Okostelefon - Melyiket szeressük?
2017-01-17 - (Cikkünk kizárólag azoknak szól, akik nem jártasak századunk elektronikai eszközeinek használatában!)Az okostévé után (előző írásunk) nézzük a legközkedveltebb hétköznapi eszközt, az okostelefont! Három fajta telefont különböztetünk meg a készülékeken futó operációs rendszerek alapján: Windows alapú (ablakos embléma), Iphone (almás embléma), Android-os (robot embléma).  Az ablakos és az Android-os rendszer több különböző gyártó által fejlesztett készüléken fut. Az almás kizárólag egy készülék sorozata. Ugyanaz a készülék gyártója, mint a rajta futó rendszeré, ami kifejezetten optimális teljesítményt tesz lehetővé. Az Iphone stabil és gyors, de csak felső kategóriás kiadásai vannak, ezért rettentő drága.
Az ablakos (Windows alapú) rendszer a legkisebb piaci szegmenst produkálja, nagyon kevés telefonon fut. Az almás és ablakos rendszer működése rendesen behatárolható, ezért aki kicsit tágabb felhasználási területet szeretne, Androidos eszközt választ.  Az Android rendszer ma szinte teljesen lefedi a mobilpiacot, az európai telefonok legalább 80 százaléka ilyennel működik.  Az operációs rendszerrel szinte mindent megtehetünk a speciális vállalati vpn-es csatlakozáson keresztül a leghétköznapid felhasználási területekig. Programok (app-ok) százezrei állnak rendelkezésre, hogy változtassunk a telefonon, és valóban okosnak tűnjön. De épp ez az, amely hátránya is: töméntelen vírus található erre az operációs rendszerre is. Sokszor előfordul, hogy a vírusos telefon megfertőzi a számítógépet, amire kötik. Nélkülözhetetlen a telefon vírusvédelme, ugyanúgy, mint egy hagyományos Windows-os számítógépen.  Azon kívül minden egyes app telepítése a készülékre azt feltételezi, hogy az app vagy valamely modulja (processz) futni fog a háttérben.  A felhasználók úgy védekeznek ez ellen, hogy takarító szoftvereket telepítenek a készülékre, de ezeknek a szoftvereknek a működése (jelentős mennyiségben) felboríthatja az operációs rendszer működését.

Amikor elindítunk, majd leállítunk egy programot az eszközön, az valójában megnyitva marad a háttérben, hogy a rendszer kisebb energiát használjon fel az újbóli indításkor. Ha egy takarító szoftver minduntalan leállítja ezeket, akkor gyakorlatilag több energiát fog elhasználni a készülék, mert minden alkalommal be kell töltenie. Ennek ellenére fontos leállítani, kontrollálni az app-okat, mert sok közöttük a háttérben fölöslegesen fut, így megnő az amúgy is véges (akkumulátorkapacitástól függő) energiafelhasználás. Úgyhogy, csínján a buheráló szoftverekkel! Célszerű a telefont naponta újraindítani, amit automatizálni is tudunk. Ezáltal mindig az alapprogramokat tölti be, mintha nagytakarítást végeznénk.

A szoftver után térjünk át a "vasra", vagyis magára a készülékre! Nagyon sok gyártó létezik a hagyományos régi telefongyártóktól kezdődően a számítógépgyártókon keresztül a mára már befutott kínai előállítókig. Gondoljunk bele, hogy az okostelefonok valójában már számítógépek, ezért úgy gondolom, olyan márkát ajánlott választani, amely már bizonyított a számítógépek piacán. A kijelző, a belső teljesítmény és tárolókapacitás, amely alapvetően meghatározza egy készülék árát. Fontos emellett a fényképezés minősége is. A kijelző optimális mérete talán az 5 colos képátmérő. Ennél jóval kisebb kémernyő nem lehet olyan részletgazdag, hogy elég kényelmes legyen a használata. A jóval nagyobb méretű pedig a hordozhatóság és kezelhetőség szempontjából nem elég komfortos.

Többfajta kijelző létezik, de most csak a két legelterjedtebbről tennék említést. Az egyik az IPS, a másik a TFT. Ha a leírásban nem találjuk az IPS jelölést, akkor az automatikusan TFT kijelző lehet. A különbségük színben, fényerőben látható. Mindenki használta már telefonját tűző napon, amely az IPS esetében nem okoz gondot, a hagyományos TFT estében viszont ilyenkor nehézkesen láthatjuk a képernyőt. Az IPS színei sokkal szebbek, legfőképpen a feketében látszik a különbség.

A kijelző felbontása csak abban az esetben fontos, ha ezeken a kis eszközökön precíz, mindennapi munkát szeretnénk végezni. Máskülönben enyhe túlzás hd-t emlegetni, a hd-t a tévén élvezzük, ne egy tenyér méretű kijelzőn! Lehet sokmagos, nagy teljesítményű processzorral szerelten kapni jó drága készüléket, de igazából egy sima négymagos processzoron tökéletesen elketyeg a rendszer. Előfordul, hogy a készülék leírásban nem tüntetik fel a memória mennyiségét, csak a belső tárkapacitást. Ez két különböző dolog. A memória az, amiben az operációs rendszer működik, a belső tárhely pedig az, amire letölthetünk, vagy amire fotózunk. A memória minimálisan 1-2 GB-os lehet. Ez alatt nem érdemes választani, mert nem lesz zökkenőmentes a használat. Négymagos processzorral és 1-2 GB memóriával szó szerint a lakás központi szórakoztató eszköze lehet a telefonunk. Egyebek között tudunk vele tévét irányítani, az asztali gépről vagy notebookunkról megnyithatunk vele dokumentumokat, képeket, filmeket, vagy akár kültéri GPS-ként is üzemelhet.  A felhasználás területét nem sorolnám fel, mert akkora.  

Az okostelefonokon hatalmas felbontásban, egyre kevesebb fényben, egyre jobb képek készülnek, de mindezt csak a felső kategóriás készülékek tudják. Ha szeretnénk a fotókat másra is használni, mint a kijelzőn nézegetni, és szánunk 100-200 ezer forintot a telefonra, még mindig a fényképezőgép a nyerő. A mai átlagtelefon nem nyújtja azt a minőséget, ami lehetővé tenne egy papírképet, urambocsá A/4-es méretben.  Ha megvizsgáljuk egy felső kategóriás telefonkészülék tudását, lehet, hogy jobban megéri egy optimális teljesítménnyel rendelkező, elérhető árú telefont és egy kompakt digitális fényképezőgépet vásárolni, mert jóval olcsóban jövünk ki.

Nagy Ferenc, számítástechnikai és fényképészeti vállalkozó (www.fecomp.hu)