Mikulás-slam civil összefogással
2016-12-12 - Tíz éves magyar slam poetry, a költői-előadói műfajban öt éve rendeznek országos bajnokságot. Éppen annyi ideje, amióta Százhalombattán is zajlik a Mikulás-slam. Az idén először helyi magánemberek és vállalkozók támogatásának köszönhetően valósult meg a rendezvény december 3-án.
A műfaj Amerikából indult, ahol egy Marc Smith nevű férfi kiállt egy kocsma közönsége elé és a véleményüket kérte költeményéről. Bár az idők során sok minden változott, a slam poetry versenyek lényege továbbra is az, hogy bárki kiállhat a saját szövegével, amiről laikus közönség ítélkezik.

Az elmúlt évtized alatt óriásira nőtt a mozgalom. Klubok működnek Győrtől Szegedig, Erdélytől Szlovákiáig, és "termelik" a jobbnál jobb slam-poétákat. Sokan közülük "hagyományos" költészettel is foglalkoznak, irodalmi lapokban publikálnak, többen kötettel rendelkeznek. Százhalombatta jó időzítéssel még az első nagy hullámra ugrott fel 2012-ben, ezzel megalapozva egy máig tartó barátságot a slam-közösséggel, és elindítva Nagy Gábort, aki azóta is rendszeres szereplője az országos slam-rendezvényeknek. Több mint kétszáz jelentkező közül került be november elején az Országos Bajnokságra, ahol egyik legerősebb szövegével mozgatta meg a budapesti Trafó többezres közönségét.
A Mikulás-slam versenyrészét megelőzően néhányan az Open Mic keretében álltak mikrofon mögé. Ez azt jelenti, ha valaki nem kíván versenyezni, de szeretné elmondani a magáét, itt tét nélkül megteheti. Így találkozhatott a battai közönség Nagy Gábor OB-s szövegével, és versenyen kívül lépett fel Basch Péter kétszeres országos bajnok, valamint Bárány Bence, az OB második helyezettje, aki november végén hazánkat képviselte az Európa-bajnokságon közönségdíjat nyerve.

A versenyben is igen válogatott delegáció képviselte az országos élvonalat. Részt vett Gábor Tamás Indiana, az OB harmadik helyezettje, aki teljes szövegét azokból az internet-szerte fellelhető negatív kommentekből rakta össze, amivel a műfajt, vagy annak képviselőit támadják, és amivel szemben mégis él és fejlődik a slam poetry.

A Mikulás-slam az utóbbi években ötven ezer forintos összdíjazással honorálja az első három helyezettet. A szervező Ifjúsági Műhely felhívására idén először helyi magánemberek és vállalkozók segítségével állt rendelkezésre az összeg. Támogatást nyújtott az EU Nyelvstúdió, a Mánya Művek, dr. Korcsmáros Iván ügyvéd és a Napos Oldal civil szervezet, a Duna Computer Kft., a Tribik Bt., Szabó Zoltán képviselő, a Kőrösi általános iskola igazgatója, valamint az Óvárosi Papírkutyák. Utóbbi civil szervezet képviselői személyesen is megjelentek a rendezvényen, és különdíjjal is jutalmazták a nekik legjobban tetsző előadót, Nagy Gábort.

A magas színvonalú versenyen kilencen álltak színpadra. Szóltak szövegek a legintimebb magánéleti gondokról és aktuális közéleti problémákról is. Akadtak csendes elmélyülésre és hangos kacagásra ingerlő gondolatok, szabadon folyó mondatok és időmértékes menetelés. A közönség soraiból jelentkező zsűri – köztük általános iskolai tanár és középiskolás diák – a fődíjat az ifjú Szén Benjáminnak ítélte, akinek szövege a magányos férfiak mindennapjairól szólt. A második helyezést Benke Hunor, a harmadikat Bokor Krisztián érdemelte ki.

Az IM-nek sikerült egy igazán igényes, elsősorban az ifjúságnak szóló, teltházas kulturális programot összehozni, méghozzá önerőből és civil összefogással.