Csaknem 2 milliárd forintból újult meg Érd és térsége vízellátása
2016-05-20 - Lezárult a Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében megvalósuló érdi fejlesztés, amelynek során 1,83 milliárd forintból javították mintegy 115 ezer ember ivóvízellátásának minőségét. A fejlesztésnek köszönhetően Érd mellett további hat település vízellátása vált biztonságossá a régióban.
Az Érd és Térsége Vízmű Kft. (ÉTV) szakmai irányításával megvalósuló modernizálás révén új, korszerű rendszer működteti Érd alsó nyomászónáját és mintegy 15 kilométernyi nagy átmérőjű főnyomócső cseréjére került sor. A mintegy 115 ezer embert érintő fejlesztés révén a felújított hálózati szakaszokon megszűnnek a csőtörések, átlagosan 25-30 ezer köbméterrel csökken a vízveszteség, és tovább javul az ÉTV tevékenységének színvonala.

A projekt a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával készült el, a beruházás összköltsége 1,83 milliárd forint, amelyből 1,55 milliárd forint volt a svájciak által biztosított vissza nem térítendő támogatás, a további 275 millió forintos önrészt pedig Érd városa biztosította.

 "A fejlesztés révén Érd rengeteget takaríthat meg a működési, üzemeltetési költségekből" – mondta T. Mészáros András, Érd Megyei Jogú Város polgármestere. Az érdi vízmű nemcsak városunk, hanem a környező hat település – Diósd, Tárnok, Sóskút, Törökbálint, Pusztazámor, és Biatorbágy vízellátását is biztosítja, ezért kijelenthető, hogy a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával megvalósuló rekonstrukció egy egész kistérség életére gyakorol rendkívül pozitív hatást."

Érd vízellátását elsősorban a Fővárosi Vízművek Csepel-szigeti vízbázisa, valamint kisebb részben saját mélyfúrású kutak és Százhalombatta irányából történő vízátvétel biztosítja. A vízellátó hálózat négy nagy nyomászónára oszlik. Az ivóvizet a Duna-parti átadási ponttól töltővezetéken továbbítják a nyomásövezetek határán elhelyezett tárolómedencékhez. A Duna-parti átadási pontot és a Mecset utcai víztározó medencéket, amelyek kapacitása 5000 köbméter, egy, a ’80-as évek közepén épült 600 mm-es átmérőjű töltővezeték köti össze. Svájcban 2006-ban népszavazás döntött arról, hogy támogatják az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott országok felzárkózását, a kibővített Unión belüli gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését. Magyarország 2012 júniusában sikeresen lekötötte a Svájci Hozzájárulás teljes összegét, több mint 30 milliárd forintot, amelynek köszönhetően 2017-ig összesen 37 projekt, program és alap valósul meg.