Közmeghallgatás - Egyensúlyi, megalapozott költségvetés
2017-02-15 - Az eddig elért vívmányokat – a társadalmi szolidaritás erősítése, a közvagyon gyarapítása, a közbiztonság további növelése mellett az egészségügy, az oktatás, a sport és a kultúra területén megszokott színvonalat – megőrizve, de a takarékosság jegyében készítette el idei évi 7,2 milliárdos költségvetését a százhalombattai önkormányzat képviselő-testülete – mondta Vezér Mihály polgármester a február 13-ai közmeghallgatáson.
A közel két hónapos szakmai előkészítés kollektív munkájában a Polgármesteri Hivatal valamennyi irodája, az önkormányzati cégek és intézmények vezetői, munkatársai részt vettek és valamennyi partnerrel egyeztettek. Biztosak vagyunk abban, hogy ez egy demokratikusan felépített, szakmailag megalapozott költségvetés – hangsúlyozta a polgármester.

A jelenlegi testület 2014-es megalakulása óta számos váratlan és súlyos "csapás" érte a várost. Vezér Mihály emlékeztetett a brókerbotrányra, amelynek kapcsán megjegyezte, hogy – a megpróbáltatások és nehézségek, a korábban megszokottakhoz képest tartósan alacsony bevételek ellenére is – Százhalombatta jelenlegi állampapírvagyona 4,3 Mrd forint. Százszázalékos sikerként lehet elkönyvelni továbbá a víziközmű-szolgáltató, valamint az egészségügyi szolgáltató váltást is, valamint az egynapos sebészet teljeskörű OEP-finanszírozását.

A városvezető a 2017-es költségvetés kapcsán kiemelte, hogy az iskolák átadása "szolidaritásként az állami költségvetésbe történő befizetéssel" 853 millió forint elvonást jelent a városnak.

A 2017-es költségvetés 7,2 milliárdra tervezett bevételi oldalán 1,5 milliárd forint az állami támogatás. Az önkormányzat 4,6 milliárdos saját bevételének legnagyobb részét, mintegy 3,2 milliárd forintos összeget az iparűzési adó, továbbá a 800 millió forint építmény-, és a 600 milliós telekadó képezi.
 
A kiadási oldal részletes ismertetésekor Vezér Mihály polgármester hangsúlyozta, hogy "Százhalombatta város működési költségeinek nagyobb részét, 52%-át még mindig az önként vállalt feladatok teszik ki". Örömmel jelentette be, hogy az idei büdzsében lehetővé vált a közalkalmazottak, köztisztviselők és önkormányzati cégek munkatársainak 10%-os bérfejlesztése is, amelynek – bizonyos ágazatokban – egy része állami forrásból is valósul meg.

Az idei évben oktatásra 1,4 milliárdos kiadással terveznek, amely tartalmazza a már említett, több mint 850 millió forintos befizetési kötelezettséget is. Az egészségügy megszokott színvonalának – a járóbeteg szakellátás, az egynapos sebészet, a 24 órás ügyelet, az ingyenes betegszállítás, valamint a megszokott ingyenes védőoltások – biztosításához 880 milliós összeggel járul hozzá a város.  Pályázati alapokra 70,8 millió forintot terveznek különíteni, amelyből 64 millió lesz a sport, 6,4 a kulturális és 0,4 millió az esélyegyenlőségi pályázati keret.

A városvezetés számít arra, hogy – a már megkezdett tárgyalásaikat követően – munkahelyeket és többlet iparűzésiadó bevételeket eredményező, új cégek is érkeznek városunkba. A Dunamenti Erőmű területére tervezett, a MET-csoport első szolárparkja várhatóan az idei év végén átadásra kerülhet.

A polgármester beszámolóját hozzászólások, javaslatok, kérdések követték, amelyekre Vezér Mihály mellett az érintett szakbizottsági elnökök és az iroda-, intézmény-, valamint cégvezetők válaszoltak. Egyebek mellett elhangzott, hogy az idei évben lehetőségük lesz a felsőoktatásban tanulóknak Bursa Hungarica ösztöndíjra pályázni, valamint újra megnyitják az első jogosítvány megszerzésére vonatkozó pályázatot is, 2 millió forintos keretösszeggel.

Szóba került az egészségügyben egyre nagyobb problémát jelentő szakemberhiány, amellyel külön napirendben foglalkozott az önkormányzat szakbizottsága és feladattervet dolgoznak ki az enyhítés érdekében.

Továbbra is gond a közterületi illegális hulladéklerakás, az így kihelyezett szemét elszállítása pedig nem tervezett plusz költséget jelent a Szákomnak. A felszólalók és a képviselők is egyetértettek abban, hogy a jelenség megszüntetése csak lakossági szemléletváltással lehetséges.

Az önkormányzat megoldja az óvárosi csapadékvíz-elvezetéssel, gyalogátkelőkkel kapcsolatos feladatokat, valamint az Erőmű-körforgalom és az összes kimenő ág felújítását. A tervezett munkákhoz szükséges pénzösszegek szerepelnek az idei költségvetésben, jelenleg a beadott, vonatkozó engedélyek, pályázatok visszaigazolására várnak.

A részben óvárosi, de a város valamennyi kertvárosi részére jellemző tömegközlekedési nehézséggel kapcsolatban a százhalombattai iskolák csengetési rendjének egységesítésére érkezett lakossági javaslat, ezzel is megkönnyítve a gyermekes családok életét.  Vezér Mihály polgármester megerősítette, hogy bár a helyi közlekedés kérdése is kikerült az önkormányzatok hatásköréből, továbbra is mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lakossági igények – akár már a következő, márciusi változások életbelépésével – beépüljenek a menetrendbe.