Világbajnoki hatodik hely Tallinban
2016-06-24 - A nagy kosaras nemzetek között is megállta a helyét a százhalombattai B33-as kosárlabda-csapat. Katona Bianka, Pál Tamara, Strupka Renáta és Takács Emese a 6. helyet vívta ki az észtországi középiskolai világbajnokságon június 17-19-én Tallinban.
A nagyszerű lányok ezzel a százhalombattai labdasportok történelmébe is beírták magukat, hiszen minden idők eddigi legrangosabb eredményét érték el.

Az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium Grundlakók nevű csapatának tagjai a Százhalombattai Kosárlabda Sportegyesület versenyzői. Öt éve kosaraznak együtt B-33-ban (azaz három a három ellen), ez idő alatt kétszer voltak korosztályos magyar bajnokok és kétszer végeztek második helyen. Erősségük a kosárlabdában megszokottnál alacsonyabb termetük, gyorsaságuk és hallatlan összhangjuk.

Kisgyerekkoruk óta foglalkozik velük Bálintné Hegedűs Magdolna, az SZKSE junior  leány csapatának trénere, sikerükhöz hozzájárult Szabó Judit (Strupka Renáta és Takács Emese tatai felnőtt edzője), Rónaszéki Szilvia  (Katona Bianka szigetszentmiklósi felnőtt edzője), Földi Attila (a B33 U18 leány válogatott vezető edzője) és középiskolai testnevelés tanáruk, Valaczkay Gábor, aki az egész versenysorozaton végig kísérté őket.
Tallinba veretlenül jutottak ki a magyarországi döntőről, ott az első két napon megverték Észtországot, Lettországot, majd Kínát és Franciaországot, de a harmadik napon megtorpantak, és 16-12-es vereséget szenvedtek az angol csapattól, amely végül harmadik helyen végzett a VB-n, ezért a nyolcas döntőben egy nehezebb ellenféllel, Szlovákiával kellet megbirkózniuk. Sajnos, a végül első helyet kivívó szlovák csapat nagy falatnak bizonyult, így a battai lányoknak a 6. helyet sikerült megszerezniük. Pontátlaguk 13.7, összes dobott pontjuk 82 volt a hat mérkőzés során.

A világbajnokságon húsz ország leány és huszonegy ország fiú csapatai vettek részt. A különbség abból adódik, hogy Iránból az ottani törvények miatt nem érkezett leány összeállítás. A mezőny élesen kettévált. Egyik felében igazi hobbicsapatok versenyeztek, ilyen érkezett például Grúziából, Indiából és Chiléből, a másikban azonban professzionálisan felkészült összeállítások mérték össze tudásukat. Így például az angolok vagy a kínaiak népes szakmai kísérettel, személyi edzőkkel, gyúrókkal és orvosokkal jöttek. Az egyébként (természetesen) szabad téri utcai kosárlabdát a rossz idő miatt a szervezők ezúttal kénytelenek voltak csarnokba telepíteni.

Az utcai kosárlabda, vagy más néven B33 rendkívül látványos és gyors sportág, hiszen fél pályán, egy kosárra, egyszerre hárman-hárman játsszák. Mivel a tempó gyilkos, a négyfős csapatok másfél-kétpercenként cserélik a pályán levőket. Mivel a játék egyre népszerűbb, a 2020-as olimpián már valószínűleg a versenyszámok között köszönthetjük a B33-at.

A százhalombattai Grundlakók tehetségéről és felkészültségéről sokat elmond, hogy ketten szerepelnek abban a négyfős U18-as válogatottban, amely július közepén húsz csapatos Eb-selejtezőt játszik Szolnokon.