Kulturális programok a reformáció jegyében
2017-03-29 - Nemzetközi konferenciára, rádiós és televíziós műsorokra, szabadegyetemi előadásokra, kórushangversenyre és rendhagyó történelemórákra is sor kerül a reformáció ötszázadik évfordulója alkalmából Százhalombattán. A programok civil kezdeményezésre valósulnak meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával.
Jován László kezdeményezésére emlékbizottság alakult a városban Balla Károly, a templomépítő Kós Károly Alapítvány egykori elnöke vezetésével, Csehák Izolda karnagy, Csóka László festőművész, Fazekas István költő, Kovács Attila, a Promotion Service Kft. igazgatója, Paulusz Richárd könyvtáros, Tóth Ernő, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége helyi vezetője és Ittzés István nyugalmazott lelkész részvételével. Az emlékbizottság pályázatot nyújtott be az EMMI-hez, amely 700 ezer forintos támogatással segíti az általuk tervezett évfordulós programok megvalósítását.

Luther Márton, a wittenbergi egyetem professzora, Ágoston-rendi szerzetes 1517. október 31-én szegezte ki 95 tételből álló vitaindító iratát a wittenbergi vártemplom kapujára. Hagyományosan ezzel a tettel azonosítjuk a reformáció mozgalmának kezdetét. "Ebben az iratban foglalta össze az akkori keresztyénség teológiai és gyakorlati problémáit, ami számára is meglepő visszahangra talált, mindenek előtt a papság körében – mondta Ittzés István. A reformáció nemcsak az egyház életére, hanem az akkori világ egészére is rendkívüli hatással volt. A társadalom minden rétegét érintette. A vallást, a tudományt, a kultúra minden ágát, sőt, rendkívüli módon a gazdasági életet is fellendítette, és új indításokat adott az élet minden területén. A mai modern világ is megemlékezik, akár vallásos, akár nem, mert történelmi távlatban igazolódott a reformáció máig ható pozitív hatása."

A százhalombattai emlékprogramok keretében szeptemberben nemzetközi konferenciára kerül sor a szlovákiai Selye János Egyetem, valamint a Károly Gáspár Egyetem részvételével. Három stúdióbeszélgetés készül a Lakihegy Rádióban Málnási-Szász Myrtill, a SZISZKI igazgatója, valamint Ittzés István és Bóna Zoltán országgyűlési képviselő közreműködésével, amelyek nyomtatott formában is megjelennek majd a helyi sajtóban. Ugyancsak a Lakihegy Rádió mutatja be Fazekas István Dévai Bíró Mátyás reformátor életéről szóló hangjátékát.

Az emlékévvel kapcsolatos műsorok készülnek a helyi televízióban is. Egyebek mellett riportot láthatunk majd a Deák téri Evangélikus Országos Múzeumról, amelyről talán kevesen tudják, hogy Luther eredeti végrendeletét is őrzi. A Hamvas Béla Városi Könyvtárban tudományos ismeretterjesztő előadásokra, a SZISZKI-ben rendhagyó történelemórákra kerül sor, emellett a művészet is szerepet kap a megemlékezésben, Csehák Izolda karnagy koncertet szervez, Csóka László pedig festményt készít a nevezetes évforduló tiszteletére.   

A programsorozat előkészítését és megvalósítását Vezér Mihály polgármester, valamint Bóna Zoltán országgyűlési képviselő is támogatja.