Kisebb hullámzásokkal, de felkapaszkodott az ingatlanpiac
2017-01-19 - A szakértők szerint a 2016-os év a lakáspiacon csak egy felvezető volt ahhoz képest, ami a következő években jöhet. A fellendülés elsősorban a forgalom alakulásában nyilvánulhat meg, de további változások is várhatóak. Ezek közé tartozik az okosotthonok és a társasházak térnyerése, illetve jelentős lehet a lakáshitelek igénylésének növekedése is. (Az Ingatlannet.hu elemzése.)
Egyre népszerűbb a csok
A szeptemberben bevezetett könnyítéseknek köszönhetően duplájára emelkedett a csok-igénylések száma 2016-ban, de az ugrásszerű változás pedig szakértők szerint idén jöhet. A kedvezményt a többség két gyermekre veszi igénybe, és népszerű a 10 milliós vissza nem térítendő rész mellé a 10 millió forintos kedvezményes hitel felvétele is.

Tavaly sem egyenlítődött ki a piac
A magyar ingatlanpiac 2016 végére majdnem teljesen felzárkózott a válság előtti szinthez a forgalom, az árszint és az építkezési kedv tekintetében is, régiós viszonylatban nézve ennek ellenére még mindig alacsonynak számítanak a hazai árak. Az egyes területek között lényeges eltérések tapasztalhatóak, a legdrágább ingatlanok Budapest, Győr-Moson-Sopron és Hajdú-Bihar megyében helyezkednek el. Az árak éves szinten a fővárosban 19, a megyei jogú városokban 9, míg a kisebb városokban mindössze 1 százalékkal emelkedtek. A típusok közül a lakótelepi lakások piacán mutatkozott a legnagyobb mértékű növekedés, országos szinten napjainkban ezek átlagára meghaladja a 200 ezer forintot négyzetméterenként. Ezzel szemben a családi házak 11 százalékkal lettek olcsóbbak, amelynek egyik fő oka, hogy kiesnek a befektetői célpontok közül. Két megyében - Nógrád és Somogy - mérséklődtek az ingatlanárak, amely az egyik esetben egy megszokott tendenciának tekinthető, a másik területen pedig egy korábban tapasztalt áremelkedésre vezethető vissza.
 

Eltérések a megyei határokon belül
A 2015-ös árrobbanás után 2016-ban lassított az ingatlanpiac, országos szinten 8,5 százalékkal emelkedtek az átlagos négyzetméterenkénti árak, a területek közötti jelentős eltérés pedig nemcsak a megyék között, hanem azokon belül is megnyilvánul. Pest megyei viszonylatban a fővárosi agglomeráció egyes települései – Szentendre, Budaörs - kiemelkedőek, és a lakóingatlanok átlagos árai elérik a 300-350 ezer forintos szintet, a pontos érték az egyes típusok esetén eltéréseket mutat.

A tavalyi év során országos szinten megmutatkozott az ingatlanpiacra jellemző hullámzás, amely az októbertől decemberig tartó mérsékelt -2 százalékos - csökkenésben  nyilvánult meg. Pest megyében az országos szinthez hasonló mértékben – 8 százalékkal - változtak az átlagárak, a mérséklődés pedig az év végén sem jelentkezett. Százhalombattán éves viszonylatban több olyan időszak is volt, amikor az árak visszaestek, a november viszont új lendületet adott a piacnak.

Drágák a százhalombattai házak
A megye más városaihoz képest 14-110 százalékkal magasabb négyzetméteráron áron érhetők el a százhalombattai családi házak, a lakáspiacon viszont ennél visszafogottabb különbségek érvényesülnek. A téglalakások 246 ezre ára kiemelkedik, ugyanakkor az érdi viszonylattól 12 százalékkal elmarad. A panellakások szegmensében egyenletesebb kép rajzolódik ki, Pest megye egyes városaiban négyzetméterenként 200-225 ezer forintos átlagárral lehet számolni.