Tízféle program a Szakmák Éjszakáján
2017-05-03 - A Szakmák Éjszakája országos rendezvénysorozat 2016-ban kezdődött a szakképzés népszerűsítése érdekében. Idén április 21-ére, péntekre szervezték meg a szakképzési centrumok tagintézményei a programokat, amelyekhez a százhalombattai SZISZKI első ízben csatlakozott.
Az este hattól tízig tartó rendezvény gyerekeknek és felnőtteknek, pályaválasztás előtt állóknak és újrakezdőknek egyaránt érdekes volt. A résztvevők tízféle program közül választhattak.

A pályaorientációs asztaloknál cégek képviselőivel lehetett beszélgetni – például arról, hogy milyen végzettségű szakemberekre tartanak igényt -, és a diákok megismerkedhettek a szakmák tartalmával, a konkrét munkahelyeken folyó tevékenységekkel is. Négy cég képviseltette magát: a MOL, a PETROLSZOLG, a GE METEM és az OTP.
 
Az Interaktív protokoll című foglalkozáson a munkahelyi ebéd terítésével, a céges rendezvények öltözködési elvárásaival ismerkedhettek meg a vendégek. A diákok üzleti vacsorához illő frizurát és sminket készítettek az érdeklődőknek. Tóthné Horváth Julianna tanárnőtől pedig megtanulhatta, hogyan kell fánkot enni.

A Változó világ, szakmák születése című előadáson Kun Pál tanárúr áttekintette, hogy hazánk milyen összetett kihívások és változások elé néz, valamint a tudomány és a technika fejlődése milyen lehetőségeket kínálnak a különböző ágazatoknak. A résztvevők kísérletet tettek arra, hogy körvonalazzák a munkaerőpiac várható tendenciáit, valamint, hogy milyen módon érdemes azokra felkészülni. Keresték a választ arra is, hogy milyen változásokat és lehetőségeket hozhatnak számunkra a negyedik ipari forradalom és a párizsi klímaegyezmény célkitűzéseivel összefüggően megalkotandó Európai Uniós és tagállami intézkedések.

Az Önéletrajz- és motivációs levélkészítő műhelyben pályakezdő fiataloknak és munkahelyváltás előtt állóknak segített Brunnerné Berta Nóra tanárnő a szükséges fortélyok elsajátításában.

Az általános iskolások körében nagy népszerűségnek örvendett az Interaktív játékkészítő barlang, ahol Madarász Viktor tanárúrral tekinthettek be a programozás rejtelmeibe. A gyerekek a SCRATCH fejlesztői környezet használatával készítettek számítógépes játékokat.  

A Tőzsdecápák, tőzsdejáték szimulációs játék volt a középiskolás korosztály számára, amelyet Lászlóné Garaguly Anikó, Oláhné Tánczos Éva és Horváthné Kaszás Zsuzsanna vezettek.  A Reklámgrafika foglalkozáson saját névjegykártyát készítettek a résztvevők Regős Ágnes tanárnő irányításával, emellett megismerkedtek a szövegek grafikus kezelésével, a céges logók tervezésével és az ehhez szükséges informatikai programokkal is. A Látványos csodák Hókuszpók laboratóriumában izgalmas kísérletekkel bűvölte el a látogatókat Nickl Erika és Bugir Zsolt. Nickl László segítségével pedig a hegesztő szakma szépségeivel ismerkedtek meg az érdeklődők.

A MOL tanműhelyben szervezett Éjszakai kalandtúrát kétfős szülő-gyerek csapatok próbálhatták ki. Kilenc állomáson kaptak gépészethez kapcsolódó vicces feladatokat. A végén Neikl-Ladány Ágnes és Harmath Milán palacsintával és csokival jutalmazták az elszántságukat és kitartásukat.