Sportiskola a Kőrösiben
2017-07-24 - Sportiskolai osztály indul a Százhalombattai Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában szeptembertől. Az első évfolyamon huszonnégy kisgyerek kezdi meg a képzést, amely egyebek mellett heti hét testnevelésórát tartalmaz.
A sportiskolai profil megvalósítása régi elképzelés a város legfiatalabb oktatási intézményében. A tantestület tavaly szeptemberben hozta meg az egyhangú döntést, hogy – elsőként a városból – pályázatot nyújtanak be a "köznevelési típusú sportiskolai osztály" indítása érdekében. Elhatározásukat elsősorban arra alapozták, hogy az intézményben nagyon jók a személyi és a tárgyi feltételek – mondta el Szabó Zoltán igazgató. Ideális a szakos ellátottság, lelkesek a testnevelők, és mind tornaterem, mind udvari pályák tekintetében kedvező helyzetben van az iskola.

A feladatbővítés gondos előkészítést kívánt, mivel komoly törvényi feltételeknek kell megfelelni hozzá. A testnevelés-munkaközösség javaslata alapján kiválasztották azt a négy kiemelt sportágat, amely meghatározza majd a sportiskolai képzést. Ez az úszás, a kosárlabda, a kézilabda, valamint a labdarúgás lett. Az iskolának együttműködési megállapodást kellett kötnie az érintett helyi sportegyesületekkel, valamint az országos sportági szövetségekkel is. Eszerint kölcsönösen támogatják egymást az utánpótlásnevelésben és a tehetséggondozásban, a szövetségek és a helyi klubok pedig abban is közreműködnek, hogy a központilag előírt sportiskolai tanterv a legmagasabb színvonalon valósuljon meg.

A sportiskolások heti három úszásórán vesznek részt az első osztályban, a másik négy testnevelésórában pedig az alapképességeiket – kiemelten a labdaügyességüket – fejlesztik majd. A szakmai munkába az iskola testnevelői mellett a szakosztályi edzők is bekapcsolódnak. Ez egyébként nem számít újdonságnak a Kőrösiben, ahol – az utánpótlás biztosítása érdekében - eddig is tartottak tanórákat a VUK SE, illetve az érdi kézilabdaegyesület edzői.

Az utánpótlásnevelés színvonalának emelése nemcsak az egyesületek, hanem az iskola számára is fontos, hiszen a versenyző gyerekek intézményüket képviselik a diákolimpiákon. Ha pedig beérik a munka, és az eredmények is megérkeznek, a Kőrösi kiemelt állami támogatásra is számíthat a sportiskola működtetéséhez.

Szabó Zoltán szerint új lendületet ad majd a városi sportéletnek a hamarosan megépülő többfunkciós csarnok. Ahhoz pedig, hogy minél erősebb helyi csapatok szerepeljenek benne, a Kőrösi sportiskolája is jelentősen hozzájárul majd.

A közös érdek alapján nagyon jó együttműködés alakult ki a szakosztályokkal, amelyek a TAO-támogatás felhasználásával az iskolai sportpályák korszerűsítését is segíteni tudják. Szeretnék új, speciális burkolattal ellátni a kosár-, kézilabda-, valamint atlétika-pályát, és egy műfüves focipálya létrehozását is tervezik. Szabó Zoltán kiemelte: a jól felszerelt, központi helyen található sportudvart nemcsak az iskola, hanem - délutánonként és tanítási szünetekben – a városi szakosztályok is használhatják majd.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának engedélye május 3-án érkezett meg a Kőrösibe, amely ettől a dátumtól hivatalosan is sportiskolának minősül, és várhatóan neve is eszerint módosul majd. A következő beíratási időszakban már a központilag előírt sport-, valamint egészségügyi alkalmasság alapján fogják felvételiztetni a gyerekeket. Idén még csak óvodai látogatásokon és nyílt órákon ajánlották a szülőknek a lehetőséget.

A sportiskolások nemcsak magasabb szintű képzést kapnak, hanem az intézmény rugalmasan támogatja versenyeztetésüket, edzőtáboroztatásukat – akármilyen sportágban jeleskednek is. Szabó Zoltán hangsúlyozta: nagyon fontosnak tartja, hogy a sportiskolások tanulmányi előmenetelükkel is példát mutassanak, de úgy véli, ez törvényszerű, hiszen a sport fegyelmezettségre, koncentrációra, rendszerességre, időbeosztásra nevel. A jó fizikai állapot a szellemi teljesítményre is pozitívan hat.

Azt is aláhúzta: a sportiskola elindítása nem jelenti azt, hogy a jövőben kevesebb figyelem jut majd az intézmény egyéb feladataira, értékeire. Kollégáival együtt nagyon fontosnak tartják a folyamatos továbbképzéseket, a kompetencia- és tantárgyi eredmények javítását, illetve a tehetséggondozást, amelyben különösen a zene területén érnek el kiemelkedő eredményeket. Az iskola Bodzavirág Kórusa a Csík Zenekarral ad ünnepi koncertet Martonvásáron a Magyar Dal Napján, szeptember 16-án.

"Szeretném, ha mindenki jó hangulatban dolgozna és tanulna a Kőrösiben, és mindenki fontosnak érezné magát – összegzett az intézményvezető. Nagyon fontos, hogy a szülők és a város felé kommunikáljuk a céljainkat és a sikereinket, de úgy vélem, a legjobb reklám a szakmai munka, a valódi tartalom."