Motiváció és kiégés - Álmok munkaruhában
2017-05-23 - Az egész életünkben kapott dicséret 70 százaléka öt éves korunk alatt hangzik el. Egyebek mellett ezzel a megdöbbentő és elgondolkodtató információval találkoztak a Születéstől Felnőttkorig Konferencia résztvevői május 19-én Érden. A százhalombattai Szülők Fóruma Egyesület 13. alkalommal hívta közös gondolkodásra a térség szociális és pedagógiai területen dolgozó szakembereit.
A szervezés regionális együttműködésben valósult meg az SZFE, az érdi Gárdonyi általános iskola és gimnázium, valamint Móra Ferenc általános iskola, illetve két törökbálinti intézmény, a Segítő Kéz Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, valamint a Szérűskert Bölcsőde részvételével. A megjelenteket előbb Schmidt Monika, az SZFE elnöke, majd T. Mészáros András polgármester, a konferencia fővédnöke üdvözölte. Az SZFE által alapított Aranyszárnyú Írisz Empátia Díjat Valkusz Pál, az egyesület társadalmi elnöke adta át.

Az idei díjazott a Születéstől Felnőttkorig Konferenciák visszatérő és méltán népszerű előadója, dr. Uzsalyné Pécsi Rita PhD, neveléskutató lett. A sokoldalú szakember óvoda- és iskolaalapító, számos módszertani könyv szerzője, egyetemi oktató.

Nemcsak a belső, a külső motiváció is rendkívül fontos – hívta fel a figyelmet Sárközi Márta tankerületvezető, aki a mentális egészséggel foglalkozó tanácskozás szakmai megnyitóját tartotta. Ha észrevesszük – akár az apró - pozitívumokat és nem fukarkodunk az őszinte dicsérettel, sokat tehetünk a környezetünk testi-lelki egészségéért, önmagunkat is beleértve. A tankerületigazgató Aranyszárnyú Írisz Empátia Oklevelet adott át Sátori Boglárkának, a Móra Ferenc iskola igazgatójának a kiemelkedő munkáért, amelyet a megváltozott fejlődésmenetű gyerekek érdekében végez a tantestület.

A motiváció valójában a "szív előre küldése" – erről beszélt előadásában Uzslyné Pécsi Rita -, aki számos tudományos felismerést, kutatási eredményt osztott meg hallgatóságával. Ha a szívet sikerült megnyerni – vagyis "előre küldeni" – a test többi része már követi azt. Ehhez azonban ismerni kell a gyermek, diák szívét és a pedagógusnak, szülőnek is bele kell adnia a sajátját.

"Túlterhelnél-e tartósan egy gépet úgy, hogy közben elvárnád a hibátlan működést?" – tette fel a kérdést hallgatóságának Velez Csaba pszichológus, burn out, azaz kiégésszakértő, és meg is válaszolta. Ugye, nem? Magaddal mégis megteszed. Előadásából kiderült: bár a kiégés népbetegség, gyógyítható és főként megelőzhető.

Hófehérke – a semmiről sem tudó és semmit sem értő királylány - történetét adta elő egyes szám első személyben Pólus Enikő meseterapeuta. A tanulság: valamennyien "királylánynak" születünk, de megfosztjuk magunkat a "koronától", amikor lemondunk az önbecsülésről és a segítő kézről, amely kiemelhet az "üvegkoporsóból".

"Ha nem gondolod, hogy lehet, akkor miként várod el, hogy mégis legyen?" – kérdezte a résztvevőket dr. Sári Erzsébet belgyógyász, a konferencia utolsó előadója, aki a testi betegségek lelki okairól, gondolataink és érzéseink meghatározó szerepéről beszélt. Kiemelte: az egészség ellentéte a félelem, mert a kettő kizárja egymást.

(A konferencián elhangzott előadások részletes tartalmát lapunk következő számaiban adjuk közre.)