Nincs alternatívája az összefogásnak
2017-03-17 - 1848 legnagyobb tanulsága, hogy az összefogással szemben nincs alternatíva, ha előrelépést akarunk, félre kell tenni az ellentéteket – mondta Vezér Mihály polgármester a ’48-as forradalom és szabadságharc évfordulóján, március 15-én rendezett városi ünnepségen, Százhalombattán. A városi megemlékezésen olyan sokan vettek részt, hogy még a színházterem karzata is megtelt.
A városi ünnepség a hagyományokhoz hűen zajlott. Az önkormányzat és cégei, intézményei, valamint a civil szervezetek és városlakók virágokat, koszorúkat helyeztek el Petőfi Sándor szobránál a Göncz Árpád téren. Benkő Péter színművész Petőfi Sándor Sors, nyiss nekem tért című versét, Szélpál Péter százhalombattai diák pedig a Nemzeti dalt szavalta el. A Petőfi-szobortól a Városi Fúvószenekar vezetésével a Barátság Kulturális Központba vonultak a megemlékezők.

A színházteremben Petőfi A XIX. század költői című versét mondta el Benkő Péter, aki élményszámba menő előadásai mellett személyes gondolatait is megosztotta a közönséggel. Mindkét helyszínen a felelősségvállalásról és a szolidaritásról szólt.
Vezér Mihály köszöntőjében kiemelte: hibát követett el a magyar uralkodóosztály, amikor 1848-49-ben elutasította a nemzetiségiek szabadságvágyát és nem vitte végig következetesen a jobbágyfelszabadítást. Nem véletlen, hogy a szabadságharc leverése után az 1867-es kiegyezéssel köszöntött az országra egy új, felívelő korszak. A történelmi események tanulsága, hogy közmegegyezésre, összefogásra, közös nevezőre van szükség a gazdasági-társadalmi fejlődéshez.

A képviselő-testület által alapított kitüntetéseket a testület tagjai adták át.

Elsőként Kapi Tamást, a Halom Televízió műszaki munkatársát tapsolta meg a közönség, aki az internetes szavazással odaítélt médiadíjat vette át. Születése óta Százhalombattán él és dolgozik. Mindössze 16 éves volt, amikor lelkes amatőrként csatlakozott a helyi tévéhez, amelynek azóta is operatőre, vágója, adásrendezője. Az elmúlt 19 esztendőben televíziósként részt vett minden nemzeti ünnep, Summerfest, Battai Napok közvetítésében, dolgozott a nagyobb sporteseményeken is. Szakmailag elismert, munkájában pontos és igényes. Nyitott a technikai innovációra, ötleteivel, kreativitásával nagyban hozzájárult a Halom TV jelenlegi arculatának kialakításához is.

Egészségünkért Díjat vett át dr. Teremi Ferenc, a Százhalom Egészségügyi Központ nyugalmazott nőgyógyász főorvosa, aki közel ötven éves szakmai pályafutása során mintegy harminc évet dolgozott városunkban.  Ez idő alatt menopausa-osteoporosis ambulanciát hozott létre, Életmód Klubot alapított a változó korban levő hölgyeknek, és létrehozta az Együtt a Városért, Egészséges Életünkért Alapítványt, amelynek kuratóriumában 2014-ig dolgozott. Szakorvosként jelentős eredményeket ért el a rendszeres szűrések bevezetésével, valamint nevéhez köthető az ingyenes HPV oltások bevezetése is. Elhivatott orvos, aki máig számos szakmai szervezetben lát el tisztséget, feladatokat.

Gyermekekért Díjban részesült a Százhalombattai Eötvös Loránd Általános Iskola nevelőtestülete. A kitüntetést Rigó Katalin igazgató vette át. A 45 éves iskolát újító szellem, ugyanakkor a hagyományos értékrend tisztelete, derűs, humánus légkör, aktív, sokszínű diákélet jellemzi. Az oktatás magas színvonalú, emelt szinten tanítják az idegennyelveket és néhány éve bevezették a magyar-angol nyelvű tanítást. Minősített Nevelő Oktató Intézmény, Mentoráló iskola és Ökoiskola címmel is büszkélkedhetnek.
 
Köztisztviselői Díjat kapott Vargáné Lovas Szilvia, aki 1991 óta dolgozik a Polgármesteri Hivatalban. Ismereteit, tapasztalatait szívesen osztja meg másokkal, készséggel segíti a hozzá fordulókat, munkáját folyamatos fejlődés, tanulás és megújulás jellemzi. Nagy teherbírású, szorgalmas köztisztviselő, akire a legnehezebb helyzetekben is számítani lehet.
 
