Kereszténydemokrácia városunkban*
2016-07-27 -
       Az ország politikai életében hosszú ideje meghatározó szerepet tölt be a Fidesz-MPP és a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szövetsége. Ennek eredményességét jól tükrözik a nagyarányú választási győzelmek, amelyek lehetőséget teremtettek Fidesz-KDNP kormányok alakítására. A napi közbeszédben, az emberek általában Fidesz-kormányt említenek, talán a szokássá vált rövidítések hatására, de nem utolsó sorban azért is, mert a Fidesz MPP a meghatározó erő. A választási győzelmek értékelésénél azonban, nem hagyható figyelmen kívül a KDNP által képviselt hozzáadott érték, a kereszténydemokrácia. A teljesség kedvéért azt is megemlítem, hogy a mai magyar politikai életben, a KDNP az egyedüli történelmi párt, amely több mint hetven év után jelen van az Országgyűlésben és a Kormányban.

       Az országos szintű Fidesz-KDNP szövetség, Százhalombattán nem tükröződik helyi hasonló szövetségben. A két párt helyi szervezetei tulajdonképpen a rendszerváltozás óta nem találnak egymásra. Kezdetben a Fidesz-SZDSZ szövetség eleve kizárta a KDNP közeledését. A következő választási ciklusban, 1994-1998 között, a rendszerváltozás előtti időszakban jellemző, a keresztény értékrendtől idegen stílus és gondolkodásmód volt a meghatározó.

       Az első Orbán kormány idején, 1998-2002. között, a Fidesz helyi szervezete fenntartotta szövetségesi kapcsolatát az SZDSZ helyi szervezetével. A KDNP pedig kiszorult az ország politikai színpadáról, mert a bíróság az 1997-2002. közötti időszakban felfüggesztette a párt működését, s így jogi akadálya volt annak, hogy szervezetünk részt vegyen a 2002. évi önkormányzati választáson. A visszatérésre, a párt újjá alakítása után, 2006-ban nyílt lehetőség. A jogi helyzet rendezése után, új reményeket fűztünk szervezeteink együttműködéséhez, választási szövetséget is kötöttünk, ám ez már nem változtatott a korábbi években megrögzött szemléleten, ami meghatározó volt a 2010. és a 2014. évi választások idején is. Kérdés tehát: mire számíthatunk a következő választásokon? – mit tehetünk annak érdekében, hogy a kereszténydemokrácia értékeinek megfelelő, méltó helyet foglaljon el a helyi politikai és közéletben is. A válasz megfogalmazásánál nem hagyható figyelmen kívül néhány fontos szempont, elsősorban a következő kettő.   

       A kereszténydemokráciát, mint politikai irányzatot gyakran éri az a vád, hogy maradi, hogy korszerűtlen. A keresztény értékekre hivatkozó politika azonban, természeténél, jellegénél fogva nem lehet más, mint etikus, erkölcsös és humánus, vagy legalábbis minden igyekezetével afelé tartó. Ezek az értékek bizonyára nem tekinthetők korszerűtlennek, maradinak! Ami viszont ezeken túl történik, az a haszonszerzés és a képmutatás világába tartozik. Másik fontos szempont, a közöny terjedése, ami következménye lehet csalódásnak, reményvesztettségnek, a kilátástalanság érzésének, a megcsúfolt igyekezetnek. Mindezek következtében kiüresedik a pártdemokrácia. A polgárok politikához való viszonya kétkedőbb és kritikusabb lett. Az emberek már kevésbé kívánnak kötődni pártokhoz, mint korábban. Az említett negatív jelenségek nem csupán országos, de helyi viszonylatban is tapasztalhatók. Elgondolkodtató, hogy huszonhat évvel a rendszerváltozás után, miért nem sikerül egy tiszta, de legalábbis a jelenleginél tisztább politikai közéletet létrehozni. Ennek egyik alapvető oka lehet a civil kontroll hiánya. Ám az is tény, hogy ha valaki ellenvéleményt, vagy kényelmetlen kritikai észrevételt fogalmaz meg, vagy csak igyekszik tisztán látni, kemény politikai, vagy
személyeskedő támadásokkal kell szembenéznie, s ezt vagy vállalja, vagy félre áll és  
közönyössé válik.

       A félreállás, az eseményekkel kapcsolatos közömbösség azonban nem lehet elfogadható magatartás. Az "engem nem érdekel", vagy "én nem politizálok" álláspontokkal nincs mit kezdeni. Sokan hangoztatják politikai függetlenségüket, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a társadalom fenntartása érdekében szükséges legfontosabb döntéseket végül is meg kell hozni és nem mindegy, hogy azt milyen politikai irányzatú pártok, szervezetek, vagy milyen kvalitású emberek hozzák meg. Egyébiránt, a politikai függetlenség jelszava mögé búvó, sehova nem tartozás mítoszát a Kádár-rendszer termelte ki magából. Ezt az attitűdöt sokan átörökítették maguknak a rendszerváltozás utáni időkre, leginkább tanácstalanságból. A keresztény tanítás azonban cselekvő, aktív létet ír elő, a dolgok befolyásolására pedig hol nyílna jobb terep, mint a politikában, a közéletben. Hans Maier német politikatudós is arról értekezett, hogy az egyház a keresztények számára egyértelmű kötelezettségként írja elő a közéletben való részvételt. Ahhoz, hogy aktív szerepet vállalhassunk, megkaptuk a szabad akaratot, a döntéseink szabadságát, s ezzel élni kötelezettség.     

       Aki figyelemmel követi városunkban az önkormányzati tevékenységet, az eddigi, a rendszerváltozás utáni képviselő-testületek összetételét, megállapíthatja a pártszínekben politizálók számának csökkenését, ez is jelzi a már említett pártdemokrácia kiüresedését helyi viszonylatban is!

Mi nem akarjuk tétlenül nézni, ami városunk közéletében történik. A változtatáshoz azonban kevesen vagyunk, szám szerint és szervezetileg is. Összefogásra van szükség, olyan szervezetek, csoportok összefogására, amelyek fontosnak tartják a keresztény értékrend megtartását, erősítését, s mind ennek érdekében egyfajta társadalmi összefogást képeznek. Ebből a szempontból fontosnak tartom a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) helyi szervezete, a helyi egyházközségek, a Cserkész Szövetség helyi csoportja, az újjászervezendő Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ) helyi szervezete, valamint a KDNP helyi szervezete együttműködését.

       A fentiekben leírtak alapján megállapítható, hogy a keresztény értékek képviseletét, az értékek védelmét öt szervezet összefogásával eredményesen lehetne ellátni és ez teljesen új helyzetet teremtene azokhoz az eredményekhez képest, amit a KDNP helyi szervezete örökös politikai, közéleti és személyes támadások tüzében, a rendszerváltozás óta elérhetett. Azt hiszem, joggal kérhetem a keresztény és keresztyén értékeket valló, hitüket gyakorló vagy nem gyakorló embereket, törekedjenek együttműködésre és ettől a szándékuktól vezérelve fogjanak össze!

       Így látom én városunkban a kereszténydemokráciát.  És Ön, kedves Olvasó, milyennek  látja?
 
Százhalombatta, 2016. július 20.
 
Balla Károly
 
*(A cikk egy hosszabb írás kivonata. A szerkesztőség)