Huszonegy éve a közbiztonságért
2016-06-22 - A Balogh Lajos és társai által elkövetett bestiális gyilkosságokat váratlan ökölcsapásként élték meg a százhalombattaiak 1995-ben. Amikor az év novemberében meghirdették a városi polgárőrség alakuló ülését, száznyolcvanan jelentek meg, hogy csatlakozzanak a szervezethez. Szalai Attila a kezdetektől irányító szerepet tölt be a százhalombattai polgárőrök tevékenységében. Néhány hete a Polgárőr Érdemkereszt ezüst fokozatát vette át a megyei szövetség közgyűlésén.
- A nagyobbik fiát, Dánielt tavaly elsőként avatták ifjú polgárőrré a megyében. Mivel győzte meg, hogy vállalja az önkéntes munkát?
- Nem kellett győzködnöm. Látta, hogy jövök-megyek, rendezvényeken veszek részt, teszek a városért, a közösségért, a többi emberért. Kipróbálta és tetszett neki. Egyébként nagyon büszke vagyok rá, mert csaknem szín ötössel, több tantárgyi dicsérettel végezte el a középiskola első osztályát. Sok fiatal nem is tudja magáról, milyen nagy igénye van a rendre, valamilyen rendszerre, de így vannak ezzel a felnőttek is. Kaotikus a világunk, egyedül nehéz tenni valamit, egy közösség, amely a közös biztonságért dolgozik, kapaszkodót jelenthet. Jelenleg negyven körüli a létszámunk, és tizennyolc – 14-18 éves - ifjúpolgárőr teljesít szolgálatot. Csak felnőtt polgárőrök mellett tevékenykedhetnek, és igyekszünk olyan feladatokat bízni rájuk – rendezvénybiztosítást, útlezárást, szemétszedést -, amelyek nem terhelik őket túlzott felelősségvállalással, de arra jók, hogy elsajátítsák az alapokat.

- Mi változott az elmúlt húsz évben?
- Amikor megalakultunk, a bűncselekmények megelőzése látszott a legsürgetőbb feladatnak, két évvel később 35 százalékkal csökkent az elkövetés. Mára közbiztonsági szempontból kiemelkedő helyen áll Százhalombatta, de a Duna és a veszélyes üzemek megmaradtak, mint fő kockázati tényezők. Jelenleg azt tartjuk a legfontosabbnak, hogy képesek legyünk rugalmasan alkalmazkodni az időszerű elvárásokhoz, feladatokhoz, és emiatt egyre fontosabbá válik a tagjaink folyamatos képzése. A változó jogszabályokról, KRESZ-ről, az elsősegélynyújtás, balesetbiztosítás, vegyvédelem aktualitásairól mindig nagy tudású, kiváló szakemberek tartanak előadásokat, amelyekre évente kétszer-háromszor kerül sor, más-más témában. A szervezetünk vezetői a polgárőr akadémiára járnak, ahol mindig a legmagasabb szinten frissíthetik fel ismereteiket.   
     
A tevékenységünk jogi háttere nagyon átalakult. Három éve lépett életbe a törvény, amely kimondja: a polgárőr közfeladatot ellátó személy, de csak a katasztrófavédelem, valamint a rendőrség felkérésére, tudtával, illetve irányítása mellett vehet részt a közbiztonsági feladatokban és a katasztrófaelhárításban. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy sokkal szorosabbá vált az együttműködésünk a hatóságokkal, ami nagyon helyes, hiszen a célunk ugyanaz.

- Ma is önkéntesen, a szabad idejükben tevékenykednek a polgárőrök?
- Igen. Természetesen, a költségeiket térítjük, benzinpénzt, étkezési utalványt, vagy élelmet, innivalót, szolgálati ruhát biztosítunk a szolgálati időre.

- Melyek a legfontosabb feladataik?
- Ezeket mindig az évszak, az aktuális rendezvények, illetve az olyan nem tervezhető események határozzák meg, mint például a zöldár, amelyre figyelőszolgálattal készülünk. Nyáron például többet járőrözünk a parkokban, ballagások környékén jobban odafigyelünk a fiatalokra, akik bizony sok esetben túlzásba viszik az ünneplést. A munkánkat nagymértékben befolyásolja a társszervekkel való együttműködés, így a már említett rendőrség és katasztrófavédelem mellett a közterületfelügyelettel való összehangolt feladatellátás. Legutóbb az országos horgászegyesülettel kötöttünk megállapodást, közösen járőrözünk a halőrökkel.