Testnevelési és Sport Díjban részesült Kéri Attila, a Százhalombattai Lövészklub elnöke, aki többszörös országos bajnok, válogatott versenyző, csapatban ma is több számban csúcstartó. Irányításával a városi klubból tíz év alatt Európa egyik legnagyobb létszámú légpisztolyos egyesülete lett, amelyet Pécs és Komárom mellett hivatalos utánpótlásközponttá választott a Magyar Sportlövők Szövetsége, amelyben a díjazott négy éve elnökségi tag.

Közrend, Közbiztonsági Díjat vett át Tóth István, aki 2000 óta oszlopos tagja a százhalombattai polgárőrségnek. Közel nyolcvan éves kora ellenére a mai napig részt vesz a rendezvények biztosításában, valamint a közlekedésbiztonsági feladatokban. A Szomszédok Egymásért Mozgalom kiemelkedően aktív közreműködője, aki nagyon fontosnak tartja a másokért való felelősségvállalást és a közösség szolgálatát.
 
Szociális Munkáért Díjat vett át Gáspárné Boácz Margit, szociális munkás, szociálpedagógus, gyógypedagógiai asszisztens és gyermekvédelmi felelős, akinek szakmai tevékenysége mindig a gyermekekre irányult. Évekig vezette a Vöröskereszt integrált intézményében a Családok Átmeneti Otthonát, jelenleg az Arany János Általános Iskola és Gimnázium gyermekvédelmi felelőse. Hozzáértéssel, szeretettel végzi munkáját, nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre, hatékonyan együttműködik a pedagógusokkal, szülőkkel és a gyermekvédelmi hálózat más tagjaival. Pályázatok írásával teremt lehetőséget a gyermekvédelmi munka kiteljesítéséhez, a diákok nagy bizalommal fordulnak hozzá.

Környezetvédelmi Díjjal tüntette ki a képviselő-testület Csoma Béla kertészmérnököt, a ZÖFE Kft. ügyvezetőjét, aki 1999 óta felel a városi zöldfelületek kezeléséért, fejlesztéséért. Komoly szerepe van abban, hogy Százhalombatta rendszeresen kiemelkedő értékelést kap a Virágos Magyarországért környezetszépítő versenyen, 2011-ben első helyet szerzett a városok között és a következő évben hazánkat képviselhette az Entente Florale nemzetközi versenyen. A kitüntetett szakmai rátermettségét, arányérzékét, ízlését nap, mint nap érzékelhetjük a szép köztereket, parkokat csodálva.

A város díszpolgárává választotta a képviselő-testület Horváth Juditot, a Városi Családsegítő és Gondozási Központ alapító igazgatóját, aki 2016-ban hunyt el fájó űrt hagyva maga után nemcsak szakmailag, hanem emberileg is. Kiváló, emblematikus személyisége volt a szociális területnek, aki mindig a rászorultakért, az ellátás színvonalának emeléséért dolgozott. Szenvedélye volt a hivatása, és kiemelkedő szerepe volt abban, hogy a városban országosan példaértékű szociális ellátórendszer jött létre az elmúlt évtizedekben.

Százhalombatta díszpolgára lett Molnár Mihályné is, aki a Polgármesteri Hivatal aljegyzőjeként vonult nyugdíjba 2015 decemberében. Több mint negyven évet töltött a köz szolgálatában, 1995 óta irodavezetőként, 2005 óta aljegyzőként dolgozik. Egész életét a tanulás határozta meg, és mindig fontosnak tartotta, hogy szakmailag támogassa, mentorálja fiatalabb kollégáit. 1980 óta oroszlánrészt vállalt a különféle választások szakszerű, jogszerű és eredményes lebonyolításában. A választási bizottságok tagjainak felkészítése során számtalan városlakóval került munkakapcsolatba kivívva elismerésüket, tiszteletüket, szeretetüket. Egész szakmai pályafutását rendkívüli teherbírás, precizitás, körültekintés határozta meg. Hitvallása, hogy az ügyfeleknek mindig érezniük kell, a közigazgatás őket szolgálja. Nagyon fontosnak tartotta a jó munkahelyi légkört, a kölcsönös bizalmat. Szakmai és emberi példáját sokan követik a hivatalban.

A kitüntetések átadása után az Eötvös Loránd Általános Iskola díszelőadása következett. A nagyszabású műsorban mintegy nyolcvan diák szerepelt.
A nemzeti ünnep a díjazottak tiszteletére rendezett állófogadással zárult.