A kegyelem mindent áthat - Reformáció 500
2017-06-27 - Református teológiát végzett hívő családapa, politikus. Előbb lakhelyén, Dunavarsányban volt polgármester, majd a Százhalombattát is magában foglaló Pest megyei 8. számú választókerület országgyűlési képviselője lett. Eredményes éveket tudhat maga mögött, amit az Istenbe vetett bizalomnak tulajdonít. Bóna Zoltánnal beszélgettünk a reformációs emlékév alkalmából.
- Milyen indíttatásból ment a teológiára, amely távolinak tűnik a politika világától?
- Családi "örökség", hiszen ükszüleim, nagynéném és szüleim is református lelkészek, nagypapám esperes volt. A szüleim most is a Dunavarsányi Egyházközségben szolgálnak, immár 37 éve. Természetes volt, hogy vasárnaponként templomba járunk, étkezésnél imádkozunk, amely a testvéreimmel együtt alapvetően meghatározta a világnézetünket. A teológiára azért esett a választás, mert, mindig is szerettem volna részt venni a közéletben, amihez jó alapot nyújtottak a tanulmányaim. A politika és a lelkészi pálya végső soron a közösséget szolgálja, ilyen értelemben tehát nem esnek távol egymástól.

-Hányan vannak testvérek?
- Hárman. Húgom jogot végzett, a médiában dolgozik, öcsém pedig ügyvéd.
- Nagyon fiatalon lett Dunavarsány polgármestere.

- Huszonnégy évesen kaptam meg a bizalmat, az ország legfiatalabb jelöltjeként. Emiatt végül levelező szakon végeztem teológus-lelkészként a Komáromi Selye János Egyetem Teológiai Karán. Mint közélet iránt érdeklődő fiatal, még 2003-ban, részt vettem a helyi Fidesz szervezet megalapításában, amelynek azóta is az elnöke vagyok. Ebben édesapám is motivált, aki a város képviselője, illetve alpolgármestere is volt. Amikor 2005-ben feloszlatta magát a képviselő-testület, az a megtiszteltetés ért, hogy a választópolgárok engem tüntettek ki a bizalmukkal. Ezt követően még két alkalommal választottak meg polgármesternek.

- Nem ijedt meg a városvezetői szereptől?
- Érzetem a felelősség súlyát, de szeretem a kihívásokat. Tudtam, hogy felkészült kollégák állnak mögöttem, akik mindenben segítik a munkámat, csakúgy, mint a családom. Vallom, hogy Isten kegyelme nemcsak az ünnep-, hanem a hétköznapokat is áthatja, ami erőt és bölcsességet ad az élet minden területén.

- Újabb kihívást jelentett, hogy országgyűlési képviselő lett 2014-ben.
- Nagyon nagy megtiszteltetés volt, hogy a szövetség bízott bennem, ráadásul egy olyan körzetben, amelyben a választókerületi átalakítások előtt, 1990 és 2010 között egyetlen egyszer sem tudott egyéni mandátumot elnyerni a jobboldal. Ekkor a törvényi változás okán, összeférhetetlenség miatt már nem is jelöltethettem magam polgármesternek.

- Számos települést képvisel a Parlamentben, nyilván sokkal több a feladata, mint polgármesterként. Mennyiben változott még a munkája?
- A szűkebb értelemben vett közösségi ügyek távolabb kerültek tőlem, aminek nem örülök, de örömteli, hogy hatáskörömnél fogva sokszor sikerült megoldani olyan közösségi problémákat, amelyek megoldására helyben nem lett volna mód. Reformátusként is megnyugvással tölt el, hogy sokkal több a keresztelő, mint a temetés, vagyis növekszik a térség lélekszáma, ami ugyanakkor egyre nagyobb kihívást is jelent. Bővíteni kell az egészségügyi szolgáltatásokat és az oktatási lehetőségeket, és fontos feladat a közlekedési feltételek javítása is. Ezekkel nem mindig olyan ütemben haladunk, ahogyan szeretném, de dolgozunk. Jelentős eredmény, hogy átadhattuk Szigetszentmiklóson azt az országosan egyedülálló közigazgatási centrumot, amelyben járási kormányhivatal, ügyészség, bíróság és rendőrség is működik.

