Vándorlegény kiállítás
2017-06-07 - Százhalombattán tartották a XII. Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat regionális zsűrizését, ugyanis a közép-magyarországi régióban a tárnoki Iharos Népművészeti Egyesület kapta meg a szervezés, lebonyolítás jogát. A százhúsz alkotótól érkezett gyönyörű kézműves anyagból a Summerfesten nyílik kiállítás.
A huszonnégy éves múltra visszatekintő szakmai versenyt első alkalommal szervezték regionálisan – mondta el Ament Éva, az Iharos Népművészeti Egyesület elnöke -, és a részvevők korosztályát is bővítették az alsótagozatosokkal.

Utóbbit azért tartották fontosnak, mert egyre kevesebb a kézműves iskola az országban, ami nagy kár, hiszen a hazai kézművesség azért lehet ma világszínvonalú, mert a valamikori háziipari szövetkezeteknek, majd a kézműves iskoláknak köszönhetően átmentődött a hagyományos mesterségbeli tudás. A Hagyományok Háza a Népművelési Intézet jogutódjaként a második világháború óta látja el a hazai kézművesipar szakmai felügyeletét. Az intézmény az ifjúsági kézművespályázat kétévenkénti szervezésével és mostani megújításával az említett tudás átörökítését, megőrzését szeretné biztosítani.

Az országos pályázatra 6-25 éves kézművesek jelentkezhettek három korcsoportban. A közép-magyarországi régióban közzé tett felhívásra legnagyobb részben fazekas munkák érkeztek, de akad népviselet, fafaragás, festett templomkazetta és szövés is. Egyelőre a mozgáskorlátozottak klubjában gyűjtötték össze a pályaműveket, és ott zajlott a zsűrizés is, mivel a Barátság Kulturális Központban nem volt hely.

Százhalombattáról senki sem nevezett, de a Summerfest alatt, a BKK-ban nyíló kiállítást szeptember 11-ig tartják majd nyitva, hátha sikerül felkelteni az iskolai csoportok érdeklődését. A röviden csak Vándorlegény kézműves pályázatnak nevezett verseny regionális zsűrijét Ament Éva mellett Pusztai Zsolt muzeológus, F. Tóth Mária, az oktatási minisztérium népművészeti osztályának nyugalmazott vezetője, valamint Kamocsay Judit Gránátalma-díjas népi iparművész alkotta. Ők döntötték el, mely pályaműveket küldik tovább a verseny országos fordulójára, amelynek eredményhirdetését ősszel tartják Debrecenben.

Ament Éva azt is elmondta, hogy az Iharos Népművészeti Egyesület mintegy hatvan alkotót és huszonnyolc féle mesterséget tömörít a Zsámbéki-medencében. Battai tagjuk is van Eperjesi Lászlóné Paranai Mónika személyében, aki a gömöri csomós fehérhímzés kiváló ismerője, a Népművészet Ifjú Mestere és a Népi Iparművész címek birtokosa, valamint a Szent István templom egyházi titkára. Az egyesületet régóta támogatja Cseh Éva, a BKK nyugalmazott igazgatóhelyettese.