- Miket tart a szervezetük legfontosabb eredményeinek?
- A közbiztonsági mutatók már említett, nagyon jelentős javulása mellett büszke vagyok az árvizek során tanúsított helytállásunkra és a tagságunkra, amely nagyon összeszokott gárda. Nálunk együtt, közös célért dolgozik csillagász, volt polgári védelmi tábornok, rendészeti egyetemi tanszékvezető, toxikológus és bolti eladó. A szervezetünk mindig élen járt az újításokban. Annak idején elsőként valósítottuk meg a lovaspolgárőr-szolgálatot, a vízipolgárőrséget, és már ’99-ben képeztük az utánpótlást, az ifjúpolgárőröket, akiknek a bevonásáról csak a közelmúltban született jogszabály. Kezdeményező szerepünk volt abban is, hogy a már említett társszervek, hatóságok mellett például a vagyonvédelmi cégekkel is együttműködjünk, hiszen azoknál is értékes tudás, tapasztalat áll rendelkezésre. Az önkormányzat támogatása nélkül természetesen nem tudtuk volna megvalósítani az újító elképzeléseket. Ez teszi lehetővé azt is, hogy technikailag is nagyon jó körülmények között, felszerelten, felkészülten tudunk dolgozni.

- Személyesen minek köszönheti a mostani elismerést?
- Úgy vélem, annak a folyamatos szervező munkának, amellyel több, mint húsz éve szolgálom a százhalombattai polgárőrséget és a várost. Az utóbbi időben fontos feladatommá vált, hogy a helyi médián keresztül rendszeresen hírt adjak a tevékenységünkről. De úgy gondolom, a kitüntetést nem egyedül kaptam, hanem az egész szervezet színvonalas munkájának az elismeréseként.
 
Szalai Attila 1998 óta önkormányzati képviselő, jelenleg az Ifjúsági, Kulturális, Sport és Közrendi Bizottság elnökhelyettese, sport és közrendi tanácsnok.  Felsőfokú biztonságszervező és magánnyomó végzettsége van, 1995 óta dolgozik a százhalombattai Szamuráj 07 Kft-ben, 1998 óta ügyvezető a cégben. Négy éve a Személy-, Vagyonvagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara alelnöke.
 

 
 

Hozzászólások
Tisztelet Szalai Atilla!
Olvastuk a hírt/sajnos nem találkoztunk/, hogy a kerékpáros polgárokat ellenőrizte a rendőrség és a polgárőrség, ez bizony helyes, rend a lelke mindennek.

Azért említettem, hogy nem találkoztunk, mert akkor az ellenőrző pontnál, ami a híd város felőli oldalán volt, megkérdeztem volna, mikor szándékszik a város erre a helyre átkelőt biztosítani az arra haladó polgárok biztonsága érdekében. Kíváncsi lettem volna, az ellenőrzött kerékpárosok merre hagyták el a helyszint, mert átkelő a másik oldalra nincs.
Több éve jeleztem, hogy ott nagy kerékpáros forgalom van, átjáró, zebra nincs.

Kaptam válaszokat: "Használjuk a garázsok előtti kiállókat" (sűrűn kátyús kihajtó, álló autók), "Keressük meg a legközelebbi zebrát, használjuk azt" (az nem megoldás, onnan a híd túl messze van), "Nem lehet zebra, mert ferde, kanyarodik az út, meg csak két járda közé lehet felfesteni."
 
Megoldás nincs.
Tisztelettel: Nagy Péter kerékpáros polgár
 
 
Kedves Péter!
 
Igaz, hogy az újságcikk nem erről szól, de ennek ellenére néhány dologról tájékoztatni szeretném!
16 éve szorgalmazom a kerékpárút megépítését! Független a képviselő-testület összetételétől ezt a témát mindig lesöprik az asztalról.Lehet az a bajuk, hogy én javaslom. Én is kerékpározom és tudom, hogy az új KRESZ törvény alapján már szabályosan is el lehet hagyni a kerékpárutat, illetve fel lehet rá hajtani.
 
Kedves Péter! Mielőtt klaviatúrát ragad, nem azt írtam, hogy biztonságosan, hanem azt, hogy szabályosan lehet ott közlekedni. Pontosan az úttorkolat veszélyessége miatt javaslom folyamatosan a kerékpárút befejezését, igaz eddig eredménytelenül.
 
Önnek ezt a levelet, hozzászólást nem nekem kellene, hogy címezze, hanem a mindenkori képviselő-testületnek! Pont engem von felelősségre emiatt, aki harcol azért, hogy legyen kerékpárút? Ne is haragudjon, de nagyon furcsa logika szerint kritizál!
 
                                                                                                                                      Tisztelettel: Szalai Attila