Magyar álom valósul meg Atlantában
2017-06-09 - Napokon belül befejeződnek a világ legnagyobb madarat ábrázoló alkotásának munkálatai az Egyesült Államokban. Az óriási szobrot egy magyar művész, Szőke Gábor Miklós álmodta meg. Az acélsólyom elkészítői között volt Vejmola Péter, százhalombattai fiatalember is.  Élményeiről mesélt hazatérése után.
Vejmola Péter (31) lakatos-hegesztőként dolgozik. Szereti a munkáját, és mindenkinek olyan határozott, de kedves, empatikus cégvezetőket kíván, amilyenek az ő főnökei. Feladatai néha egyszerűek, szinte rutinszerűek, máskor nagy odafigyelést, komoly kihívást jelentenek. Ilyen volt például azoknak az alkotásoknak az elkészítése, amelyeket Szőke Gábor Miklós szobrászművész csapatával valósítottak meg. Péter a művész alvállalkozójának, a PanelKO Kft.-nek az alkalmazottjaként részt vett például a Fradi-sas készítésében és más külföldön megvalósult projektekben is.

"Az atlantai munka életre szóló emlék lesz! Szeretem a komoly, nagy pontosságot, szakmai tudást igénylő feladatokat. Ha ráadásul olyan alkotás születik, amely monumentalitásával, egyediségével és különleges megoldásaival világszerte feltűnést kelt, akkor nagyon jó érzés a kivitelező csapatban lenni" – fogalmazott a battai fiatalember.
Az Atlanta Falcons amerikaifoci-csapat névadóját szimbolizáló óriássólyom immár az épülő, hatalmas Mercedes-Benz Stadium előtti teret díszíti. A szobor méreteiről Péter elmondta, hogy soha nem dolgozott még ekkora alkotóelemekkel. A madárszobor magassága meghaladja a tizenkét métert, a szárnyak fesztávolsága húsz méternél is nagyobb. A rozsdamentes acélelemek mérete még a szárnytollak esetében is elérte a hat métert. "Mire a csapattal megérkeztünk Atlantába, már jól ismertük a szobor darabjait. A művész saját műhelyében a sólyom már "életre kelt" egyszer, ezután ismét elemeire bontva, konténerekben utazta át az óceánt."

Március közepén kelt útra a magyarországi szerelőcsapat, hogy az Egyesült Államokba érkezve megkezdje a közel hét hétig tartó kemény, sokszor aprólékos munkát. A Falcons játékosai, vezetői és szurkolói, a hétköznapi emberek valamint a sajtó munkatársai is nagy figyelmet szenteltek az óriássólyom kialakulásának, a kiválóan előkészített projektnek. Péter szerint nagy tisztelettel, előfordult, hogy tapssal fogadták a művészt és csapatát az USA-ban. Ahogy egyre jobban kivehetővé vált az alkotás formája, úgy nőtt a helyiek elismerése.

Szomorúan búcsúzott a magyaroktól az atlantai személyzet, a nagy távolság ellenére sok közös emléket őriznek. A százhalombattai fiatalember elmondta: az intenzív munka mellett, hétvégente azért volt lehetőségük, hogy megismerjék a Coca-Cola központjának is otthont adó nagyvárost és a környező településeket. A művész és társa gondoskodott arról, hogy a csapat tagjai életre szóló élményekkel térjenek haza: ellátogattak a Coca-Cola Múzeumba, szerveztek közös sütögetéseket egy közeli tó partján, meglátogatták a világ legnagyobb akváriumát, fürödtek az Atlanti-óceánban és kirándultak az Egyesült Államok legöregebb városába is. Péter büszke arra, hogy részt vehetett és helyt állt ebben a világhíressé vált munkában. "Többször eszembe jutott, hogy talán egyszer a gyermekeimnek is megmutathatom majd a helyszínen azt az alkotást, amely sok-sok munkaórát jelentett az életemben, de szívesen belekezdenék újra. Talán egyszer ez az álom is megvalósul..." (Fotók: Vejmola Péter és Szőke Timi)