- A sikerek mellett sikerült szerénynek maradni?
- Ebben példát mutattak reformátor elődeink. Ha nem így tettek volna, ma nem ilyen Európát féltenénk és nem ilyen Magyarországon élnénk. A reformációnak mai is van aktualitása, ezért is fontos, hogy a kormány méltóképpen felkarolta a jubileumi évet.

- Említette Európát. Hogyan látja a migráció kérdését?
- Lényeges különbséget kell tenni a gazdasági bevándorlók és a jóval kisebb létszámú tényleges menekült között. Őket akár befogadással is segíteni kell, de az igazi megoldás, hogy nemzetközi összefogással rendezni kell a háborús övezetek helyzetét, hogy akinek menekülnie kellett, az visszatelepülve folytathassa az életét. Az illegális gazdasági migráció megakadályozása jogos elvárás, mert a tömegek ellenőrizetlen bevándorlása komoly veszélyt jelent. Látható, hogy ilyen nagyságrendben nem valósulhat meg a gyökeresen más társadalmi és vallási kultúrából érkező emberek európai integrációja. Ez az oka, hogy a kormány nem betelepítéssel, hanem a családok támogatásával szeretné megállítani a népességfogyást. Ehhez az szükséges, hogy a mostani átlag kettő helyett legkevesebb három gyermeket vállaljanak a családok.

-Számos intézkedést hoztak ennek érdekében korábban, mi várható ezen a téren jövőre?
- A most elfogadott költségvetésben szociális-családügyi támogatásokra csaknem 200 milliárd forinttal több jut, és 17 500 forintra nő a kétgyermekes családok gyermekenkénti adókedvezménye. További tehercsökkentés, hogy egymillió forintot elengednek a három- és többgyermekes családok jelzáloghiteléből, illetve három vagy több gyermek esetén elengedik az anyák diákhitel-tartozását, két gyermek esetén pedig a fele összeget. Nyolcvan milliárd forinttal emelkedik a gyermekétkeztetésre fordított összeg. Nagyon csekély lesz azon családok száma, amelyeknek térítést kell fizetniük.

- Visszatérve a közélethez, elvállalta a százhalombattai Magyarok Öröksége Alapítvány elnöki tisztségét. Hogyan jött a felkérés?
- Szigetvári József alapító kért fel erre a megtisztelő feladatra, amely nem idegen tőlem, több dunavarsányi civil szervezet munkájában is részt veszek. A MÖA által létrehozott értékek, mint a Forrás, a Summerfest vagy a művészeti iskola méltán örvendenek országos, sőt nemzetközi hírnévnek. Igyekszem minden lehetőségemmel, tapasztalatommal segíteni az alapítványt. Százhalombatta egyébként is rendkívül impozáns, folyamatosan fejlődő város. Kiváló a kapcsolat a polgármester úrral és a képviselő-testülettel, nagyon eredményesen dolgoztunk együtt az elmúlt három évben. Számos meghívásnak tettem eleget, ami nem könnyű feladat, mert sokszor egy időben zajlanak a kerületi rendezvények.

 - Ennyi elfoglaltság mellett mennyi ideje jut a családra vagy kikapcsolódásra?
- Igyekszem minél több időt tölteni a feleségemmel és a két kisfiammal. Zoltán Ambrus három, Márton József másfél éves. Nyáron erre több lehetőség van, év közben sokszor csak későn érek haza, így a feleségemre hárul az otthoni teendők nagy része. Nagyon fontosnak tartom a hitre nevelést, ami nyilván majd később teljesedhet ki. A templomban azonban már most is együtt hallgatjuk a szüleim szolgálatát, nagyobb fiúnkkal már közösen imádkozunk. Ideális állapot, hogy a házunk a templom mellett van.

- Milyen tervei vannak a jövőre nézve? Jönnek a választások.
- Szerintem minden eddiginél nehezebb kampány elé nézünk, a jelöléssel kapcsolatos döntések ősszel születnek meg. A térség országgyűlési képviselőjeként és a Fidesz választókerületi elnökeként továbbra is a legjobb tudásom szerint igyekszem dolgozni. Nagyon fontos számomra, hogy tehessek a közösségért.