Vigyázz a madárra!
2017-06-30 - Azt hihetnénk, a panelrengeteg a madarak számára sem vonzó, de szerencsére ez nem így van, sőt, néhány madár- és denevérfajnak ideális költő- és telelőhelyet jelentenek a panelházak.
A madarak közelsége, életteli csivitelése jó hatással lehet a hangulatunkra, ugyanakkor azt is jelzi, hogy harmonikus és egészséges a környeztünk.  Fecskék és denevérek a százhalombattai panelházakban is laknak, ami mindenkinek öröm, aki tudatában van, mennyire fontos, hogy megőrizzük az élővilág sokszínűségét, vagyis a biodiverzitást.

Az ember-fecske konfliktusok hátterében szinte mindig a fészekkel együtt járó, lepotyogó ürülék áll. Rengeteg veszekedés, családi és lakótársi viszály, értelmetlen és törvénytelen fecskezavarás és fészekleverés megakadályozható egy egyszerűen nagyszerű eszközzel – a fecskepelenkával.

Ez a madárvédelmi higiéniai kiegészítő eszköz egy fészkenként legalább 30x20 cm körüli fa, fém vagy műanyag lap, amit közvetlenül a fészek alá szerelünk fel. A fecskepelenka felfogja az etető madarak és a fiókák ürülékét, így a fészek alatti terület tiszta marad. A fecskepelenkáról akár a költési időszakban szükség szerint többször is, de ősszel mindenképpen el kell távolítani a száraz, felhalmozódott ürüléket. Ha nagyon muszáj, aktív fészkek alá is fel lehet fúrni a fecskepelenkát, de ilyenkor figyeljünk arra, hogy ne tojásos állapotában zajongjunk a fészeknél. Várjuk meg a fiókák kikelését, mert a fiókás fészkeket már nem hagyják ott a madarak!

Kutatási eredmények alapján a vonuló, közülük is a hosszútávú, tehát a Szaharától délre vonuló énekesmadarak között kiemelkedően sok veszélyeztetett faj van, ezek európai állományai az elmúlt 15-20 évben folyamatosan csökkennek. Ennek hátterében több ok is szerepel: az élőhelyek átalakítása; az őszi gyülekezőhelyek felszámolódása; a települési szúnyogirtás és az intenzív mezőgazdálkodás jelentette környezetszennyezés; a közvetlen emberi zavarás, a vadászat, a fészkek elpusztítása; a klímaváltozás hatására az extrém száraz, vagy éppen ellenkezőleg a csapadékos időszakok gyakoriságának és időtartamának növekedése. A gyülekező vagy úton lévő madártömegeket érő szélsőségek akár több milliónyi egyed pusztulását okozhatják már néhány nap vagy hét alatt is. Mivel ezek gyakorisága növekedett, és a költőterületek környezeti viszonyai is jelentősen átalakultak, romlottak, az érintett fajok a költési időszakban egyre kisebb mértékben tudják pótolni az állománycsökkenést. Ezeknek a hatásoknak a kiküszöböléséhez összehangolt környezet- és természetvédelmi akciókra, a gazdálkodási struktúra átalakítására, majd a környezeti rendszerek több évtizedes regenerálódására van szükség – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján.