Világzene minden mennyiségben
2017-07-21 - A világzenéé lesz a főszerep a Summerfest alatt a Fesztiválsátorban Százhalombattán. Élő koncertet ad a Guća Partyzans Brass Band, a Parno Graszt, a Zagyva banda, a Cimbaliband, Szalonna és bandája, valamint a Tárkány művek.
Nagy bulit csapott az Óvárosi Napokon, és visszatér Battára a "magyar Boban Marković Orkesternek" is titulált Guća Partyzans Brass Band augusztus 13-án, vasárnap 19.30-kor.  A kilenctagú zenekar Magyarország első balkán rezesbandájaként alakult meg profi jazz-zenészekből 2012 nyarán. Célja, hogy hazánkban is elérhetővé váljon a balkáni szerb "underground" trombitazene. Alapvetően koncertzenekar, de közkedveltté vált esküvőkön, illetve különböző rendezvényeken, mivel tagjai mesterei a hangulatteremtésnek.

Őket közvetlenül a világhírű roma együttes, a Parno Graszt követi a színpadon 21 órakor. A romani elnevezés jelentése fehér ló, amely a tisztaságra és a szabadságra utal. A zenekar 1987-ben jött létre, tagjai magyarul és romani nyelven énekelnek. Falujuk, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Paszab minden lakosa énekes és táncos, a zenekar mellett olykor tíztagú tánccsoport szerepel. A Parno Graszt zenei anyagát a közvetlen környezetében, Paszabon és környékén gyűjtötte, ahol a tagok a mai napig élnek. Zenéjük így őrizhette meg ősi, eleven karakterét, a zenekar pedig őszinte, közvetlen természetét. A Vibrations svájci zenei szakfolyóirat  2005-ben a tíz legjobb zenekar közé sorolta a Parno Grasztot.

Az elmúlt tizenöt év alatt a hazai népzenei élet meghatározó képviselőjévé vált az augusztus 15-én, kedden 19 órakor színpadra lépő Zagyva banda. A táncházmozgalom egyik legaktívabb zenekara 2002-ben alakult Turán. Családi gyökereik a Galga vidékéről erednek, ezért különösen a szívükön viselik a terület népzenei kultúrájának megőrzését, népszerűsítését. Repertoárjukban a Kárpát-medence magyarságának és más nemzetiségeinek népdalai és táncmuzsikái is szerepelnek. 2010-ben Vankóné Dudás Juli, 2014-ben Pest Megye Népművészetéért díjat vettek át.

Világzenét játszik az augusztus 17-én, csütörtökön, 20 órakor érkező Cimbaliband. A 2006-ban alakult formáció számos nemzetközi fesztiválon képviselte hazánkat, 2013-ban a Petőfi Rádióban az év felfedezettjének választották, Moldva című albuma  a World Music Charts Europe világzenei ranglista nyolcadik helyére került 2015-ben.

Pál István Szalonna különlegessége abban rejlik, hogy egyedülállóan képes ötvözni az autentikus falusi vonós népzenét és az úgynevezett kávéházi cigányzenét. Bandájával augusztus 18-án, pénteken, 20 órakor lép fel a Fesztiválsátorban. Pál István Szalonna hosszú idő után az első prímás, aki a kétféle zenei örökséget integrálta muzsikájában – a Magyar Állami Népi Együttes zenekarának élén éppúgy, mint saját zenekarában. Olyan zenészcsaládban nőtt fel, ahol

természetes volt, hogy éppúgy játszanak klasszikust, mint református egyházi vagy Felső-Tiszavidéki népzenét.

Junior Príma díjas Tárkány Művek zenekar 2008-ban alakult. Egyedi hangja a balkáni népzene, valamint a két világháború közötti sanzonok ötvözésével jött létre. Tradicionális népzenei dalokból merít, amelyeket saját szövegekkel aktualizál, vagy épp fordítva: a modern hangzáshoz társított régies népdalszövegeket helyezi új kontextusba. A cimbalom, a szaxofon, a brácsa, a fuvola, a gardon, a klarinét és a bőgő együttesére, valamint az énekesnő hangjára épít. Vezetője a cimbalmos, zeneszerző Tárkány-Kovács Bálint. Arcomba az arcod vésted című első lemeze elnyerte a kritikusok és a zeneszeretők elismerését, és fölkeltette a külföldi zenekritikusok (Songlines magazin, worldmusic.net) figyelmét is. A Fesztiválsátorban augusztus 19-én, szombaton, 20 órakor lesz hallható.