Megható búcsú - Nyugdíjba vonul Teremi főorvos
2016-12-19 - Megható ünnepség keretében búcsúztatták dr. Teremi Ferenc nőgyógyász főorvos, orvosigazgatót a Százhalom Egészségügyi Központban december 14-én. Az önkormányzat nevében Vezér Mihály polgármester és Török Sándor szakbizottsági elnök mondott köszönetet a több évtizedes magas színvonalú szakmai munkáért.
Vezér Mihály polgármester kellemes ünnepeket kívánt az intézmény valamennyi dolgozójának, és bejelentette azt is, hogy a képviselő-testület legutóbbi ülésén félhavi illetménynek megfelelő jutalom biztosításáról döntöttek az egészségügyi alkalmazottak számára. Az összeget differenciáltan oszthatja fel a főigazgató.

Dr. Berzéki Ferenc úgy nyilatkozott, nehéz szívvel vesznek búcsút dr. Teremi Ferenctől, aki jövőre ötven éve lenne a pályán.

Török Sándor azt mondta, bár Teremi doktor sosem lakott a városunkban, olyan sokat tett a város egészségügyéért és az itt élők egészségéért, hogy tiszteletbeli battainak tekinti őt.

A szülész-nőgyógyász szakorvos közel harminc évet dolgozott Százhalombattán. Visszatekintve elégedett szakmai pályájával, mivel sosem tért ki a problémák elől, és elsősorban mindig a betegek érdeke vezérelte azok megoldásában. Nem volt könnyű dolga, amikor 1988-ban - Sík doktor halála után - egyedüli nőgyógyászként folytatta a rendelést . Azokban az években ugyanis nagyon sok volt a várandós – évi 230 körüli - hiszen zömében  fiatalok költöztek a városba, és nagyszülők nélkül nehezen oldották meg, ha a várandóş anyának kórházba kellett mennie. Nem volt, aki vigyázzon a gyerekekre.

Dr. Teremi 1995-ben kapott segítséget, akkor érkezett a városba dr. Szinnyai Attila második nőgyógyászként. A ’90-es évek közepétől a nőgyógyász főorvos szakmai érdeklődése a változókori panaszok, betegségek enyhítése felé fordult. 1993-ban menopausa-osteoporosis ambulanciát hozott létre azzal a fő célkitűzéssel, hogy a már rendelkezésre álló gyógymódokra ráirányítsa az érintett korosztály figyelmét. Elindította az Életmód Klubot, amely keretében egészségfejlesztő előadásokat hallhattak, színházba, kirándulásokra jártak az asszonyok, majd mindezen törekvések támogatása érdekében életre hívta az Együtt a Városért, Egészséges Életünkért Alapítványt, amelynek kuratóriumában 2014-ig dolgozott.

Az ambulancia működését szakmai körökben is elismerték. A Magyar Osteoporosis Társaság javaslatára pályázatot nyújtottak be, hogy a szolgáltatást lokális osteoporosis centrummá nyilvánítsa az OEP. Ennek köszönhetően a harmadik évtől állami támogatással valósult meg a megelőző, gyógyító munka, aminek a már említett egészségfejlesztés mellett a rendszeres csontritkulás- és méhnyak-rákszűrés, valamint hüvelyi ultrahang- és mammográfiai vizsgálat állt a középpontjában.

Dr. Teremi, a nőgyógyászati rendelés keretében már 1991-től bevezette, hogy minden vizsgálatnál méhnyakrák-szűrés is történjen, amelynek következtében a korábbi évi 450-500-ról közel 2000-re nőtt az átszűrt páciensek száma.

Az intézkedések közvetlen eredményeként látványosan megugrott a korai stádiumban felismert méhnyak-rákot megelőző állapotok száma, vagyis nagyon sokan nyerték vissza egészségüket kisebb műtéti beavatkozásokkal. A törekvések hosszú távú hatása, hogy a megelőzés és a figyelem általánosan elfogadott értékké vált a százhalombattai nők körében. A néhány éve végzett városi emlőszűrés alkalmával pedig közel háromszáz vizsgálat elvégzése során egyetlen rosszindulatú daganatot sem találtak.

Dr. Teremi 1995-ben egy floridai orvos konferencián hallott először a készülő méhnyakrák elleni oltásról. A humán papillomavírus rosszindulatú elváltozásokban játszott szerepe újdonságnak számított, de mivel mindig élénk volt a tudományos érdeklődése, egyre többet tudott meg a témáról. Kezdeményezésére és az Orvostovábbképző Intézet segítségével, 1998. és 2000. között HPV szűrést szerveztek városunkban, amelynek eredményét 2000-ben egy párizsi nemzetközi konferencián is bemutatták.

Dr. Teremi a mai napig számos szakmai rendezvényen ad elő a HPV és a rák összefüggéseiről. Az utóbbiakról a városvezetése is meggyőződött. Ennek köszönhető, hogy Százhalombatta az első magyarországi város volt, ahol 2008-ban bevezették a 14-18 éves lányok HPV elleni ingyenes oltását. Az intézkedést más önkormányzatok is követendőnek tartották. Mára pedig az egész országban, minden 14 éves lány beoltását finanszírozza az állam.

Dr. Teremi Ferenc alapító és 2002-ig vezetőségi tagja a Magyar Menopausa Társaságnak, valamint alapítója az Osteoporozisos Betegek Magyarországi Egyesületének, tagja a Magyar Nőorvostársaságnak, a méhnyakrákkal foglalkozó Cervixpathológiai Szekciónak, valamint a Magyar Szülészeti-Nőgyógyászati Ultrahang Társaságnak.

2003-tól fél éven át főigazgatóként, azóta orvosigazgatóként foglalkozhatott a Százhalom Egészségügyi Központ irányításával. 2004-től 2015-ig elnökölte a Százhalombattai Egészségügyi Közalapítványt. Januárban lesz 73 éves. Koránál jóval fiatalabbnak tűnik, és szakmai elhivatottsága, nyitottsága is a régi, azonban úgy gondolja, az unokáinak most van szükségük rá. Kollégái és betegei nehezen válnak meg tőle. Azt mondja, jó érzéssel gondol vissza arra, hogy mindig sikerült megfontoltan, udvariasan megfogalmaznia akár a kritikát is, valamint, hogy az önkormányzat segítségével sokat tehetett az intézmény műszerezettsége érdekében.