Élettel teli
2016-05-20 - Feketerigó, széncinege, tengelice, harkály, csúszka, veréb, sün és mókus – ennyiféle állatot tartanak nyilván a százhalombattai Kipp-Kopp Óvoda kertjében, és akkor még a rovarokat, a nagy kedvenc bodobácsot és katicát nem is említettük! Az intézményben madárbarát tanösvényt avattak május 19-én.
A Kipp-Kopp oviban évek óta hagyomány a fadíszítés és a szülőkkel közös játékos délután a Madarak és Fák Napja alkalmából. Idén azonban különlegessé tette az ünnepet az újonnan elkészült tanösvényt, amely egy sikeres pályázatnak és - mint mindig minden – a szülők önzetlen segítségének köszönhető. Az ösvényen különféle madárodúkat, békamenedéket, "darázsgarázst", "süntanyát", etető, itató helyeket alakítottak ki. Tájékoztató táblák segítik az errefele honos madarak és életmódjuk megismerését. A tanösvény a természetes élőhelyek védelme, a környezet sokszínűségének megőrzése mellett a szemléletes, élményszerű ismeretszerzést is szolgálja.

Az intézmény 2012-ben nyerte el a Zöld Óvoda és a Madárbarát Kert címet, de a környezeti nevelés mindig kiemelt területe volt az itteni pedagógiai munkának. A gyerekek részt vesznek a kerti feladatokban, napraforgót ültetnek és gondoznak, amellyel télen a madarakat etetik, töltik, locsolják a komposztálót, amelyben nagyszerűen meg lehet figyelni a természet munkáját, a különféle apró élőlényeket – mondta el Döbrönteiné Szalisznyú Erzsébet, aki óvónőként különösen szívügye a környezeti nevelés. Nagyon büszke például arra, hogy a csoportjában a négy-öt évesek biztonsággal megkülönböztetnek háromféle madarat, négyféle fát és háromféle gyógynövényt.       
Az óvoda részt vesz a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Mindennapi madárvédelem programjában, amelynek célja, hogy minél szélesebb társadalmi támogatottságra és aktivitásra építve hozzájáruljon Magyarország és Európa környezeti állapotának megőrzéséhez, a kedvezőtlen tendenciák megfordításához.

A napi madárvédelem alapját a Madárbarát kert program gyakorlatközpontú tevékenységei képezik az odúk és itatók kihelyezésével, a téli madáretetéssel, amelyek egész évben, gyakorlatilag bárhol, még a nagyvárosok épületrengetegében is végezhetők. Az egyesület szerint, mivel a velünk élő állatok közkedveltek és kivétel nélkül izgalmasak, ideális és nem utolsó sorban ingyenes segítői a környezeti nevelésnek.