehet megfékezni, de műszakilag megalapozott beavatkozással és nagyobb odafigyeléssel növelni lehet az épületek, a közterületek és a lakosság biztonságát.