Korunk pestise
2016-11-30 - A túlzott energiabevitel és a mozgásszegény életmód miatt hihetetlen tempóban nő a cukorbetegek száma. A november 14-i diabétesz-világnap apropóján a XXI. század pestisének is nevezett betegségről beszélgetett dr. Bánovics Istvánnal, a Százhalom Egészségügyi Központ belgyógyász szakorvosával Kéri Otti, a Halom Televízió riportere.
A cukorbetegség lényege, hogy felborul a szervezet szénhidrát-egyensúlya, a sejtek nem tudják felvenni a cukrot, amely kering a vérben, majd a veséken keresztül kiürül. Mivel ez a vízzel együtt történik, gyakori vizelés, folyadékhiány, szájszárazság és fogyás jelzi – főként az 1-es típusú - cukorbetegséget.

Ha valaki éjjel háromszor-négyszer is felébred a vizelési ingerre, annak érdemes orvoshoz fordulnia. Bár a vércukorszint speciális műszerekkel már otthon is mérhető, megbízhatóbb a komplett laborvizsgálat.

Európában és Magyarországon a 6-os – reggeli, éhgyomorra mért – vércukorszintet tartják határértéknek, amely felett a lelet már betegséget jelezhet.  

A diabétesznek nagyon sok fajtája van. Leggyakoribb a már említett 1-es, valamint a 2-es és a terhességi cukorbetegség. Az első típust teljes inzulinhiány jellemzi, amely általában valamely autoimmun betegségre vezethető vissza, és 10-14 éves korig alakul ki. Csak inzulinpótlással lehet kezelni.

A 2-es típusú cukorbetegeket legtöbb esetben magas inzulin- és vércukorszint jellemzi, amely következtében rezisztensek lesznek, kezeletlenség következtében pedig elpusztulhatnak a sejtek inzulinreceptorai, amely végső soron szintén elkerülhetetlenné teszi az inzulinpótlást.

A terhesség alatt kialakuló cukorbetegség általában eltűnik a szülés után, de az érintett nők nagyobb gyakorisággal lesznek cukorbetegek a következő 5-10-15 évben.

Míg az 1-es típusú diabéteszt csak inzulininjekcióval lehet kezelni, a 2-es típus kezelése ugrásszerűen fejlődött az elmúlt 10-15 évben. Míg korábban két-háromféle tablettát alkalmaztak egyidejűleg, mára megjelentek azok a gyógyszerek, amelyek a bélrendszer hormonjait felhasználva hatnak és kímélik az inzulintermelésért felelős béta sejteket, így tovább megmarad a szervezet saját inzulintermelése. Ezek a szerek tabletta és injekció formájában is forgalomban vannak, ráadásul inzulinnal is kombinálhatóak, ami azt jelenti, hogy akár napi egy szúrással kiváló állapotban tartható a beteg.

A cukorbetegség kezelése, azaz karbantartása elsősorban azon múlik, mennyire tartják be az étkezésre, mozgásra, időbeosztásra vonatkozó javaslatokat. Nagyon sokat jelent a testsúlycsökkentés – öt-hat-tíz kilogramm leadása is.

Az elhanyagolt cukorbetegség komoly szövődményeket okozhat. Károsíthatja a kisereket és a nagyereket, neuropátiához – a lábakban jelentkező állandó fájdalomhoz - vezethet, érszűkületet okozhat, elsősorban az alsó végtagokban, valamint tönkreteheti a vesét és a szemet.

Az 1-es típusú diabéteszre nagy valószínűséggel hajlamosítanak öröklött tényezők, a 2-essel kapcsolatban ezt még nem bizonyították. A tapasztalat azonban az, hogy ha az egyik gyermek megbetegszik a családban, a testvére ötven százalékkal nagyobb eséllyel szintén cukorbeteg lesz.

Az inzulinkészítményeknek két fajtája – a humán és az analóg (vagyis módosított) áll rendelkezésre, amelyek közül inkább az elsőt részesíti előnyben az OEP. A szakorvos azonban jobbnak tartaná, ha ez fordítva lenne. Míg az inzulin a rászorulók számára ingyenes, a többi gyógyszert is támogatja a társadalombiztosítás. A legmodernebb orvosságok 70 százalékos állami dotációval szerezhetők be, ha szakorvos írja fel azokat. (Fotó és szöveg: HTV)