A hasmenéstől a napégésig - A leggyakoribb nyári betegségek
2016-06-27 - Minden évszaknak megvannak a jellemző betegségei, amelyek megelőzésére fel tudunk készülni. A nyári időszakra jellemző kellemetlenségeket és fertőzéseket dr. Benedek László házi gyermekorvossal vettük sorra.
A különböző fertőzések a vakáció legszebb pillanatait keseríthetik meg, ezért érdemes fokozott figyelmet fordítani a megelőzésükre és kezelésére, ha már kialakultak. A gyermekorvosi rendelésén megforduló betegek évről évre növekvő számban, mintegy hetven százalékban vírusfertőzéssel jelentkeznek télen és nyáron is.

Nyári vírusok
A nyári hónapokban gyomor-bélrendszert érintő, összefoglaló néven gasztroenterális vírusfertőzések a leggyakoribbak. A jellemző tünetek közé az erős fejfájás, étvágytalanság, hányinger, hasi és gyomorfájdalom, görcs és hasmenés tartozik. Benedek doktor a diagnózis felállítása után legalább öt napig tartó diétát javasol. A terápiát először apró adagokban, de nagy mennyiségű folyadékkal kell kezdeni, majd a hányás és hányinger megszűnése után már szilárd étellel – ropival, háztartási keksszel, reszelt almával, főtt burgonyával, rizzsel – is próbálkozhatunk, szintén kis adagokban, amelyeket szép lassan lehet növelni. Napi tíz széklet alatti hasmenés esetén gyógyszerre nincs szükség. A gyermekorvos hozzátette, hogy a gyomor-bélrendszeri vírusfertőzések esetében – a szülők által leggyakrabban kérdezett készítmények, mint például – a B6-vitamin, a Calcimusc és a probiotikumok - teljesen hatástalanok és feleslegesek.

Megelőzés
Az alapvető higiéniai szabályok betartásával megelőzhető, illetve nagymértékben csökkenthető a betegségek kialakulásának kockázata. Fordítsunk nagy figyelmet a rendszeres és alapos kézmosásra, a nyers zöldségek és gyümölcsök alapos öblítésére. Körültekintően fogyasszunk csirkehúsból készült ételeket: csak a kellően, a csont közelében is jól átsült húst szabad megenni, hogy elkerüljük a Cambylobacter baktérium által terjesztett betegséget. A higiénia szintén rendkívül lényeges az ételmérgezések megelőzése szempontjából. Különösen a csecsemők esetében nagyon fontos, hogy a szülők ne vigyék őket "tömegbe", például bevásárlóközpontokba. A nagyobb gyerekek pedig kerüljék a fertőzött közösségeket.

Tanácsok, tippek
Fogyasszunk sok folyadékot, vigyük magunkkal munkába, utazáshoz! Fokozatosan szoktassuk hozzá gyermekünket a naphoz! Emellett a megfelelő ruházat és faktorszámú naptej elengedhetetlen, illetve 11-15 óra között ne tartózkodjunk a szabadban! Figyeljünk arra, hogy a felhevült testet nem szabad gyorsan (például hideg itallal vagy fagylalttal) lehűteni. A meghűlésre hajlamos egyéneknél gyulladásos folyamat indulhat el ennek következtében. Strandoláskor minden alkalommal cseréljük a nedves fürdőruhát száraz ruhára, és törölgessük meg a gyermekeket, így a húgyúti fertőzéseket is elkerülhetőek. A balesetek megelőzése érdekében egy pillanatra se vegyük le szemünket a gyermekekről! Ne feledkezzünk meg a lakásokban és autókban található klímák legalább évenkénti tisztításáról és fertőtlenítéséről! Az úgynevezett légionárius betegséget okozó baktérium 20 fok felett szaporodik, a nem megfelelően tisztított klímaberendezések, szökőkutak, párásítók által fertőződhetünk meg. Tipikus nyári betegség, amely az influenzához hasonló tünetekkel – magas lázzal, fejfájással, mellkasi és izomfájdalommal – kezdődik.

+1 tipp: különösen nyáron használjuk bátran a patikákban, drogériákban kapható antibakteriális kézfertőtlenítő géleket, amelyek kis helyen elférnek, így mindig kéznél lehetnek.