Biztonságosan a népesség-összeírás alatt
2016-09-30 - Kihasználhatják a népességösszeírást a csalók és egyéb bűnelkövetők – figyelmeztet a rendőrség, amely az alábbi ajánlásokat tette közzé az október 1-jétől november 8-ig tartó időszakra.
A mikrocenzus, vagy népesség-összeírás két népszámlálás között követi nyomon a társadalmi folyamatokat mintavételes felméréssel. Az idei mikrocenzusra október 1-je és november 8. között kerül sor. Az összeírást az ország 2148 településén, mintegy 440 ezer címen végzik el, amely a magyar háztartások 10 százalékát jelenti. A mikrocenzust törvény rendeli el, a mintába került lakásokban élőknek kötelező válaszolni az alapkérdőívekre, amelyek a lakás- és a személyi kérdőív. A mikrocenzus alapkérdőíveihez kiegészítő felvételek kapcsolódnak a következő témákban: a társadalom rétegződése, a foglalkozások presztízse, véleményünk saját jóllétünkről, az egészségproblémából fakadó akadályozottság, valamint a nemzetközi vándorlás.

A mikrocenzus adatfelvétele két szakaszban történik, az elsőben interneten, önállóan lehet kitölteni a kérdőíveket, ezt követően pedig számlálóbiztosok végzik az összeírást laptopok és tabletek segítségével. Az internetes önkitöltési időszak október 1-jétől 9-ig, az összeírási időszak október 10-től november 8-ig tart.

Miről ismerhető fel a számlálóbiztos?
A népességösszeírás alatt a mintába került címeket számlálóbiztos keresi fel, aki számlálóbiztosi igazolvánnyal igazolja magát, amelyen szerepel a neve és az azonosítószáma. Igazolványa kizárólag a személyazonosságát igazoló fényképes igazolvánnyal (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél) együtt érvényes. Személyét a Központi Statisztikai Hivatal 06-80-200-014-es, ingyenesen hívható számán ellenőrizhetjük le. A rendőrség kérése, hogy minden esetben győződjünk meg a számlálóbiztos személyazonosságáról.

Óvakodjunk a trükkös csalóktól!
A bűnözők számlálóbiztosnak kiadva magukat kihasználhatják az emberek jóhiszeműségét, gyanakvásának hiányát. Rendőrségi tapasztalat, hogy a lopás tényét legtöbbször csak később észlelik a sértettek. Előfordulhat viszont, hogy a kiszemelt áldozat azonnal észleli a lopást. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy ellenállni csak a helyzet mérlegelésével szabad. Az addig csak a megtévesztésre, figyelemelterelésre koncentráló elkövető ugyanis a zsákmány megszerzése érdekében akár erőszakot is alkalmazhat. Célszerű mások (szomszédok, járókelők) segítségét kérni.

Mi jellemző a trükkös lopásra, illetve csalásra?
Az elkövetőkre jellemző, hogy küllemük ápolt, rendezett, modoruk megnyerő, fellépésük határozott, bizalomkeltő. Sokféle hihető, életszerű történetbe szövik bele megtévesztő mondandójukat. A népesség-összeírás során, hivatalos személynek kiadva magukat, járhatnak házról házra, majd miután bebocsátást nyernek, az alkalmas pillanatban elemelhetik az értékeket. Bárhol felbukkanhatnak az ország területén. A bűnelkövetők feladatmegosztása kifinomult, modern hírközlési eszközökkel kommunikálnak és sorozatban követhetnek el hasonló bűncselekményeket. A rendőrség kérése, hogy bűncselekmény esetén a későbbi felderítés érdekében a lehető legtöbb adatot adjuk meg az elkövetőkről, az általuk használt gépjárműről.

Az internet veszélyei
Az internetes önkitöltésre október 1-9. között kerül sor. Fontos tudni, hogy a mikrocenzus kérdőívek online kitöltése csak a www.mikrocenzus.hu oldalon, kizárólag a háztartás címére levélben kézbesített egyedi azonosító és jelszó segítségével történhet. A kérdőívek nem kérdeznek nevet, készpénz- vagy banki megtakarításra vonatkozó adatokat.

Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Készüljünk fel a számlálóbiztosok fogadására, akiknek érkezéséről a címen hagyott értesítőn megadott elérhetőségen is tájékozódhatunk. A számlálóbiztosok érkezése kiszámítható. Személyes okiratainkat nem kérhetik el, ők viszont hitelt érdemlően, okmányaikkal tudják magukat igazolni. Ha idegent engedünk be otthonunkba, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül! Értékeinket (ékszerek, készpénz, takarékbetétkönyv, bankkártya) kezeljük a személyes okmányainktól (személyi igazolvány, lakcímkártya, útlevél, jogosítvány, TAJ kártya, adó kártya) külön!     

Mi a teendő a bajban?
Azonnal értesítsük a rendőrséget az ingyenesen hívható 107-es vagy 112-es segélyhívó számon. Korábbi bűncselekményre utaló adat esetén névtelenül is hívhatjuk a Telefontanú ingyenes számát: 06-80-555-111.