Ingyenessé tennék a védőoltást
2017-01-17 - A Meningococcus – gennyes agyhártyagyulladás elleni védőoltás önkormányzati támogatására tett javaslatot a százhalombattai MSZP szervezet. Azt kérik, hogy a képviselő-testület tegye ingyenessé a városban arra igényt tartók számára a mintegy 100 ezer forintos vakcina felvételét.
A témában Asztalos Dezső elnök tartott sajtótájékoztatót január 12-én. Mint mondta, dr. Benedek László házi gyermekorvos szakmai javaslatát terjesztik Vezér Mihály polgármester elé. Azért tartják szükségesnek az oltások támogatását, mert az országban több gyermek, illetve fiatal halt meg a betegségben az utóbbi időszakban.

Emellett arra is kérik a képviselő-testületet, hogy kezdjék meg a városban élők tájékoztatását a védőoltások szükségességéről.

Asztalos Dezső arról is beszámolt, hogy a helyi MSZP támogatja a Zöldellő Angyalkert Alapítványt a szociálisan rászorulók foglalkoztatásában és egyéb segítésében. Január elején meleg felnőtt- és gyermekruhákat gyűjtöttek, amelyeket a rászorulók ingyenesen vihetnek el a civil szervezet Kodály sétány 30. alatti adományboltjából.   

A szocialisták ingyenes városi oltások bővítésére tett javaslatát dr. Benedek László házi gyermekorvos készítette elő. Mint mondta, a meningococcus C típusa elleni vakcinák 2 éves kor alatt térítésmentesen felírhatóak január 1-jétől, de a Házi Gyermekorvosok Egyesülete továbbra is tevékenykedik azért, hogy a megbetegedések nagyobb százalékáért felelős meningitis B vakcinák is elérhetőek legyenek. A több adagot igénylő B-típus elleni védőoltás teljes ára 90-120 ezer forint.

Gennyes agyhártyagyulladásban 10 millió emberből 50-70 betegszik meg évente, és az esetek 15-25 százaléka végződik elhalálozással. A kórnak van néhány igencsak feltűnő tünete, amelyeket nem szabad fél vállról venni. Ezek a tarkómerevség, amikor a beteg nem tudja előrehajtani a fejét, a hidegrázás, a hányás, az eszméletvesztés, súlyos esetben bőrvérzések. A hidegrázás mellett előfordulhat nagyon magas láz, az eszméletvesztés előtt pedig dezorientáció. A betegség olyan gyors lefolyású lehet, hogy akár 12 óra alatt halálhoz vezethet.

"Minden olyan történés, tünet kiemelt figyelmet igényel, amelyet azelőtt még nem észleltek."

A betegséget hazánkban jellemzően a Meningococcus baktérium C és B típusa okozza. A C ellen régóta oltanak, a B ellen egyelőre egyetlen vakcina van forgalomban, a két éve piacra került Bexsero. Mivel később fejlesztették ki, és egyelőre nem támogatott, jóval magasabb az ára, mint a C típus elleni oltásnak. A betegség megelőzéséhez azonban mindkét oltás felvételére szükség van, sőt, a B típusú kórokozó – éppen amiatt, hogy a C ellen nagy számban oltanak, és sokan védetté váltak – mára jóval több megbetegedést okoz.

A Bexsero adása után több kellemetlen mellékhatás jelentkezik, mint más védőoltások esetében. A többi között láz, fájdalom, duzzanat, étvágytalanság fordulhat elő. Mivel egyelőre kevés az oltóanyaggal kapcsolatos tapasztalat, az egészségügyi hatóságok eddig kevés országban tettek ajánlást a beadására. Felvételével nő a Kawasaki betegség előfordulásának kockázata, amely megállapítást azonban a függetlennek tartott Európai Gyógyszerügynökség nem támasztja alá. A betegség előfordulási gyakorisága más védőoltások kapcsán is megemelkedik. Az Európai Gyógyszerügynökség szerint az oltás felvételének remélhető haszna meghaladja a vállalt kockázatot. A Bexserot az Egyesült Királyságban 2015-ben vették fel az állami oltási programba, azóta minden rászoruló megkapja. Dr. Kovács Ákos, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének egyik vezetője szerint, akiknek maradandó károsodást szenvedett – végtagját, fülét, orrát vesztette el - vagy elhunyt a gyermeke, utólag biztosan inkább az oltás "súlyos mellékhatásait" vállalnák.

Dr. Benedek lapunk kérdésére elmondta, jelenleg elsősorban a gyerekeket és a fiatalokat veszélyezteti a Meningococcus megbetegedés, de volt időszak, amikor a hatvanasokat és hatvan felettieket érintette.

A szakember véleménye szerint nemcsak erről a megelőzhető betegségről kellene tárgyalnia az önkormányzatnak. A tetanusz, illetve a diftéria elleni védettségünk például csak az oltástól számított 10-15 évig tart, ami azt jelenti, hogy ezek a fertőzések végzetesek lehetnek számunkra. A gyors halált okozó Pneomococcus baktérium – amely ellen szintén ingyenesen kaphatnak védőoltást a gyerekek – sokszor úgy szedi áldozatait, hogy nem derül fény a szerepére. Városunk egyik közkedvelt intézményvezetője is ebben a fertőzésben hunyt el – nem sokkal az után, hogy kórházi kezelésre utalták.  

 "Átgondolt, szakmailag alátámasztott oltási koncepcióóra lenne szükség annak érdekében, hogy senki ne haljon meg pusztán azért, mert kórházba kerül."