Száz évig egészségesen
2016-11-24 - Ez a jelmondata azoknak, akik a dr. Eőry Ajándok által meghonosított meridiántornát gyakorolják Magyarországon. Az ősi kínai módszert egy 1992-es pekingi konferenciáról hozta haza a háziorvos- természetgyógyász. Mára nincs nagyváros, ahol ne működne meridiánklub. Néhány hete Százhalombattán is van.
A meridián torna nagy előnye, hogy gyakorlatilag bármilyen életkorban és egészségi állapotban végezhetjük, kötelezően ingyenes és semmilyen felszerelés, öltözet, eszköz nem szükséges hozzá. Érdemes persze kényelmes, lapos talpú cipőben nekifogni.

Bár a gyakorlás a klubokban képzett vezetők irányítása mellett zajlik, pénzt senki sem fogadhat el a szolgáltatásért, amit az alapító etikai kódexben is rögzített. Ebből azonban az is következik, hogy a szervezők nem tudnak bérleti díjat kérni a helyszínekért. Leggyakrabban művelődési házakban, nyugdíjas klubokban találkoznak a résztvevők.
Százhalombattán a Városi Családsegítő és Gondozási Központ biztosított lehetőséget számukra. Ide várja az érdeklődőket Lévai Mária szerdánként reggel kilenctől.

Az érdi frissnyugdíjas eredetileg főkönyvelőként dolgozott, a barátnője vitte el egy meridiánklubba három évvel ezelőtt. Lakóhelyén indított csoportot, városunkba pedig az egyik százhalombattai csoporttag invitálta őt. Szeretné, ha idővel nálunk is "kinevelődne" egy klubvezető, ő pedig további csoportokat hozhatna létre, a meridián hívei ugyanis fontosnak tartják, hogy minél szélesebb körben ismertessék meg az emberekkel ezt a jótékony és mindenki számára elérhető technikát.

De mi is a meridián torna? Elmélete szerint a meridiánok olyan közvetítő pályák, amelyek a bőrünk alatt, a bőr és az izompólyák között húzódnak. Ezeken keresztül áramlik az életenergia (kínaiul csí). Az egészséges emberben akadálytalanul kering, ha viszont megbetegszünk, az annak a jele, hogy valahol elakadt. A torna lényege, hogy szabaddá tesszük a meridiánokat, így őrizzük meg az egészségünket, illetve segítjük elő a szervezet öngyógyítását. Ehhez naponta 20-30 percet kell gyakorolnunk a dr. Eőry Ajándok által összeállított mozgásprogramot, az úgynevezett " 3-1- 2" meridiántornát, de már heti két-három alkalommal is nagyon sokat teszünk magunkért.

Külső szemlélő számára akár viccesnek is tűnhetnek a hangos számolással kísért, tökéletesen egyszerre végrehajtott feladatok. Akik kipróbálják, általában örömüket lelik benne, megtapasztalják a közérzetjavulást, valamint azt is, hogy a gyakorlás pozitív hatása egyenes arányban nő a közösen gyakorlók számával. Ez nem újdonság azoknak, akik például jógacsoportba vagy tánckörbe járnak. A VCSGK meridiánkulbja minden érdeklődőt szeretettel vár.