Diáknapok a Kőrösiben
2017-04-18 - Idén is számos elismerést, sok vidámságot és színes programokat hozott a Kőrösi-hét az iskola diákjainak Százhalombattán április 10-12-én.
Tavalyi jubileumi Kőrösi-hetet tartottak az intézmény alapításának 25. évfordulója alkalmából, és a névadó, Kőrösi Csoma Sándor életének azon szakaszát elevenítették föl, amely ismertté tette: Tibetet és Indiát varázsolták az aulába. Ez adta az ötletet az elhatározáshoz, hogy évről évre bemutatják a világhírű utazó és nyelvész egy-egy meghatározó életszakaszát. Most gyermekkorának helyszínét, Erdélyt elevenítették meg. Ahhoz kapcsolódtak a diákhét programjai és az ünnepi műsor is.

Az alsó tagozatosokat a "Matrica" Múzeum várta színvonalas múzeumi órákra, amelyek keretében megismerkedhettek Kőrösi Csoma Sándor szülőfalujának híres mesterségével, a szitakötéssel és az ahhoz kapcsolódó tevékenységekkel. Mindeközben a felső tagozatosok a vidám hangulatú Kőrösi, szeretlek! vetélkedőn mérhették össze tudásukat az iskolában.

Természetesen, a sport sem hiányozhatott a programok közül. A gyerekek változatos sportversenyeken, tanár-diákmérkőzéseken vehettek részt az udvaron és a tornateremben. A Kőrösi-napok hagyományos eleme a népszerű Palánta Pódium, amelynek keretében előadói tehetségüket mutatják be a diákok többféle kategóriában. A Kőrösi-projektnapon Giricz László tartott fényképes úti beszámolót Erdélyről az aulában, majd egész délelőtt játékos feladatok várták az osztályokat a tantermekben, amelyeket forgószínpad szerűen jártak végig.  A felső tagozatosok székely rovásírást tanultak, megismerkedtek Erdély véres történelmével, földrajzával, táncával, zenéjével, mesevilágával, erdélyi motívumokat színeztek, megfestették a maguk Erdélyét, sőt, még a matematikai feladatok is erre a tájra varázsolták őket. A könyvtárban minden osztály felépíthetett egy magas hegyet az otthonról hozott erdélyi témájú könyveiből. Közben az alsósok is Erdélybe kalandoztak a különböző tevékenységeken keresztül: hímzéseket rajzoltak, fontak, agyagoztak, táncoltak, képeket és filmeket néztek.

A Kőrösi-hét alatt Csóka László erdélyi származású festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás az iskola aulájában. A képek alkottak hátteret a programsorozatot bezáró Kőrösi-ünnepélynek is, amely ugyancsak Erdélybe varázsolta a résztvevőket. A felsősök érdekes tudnivalókat meséltek a helyi szokásokról, a korabeli életről, az alsósok pedig kortárs erdélyi költők ehhez illő verseit szavalták el. Mindezt megízesítették a Bodzabogyók Énekegyüttes és a Bodzavirág Kórus dalai Násztorné Réczey Éva vezényletével, az előadást pedig keretbe foglalta Násztor Eszter és Násztor Péter csodálatos erdélyi táncbemutatója.

Az ünnepi műsor után Szabó Zoltán igazgató átadta az idei Kőrösi-emlékérmet Gyurkóné Pálföldi Ilona részére. Kiosztásra kerültek a Kőrösi-oklevelek is az arra érdemes pedagógusok, tanulók és az iskola életében sokat segítő szülők számára. A hagyományokhoz hűen megkoszorúzták a Kőrösi-emlékfalat, és fölcsendült az ismerős Kőrösi-dal is, amelyet együtt énekeltek kicsik és nagyok.

A tervek szerint jövőre Németország és Göttingen tematizálja a Kőrösi-hetet, ahol az egyetemi éveit töltötte Kőrösi Csoma Sándor.