Méltónak maradni
2016-10-25 - Az egyetemes polgári értékekért és a szabadságért harcoló fiatalokra és hősökre emlékezett Vezér Mihály polgármester az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulójára rendezett városi ünnepségen október 23-án.
A megemlékezés a Kopjafánál rendezett koszorúzással kezdődött. Benkő Péter Jászai Mari-díjas színművész Örkény István Fohász Budapestért és Sinka István Üdv néked, ifjúság! című versét adta elő. Az akkor kétezer fős Százhalombattáról, valamint a forradalom és szabadságharc helyi vonatkozású eseményeiről és szereplőiről Balpataki Katalin történész, a "Matrica" Múzeum munkatársa emlékezett meg. Pártok, civil szervezetek, intézmények, cégek és magánszemélyek helyezték el az emlékezés virágait az ’56-os emlékműnél, majd a Barátság Kulturális Központ Színháztermében folytatódott a rendezvény.

Elsőként Benkő Péter adta elő Kiskun Farkas László Vizsga után című versét, majd Vezér Mihály ünnepi köszöntőjét hallgatta meg a közönség. A polgármester a forradalom és szabadságharc egész Európára kiterjedő jelentőségéről, valamint a fiatalok mindenkori szerepvállalásáról beszélt. Örömét fejezte ki, hogy sok fiatal vett részt a koszorúzáson és a városi ünnepségen egyaránt.  Hangsúlyozta, hogy a tettre kész, aktív fiatalokat be kell vonni az élet minden területébe, hiszen ők voltak az ’56-os események motorjai, de kihívás most is van bőven. Kiemelte, hogy "csak úgy maradhatunk méltók az ’56-os hősökhöz, eseményekhez és egymáshoz is, ha emléküket elevenen őrizzük és megbecsüljük az eszméket, amelyekért harcoltak. Mi, százhalombattaiak pedig mindig legyünk tudatában annak, hogy sokkal több, ami összeköt, mint ami szétválaszt bennünket."

Vezér Mihály polgármester adta át a Pro Urbe Százhalombatta Díjat Dobák Józsefné Babarczy Anikónak, akinek munkásságát, hitvallását a Halom TV kisfilmje mutatta be. Ani néni 42 éve költözött családjával Százhalombattára. Három gyermeke született, és már hat unokával büszkélkedhet. Éneket és rajzot tanított a hajdani 2-es iskolában. Harmincegy évig vezette a Paletta szakkört, amit egy Liszt Ferenc sétányon található pincében kezdett el, mivel akkoriban még nem volt művelődési ház a városban. Büszke arra, hogy az élet minden területén vannak egykori "palettás" diákok. A rajz mellett az ének és a népdal is kiemelt szerepet játszik az életében. Tizennyolc évig tagja volt a Liszt Ferenc Vegyeskarnak. Huszonegy éve vezeti a Városi Népdalkört, amellyel többször szerepeltek már külföldön is.

A díjátadáskor köszönetét fejezte ki családjának és mindenkinek, aki támogatta, illetve támogatja a tevékenységét. Mivel a munkája mindig a hobbija is volt egyben, mindig szabadnak érezhette magát. Egy regős ének utolsó sorával fejezte be köszönetnyilvánítását: "Regélök, míg élek."

Állva, a legtöbben könnyekig hatódva tapsolták meg a Szigetvári József igazgató által szerkesztett és rendezett Levelek októberben című táncszínházi előadást, amelyben a Forrás Néptáncegyüttes, a Pesovár Ferenc Néptáncsuli, a Liszt Ferenc Vegyeskar, a Canticum Novum Kamarakórus, az Iringó Táncstúdió, József Rozsnyai Júlia színművész, Szabó-Bisztricsány Beatrix énekes, Házi Tamás és Márton Zita táncművészek, valamint Vajda Zoltán zenész közreműködött.

Az emberekről, barátokról, szomszédokról szóló, kézből kézbe járó októberi levelekkel együtt titkok nyíltak meg a közönség előtt: életérzéseket, boldog pillanatokat és tragédiákat mesélve az 1956-os Budapestről. A megható és felemelő előadás utolsó perceire modern koreográfiával és zenével érkeztünk meg a mába, amelyben szívünkben hálával és a jelen pillanat örömével ünnepeljük a szabadságot. Az előadás valósággal felrobbantotta a színháztermet.