Nagy nyárvégi kirándulás
2016-09-05 -
Az Olajipari Műszaki Nyugdíjasok Egyesülete augusztus 22 - 25 között szervezte idei második, több napos kirándulását. Nagy Nyárvégi Kirándulásunk programjában egy 4 napos kirándulás szerepelt, úti célunk ezúttal a Dunántúl északi része volt Szlovákiai szomszédolással. 
 
Nem kedvezett a szerencse az indulásnál, mivel ahogy közeledtünk első célpontunk felé, eleredt az eső és sajnos egész nap nem is állt el. Első állomásunk Felcsút volt. Itt található a Makovecz Imre tervei alapján készült Pancho Aréna, ami a Puskás Ferenc Akadémiának is otthont ad. A stadionban tett látogatás után tovább utaztunk Tatára, ahol megtekintettük az Öreg-tó partján található, mocsarakkal és vízzel körülölelt sziklamagaslatra épült Tatai várat, ami ma kiemelt műemlék. Következő megállónk a MOL-LUB Kft telephelye volt, majd nosztalgialátogatás következett a volt Komáromi Kőolajipari Vállalat /KVV/ területén, ami annak idején sok kollégánk első munkahelye volt.
 
A termelő üzemeket 1985-ben leállították, a kőolaj feldolgozás így megszűnt, a telephely jelenlegi állapotát autóbuszból tekintettük meg. Komárom következett. Komárom több mint az erődök városa, hisz 17 évszázados fürdőkultúrája és gyógyfürdője rendkívül kedvelt a külföldi turisták és a környékbeli fürdőzni vágyók körében. A komáromi erődök Közép-Európa legnagyobb, épen fennmaradt, újkori erődjei. A szlovák-magyar határ mentén található Komárno és Komárom erődrendszere szerepel az UNESCO Világörökség Várományosok listáján. Programunkban az építészeti és katonai szempontból is remekmű, a komáromi erődrendszer legnagyobb létesítménye, a monumentális méretű Monostori erőd meglátogatása szerepelt, amit a "Duna Gibraltájának" is neveznek.  Az erőd megtekintése után szálláshelyünkre utaztunk, ami a helyi Gyógyfürdő közvetlen szomszédságában volt, és a fürdő területére saját bejárattal rendelkezett. A közvetlen kapcsolat által a gyógyfürdő összes létesítménye elérhető volt, amelynek a szolgáltatásait napközben korlátlan alkalommal vehettük igénybe.  
 
Másnap már ragyogó időben indultunk a Felvidékre, Szlovákiába. Észak-Komárom belvárosában könnyed séta keretében megcsodálhattuk a történelmi városközpontot, a régi polgárházakat, a főbb látnivalókat: a Klapka téren a Városháza épületét és a tér közepén álló Klapka György tábornok szobrát, aki a komáromi vár védőjeként szerzett elévülhetetlen érdemeket; a főtéren található, a város egyik legrégibb emlékének számító Szentháromság szobrot, amit a várost sújtó katasztrófák és háborúk emlékére emeltek;
a Szent András templomot, a Duna Menti Múzeumot Jókai Mór szobrával és az Európa udvart. A város jeles szülöttei: Jókai Mór és Lehár Ferenc. Ezután továbbutaztunk Ógyallára, ahol megtekintettük a Csillagvizsgálót és a Feszty kastélyt. A város szülötte Feszty Árpád, a felújított, a magyar honfoglalást ábrázoló hatalmas Magyarok bejövetele körkép festője. Tovább utazva Martos településre az 1975-ben megnyitott falumúzeumot tekintettük meg. Visszautazva szálláshelyünkre a nemzetközi hírű Neszmélyi Hiltop borászatot kerestük fel, ahol vacsorával egybekötött borkóstoláson vehettünk részt és egyben a borkészítés technológiai folyamatába nyerhettünk bepillantást.
 
Következő nap Bábolnára buszoztunk. A település a lótenyésztéséről és a mezőgazdaságáról méltán híres. A bábolnai versenylovak nem csak Magyarországon, de az európai pályákon is kiváló eredményekkel öregbítették a ménes hírnevét. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok látogatása során lehetőségünk volt a Lovasmúzeum, a Ménesudvar, a Lovarda és a Kocsimúzeum megtekintésére is. Ezt követően győri séta következett a belvárosban. Győr Magyarország hatodik legnagyobb városa. Sétánkat a neobarokk stílusban épült Városháza elől kezdtük, amely a város legforgalmasabb pontján, a kelet-nyugati és az észak-déli tengely metszéspontján található. A Győri belváros jelentős része sétálóutcaként működik, szebbnél szebb épületekkel és üzletekkel. A város legnagyobb sétálóutcáján, a Baross úton végighaladva, az egykori Fehérvári-kapu és a fölé épült tűztoronyt érintve megcsodálhattuk a Széchényi teret, a Bazilikát, a Püspöki székesegyházat és Győr sok más turisztikai látványosságát.

Utolsó nap ellátogattunk Pannonhalmára. Pannonhalma legnevezetesebb intézménye a Pannonhalmi Bencés Főapátság. A Bazilika és az Altemplom megtekintése után megtekintettük a 400.000 kötetes könyvgyűjteményt őrző igen értékes Könyvtárat, és a Levéltárat, amelynek két legértékesebb darabja a Pannonhalmi és a Tihanyi apátságok alapítólevele. Innen a Bakonyon keresztül Zircen a "Bakony fővárosá"-ban megállva tovább utaztunk Veszprémbe. Zircen az Apátsági templom és a könyvtárat tekintettük meg. Veszprémben az Óváros térről, ahol a Városháza is található, a várnegyed felé vettük utunkat. Szinte mindenki járt már ezen a részen, a Vár biztosan mindenkinek biztosan szép emlékei között is szerepel, sok kollégánk végezte itt tanulmányait is, de Veszprém nem képzelhető el anélkül, hogy ha erre jár, ne keresse fel újra. A Szent Mihály székesegyház Gizella királyné ereklyéjével, a Szentháromság tér a Szentháromság oszloppal, Gizella kápolna a Várkúttal, a Várhegy Szent István és Gizella királyné szobrával és a ragyogó panorámával mindennél többet mond. A várlátogatás után a város legnyugodtabb és legcsaládiasabb kornyékén, a Jeruzsálem hegyen egy kisvendéglőben igen finom és ízletes ebéddel fejeztük be a napot.

Négy felejthetetlen nap után kissé elfáradva, de rengeteg új élménnyel gazdagodva, jó kedvűen indultunk haza. Az igen gazdag program, a történelmi, művészeti és kulturális bőség és sokszínűség, és az idilli környezet mind kellemessé tették ezt a néhány napot. A késő esti órákban érkeztünk Százhalombattára.

Köszönjük szervezőinknek, idegenvezetőinknek, gépkocsivezetőnknek és támogatóinknak, akik lehetővé tették számunkra ezt a szép utazást.

OMNYE