"Okos" - TV Amit a kereskedők nem mondanak el...
2016-11-23 - Közelednek az ünnepek, és mint mindig, a karácsonyi eladási listák élén idén is várhatóan a tévé lesz az egyik legnépszerűbb. De, melyik?
Mióta eltűntek a "puttonyok" a tévék hátuljáról, örök dilemma, hogy milyen készüléket vásároljunk. Elmúltak azok az LCD-s idők, amikor még nagyon lusta volt a folyadékkristályos kijelző, és rettenetes volt a színtartománya. Ma is folyadékkristály dolgozik benne, csak a háttérvilágítás változott ledre. Ezért hívjuk ledes tévének. Megkülönböztetjük a ledtévét és a ledes tévét. A ledtévé az Oled technológián alapszik, minden képpontot egy led jelenít meg, egyelőre rettentő drágák ezek a készülékek.
Az elérhető árú kategóriában megfelelő élményt fog nyújtani egy ledes készülék. Megfelelő a képfrissítése, ami a képernyőn megjelenő gyors mozgásoknál mutatkozik meg. A színátmenetek is optimálisak lesznek, ha finomhangoljuk a készülék képi, megjelenítő részét. Az alapbeállítások szinte egyik készüléken sem megfelelőek, hiszen minden helyiségnek mások a fényviszonyai és a kelvin foka. A hozzá nem értők nyugodtan próbálkozzanak a menüben a "kép beállítását" választva és menjenek végig a lehetőségeken. A tévé képi finomhangolásánál célszerű stúdióműsort nézni, és kizárólag HD minőségben. Erre talán a legalkalmasabb az MTV vagy az RTL adásai. Csínján kell bánni az élességgel, mert ha nagyon megnöveljük, élvezhetetlen lesz a kép. A beállítás nem lesz megfelelő minden csatornára, hiszen analóg adások is vannak, azoknak a minősége pedig kívánni valót hagy maga után. Ezért fontos a zajszűrés mikéntje. Ha valaki előnyben részesíti a normál HD műsorokat, annak a zaj szűrésével nem kell foglalkozni, célszerű a legkisebbre kapcsolni vagy teljesen lekapcsolni. Ha valaki sok analóg adást néz, annak viszont engedélyezni kell az Mpeg zajszűrést, amelynek a mértékét az igényének megfelelően állítsa be. De vigyázat! Az Mpeg zajszűréstől nagyon furcsa lesz hd-ben a kép, majdnem olyan, mintha nagyon régi LCD tévénk lenne.

4k vagy HD? Itt tényleg az a kérdés, hogy mire szeretnénk használni! Aki a youtubról töltenék a pár tucat látványos, hatalmas felbontású 4K filmet vagy rendelkeznek nagy felbontást adó lejátszóval, azoknak tökéletes a 4k. Aki azonban csak egyszerűen tévének vásárolja a készüléket, annak ablakon kidobott pénz a sokszor több tízezerrel többe kerülő 4K-s megjelenítő eszköz. Nem kell félni a HD-től, nem elavult technológia! A full HD sugárzás 1080-ban történik, amely a valóságban maximum 1980x1080 pixel (pár pixel híján 2K), a 4K-át nem mostanában fogják bevezetni, mert a Full HD (2K) és a 4K között négyszeres a különbség a megjelenítés felületében. A 4K felbontást eredetileg a mozik számára hozták létre. Egy 4K felbontású megjelenítőn egy Full HD adás negyede a képernyőnek. Hogy mégis teljes képernyőn láthatjuk, azt elektronika interpolálja, azaz rendereli fel valós időben a kép teljes méretére. Magyarul az már nem teljes HD, hiszen egy szoftver belenyúlt. Aki a tévéműsort szeretné élvezni, annak nem biztos, hogy be kell fektetnie egy 4K-ás tévébe.

Vajon mekkora legyen a tévé? A túl kicsiknek nem olyan jó a minősége a felbontásból adódóan, ha túl nagy, akkor pedig az arcunkba lógnak a pixelek. Panellakásban talán a legideálisabb a 100-110 centiméteres képátló, de minden gyártó feltünteti, hogy milyen távolságból élvezhető a kép. Ezt komolyan kell venni, mert nagy varázslat nincs benne! Hiába akarunk hatalmas képernyőt, ha az ajánlott távolságon belül vagyunk, messze nem lesz olyan a kép, mint amilyenre vágyunk. Ha a vásárláskor nem jutunk információhoz az ajánlott távolságot illetően, akkor nem biztos, hogy jó döntést tudunk hozni.

A másik sarkalatos pont a smart funkciók kérdése. Ezektől lesz valóban "okos" a tévé. A smart tartalmazza többek közt az internetezés lehetőségét és a különféle megosztási lehetőségeket tévénként változó mennyiségű és minőségű szoftverekkel. Amire célszerű odafigyelni, hogy ha netezni szeretnénk, akkor kissé nehézkes egy távirányítóval, még ha extraként egy mutató eszközt is vettünk. Ebben az esetben ajánlott megvizsgálni, hogy mennyire kompatibilis a készülék a mobillal, táblával, vagy bármilyen számítógéppel. Nagyon egyszerű egy alkalmazást (Android) a tévéhez letölteni telefonunkra. Ezután telefonunkkal a wi-fi-n keresztül látványosan irányítani tudjuk a tévét. Jól gondoljuk meg, mire van szükségünk majd a tévé használatakor, mert a fölösleges és ki nem használható tudás a zsebünk rovására megy.
 
Nagy Ferenc
Számítástechnikai és fényképészeti vállalkozó
www.fecomp.hu