Nincs felesleges ember
2016-05-13 - Megváltozott munkaképességű, hátrányos helyzetű, mozgáskorlátozott, illetve értelmileg sérült személyek számára biztosít munkát az Összefogás a Magyar Családokért Egyesület (Családokért Egyesület) százhalombattai foglalkoztató műhelye. A Kodály sétányon, az egykori Gyurivill üzletben található helyiségcsoport ünnepélyes átadását május 13-án tartották.
Az országos egyesület tavaly év eleje óta vette szárnyai alá a városban enyhe, illetve súlyosabb fogyatékossággal élőket. Most átadott foglalkoztató műhelyében hatan dolgoznak, a Piac téren található nappali ellátóban pedig hasonló létszámban töltenek napi néhány órát a súlyosabban sérültek. Ez főként azt a szolgálja, hogy a fogyatékkal élők szülei, hozzátartozói némi szabadidőhöz jussanak, elintézhessék a bevásárlást, hétköznapi teendőiket.

A foglalkoztató műhelyben használt ruhákból, textíliákból táskákat, díszpárnákat, kötényeket, ékszer alapanyagokból pedig egyedileg tervezett ékszereket készítenek a sérült emberek segítő munkatársak közreműködésével. A műhely jelenleg három személyt foglalkoztat teljes munkaidőben közmunkásként. A cél az, hogy értékes és értelmes elfoglaltságot biztosítson azoknak, akiknek egyébként nincs esélyük a munkaerőpiacon.

A foglalkoztató műhely megnyílásával régi álma vált valóra Hegedüs Krisztinának, a műhely vezetőjének, aki mintegy tíz éve foglalkozik sérült fiatalokkal különböző szervezetek önkénteseként, majd a Szülők Fóruma Egyesület, a Sérültekért Alapítvány, jelenleg pedig a Családokért Egyesület főállású munkatársaként. A kereskedelmi végzettségű segítő sosem tanult szabás-varrást vagy bármely alkotói technikát, mégis napról napra új modelleket tervez a műhely számára. A különlegesen szép tárgyakat mindig a műhelyben munkálkodók egyikéről nevezi el.  

Termékeiket a tavalyi Summerfesten kezdték el árusítani. Karácsonyra a Vörösmarty téri adventi vásár szervezői meghívták az egyesületet egy heti értékesítésre, de árusítási lehetőséget kaptak a teljes karácsonyi vásárra az Allee-be és a budaörsi Tescoba is. Mindezt a termékeik magas színvonalával érték el. Állandó standjuk van a Piac téri Sáska Sparban, a gellérthegyi sziklakápolnában, és folyamatosan értékesítenek a Váci úti Tescoban.

Hegedüs Krisztina fontosnak tartja, hogy termékeiket elsősorban ne jótékonykodásból vegyék meg az emberek, hanem azért, mert piacképesek. A minőségi és egyedi használati, valamint dísztárgyakat már online is kínálják a www.medalionshop.hu oldalon.
Bár a Családokért műhely áruja tényleg elismerésre méltó, igenis fontos, hogy más szempontokat is figyelembe véve, tudatosan vásároljunk – vélekedett a megnyitón Tarnai Richard Pest megyei kormánymegbízott -, aki szerint mindenkinek meg kell tennie a magáét azért, hogy senki se érezze feleslegesnek magát a társadalomban. Mint mondta, az elmúlt évben 16-ról 25 százalékra emelkedett azoknak a szervezeteknek az aránya, amelyek a hátránnyal élők foglalkoztatását tűzték ki célul, és idén 5 milliárd forinttal többet költ erre a területre a kormány.

A mai versengő, teljesítmény- és fogyasztásközpontú világban különösen nagy szükség van azokra a szervezetekre, amelyek olyan missziót vállalnak fel, mint a szociális foglalkoztatás – vélekedett Vezér Mihály polgármester. Valóban mindenkinek helye, dolga, küldetése van a világon. Akinek ezt magától nem sikerül megtalálnia, annak a közösségnek kell segítenie ebben.

Az új foglalkoztató műhelyt Illéssy Mátyás plébános, a Családokért Egyesület helyi vezetője áldotta meg, aki a közelgő pünkösd alkalmából a szentlélek eljöveteléről olvasott a Bibliából. Mint mondta, a szeretet az a közös nyelv, amelyen a különböző gondolkodású emberek megérthetik egymást, ezen a nyelven beszélnek mindazok, akik hozzájárultak a "manufaktúra" létrejöttéhez. Szimbolikusnak nevezte, hogy a védett munkahely éppen egy világítástechnikai szaküzlet, a súlyosan sérültek nappali ellátója pedig egy korábbi bankfiók helyén nyitott meg. A szeretet ugyanis világosság, erősebb a rossznál és feltartóztathatatlan.

A Családokért Egyesület 2002-ben jött létre, és egyik igen fontos célkitűzése a munka világába történő vissza-, illetve bevezetés. Az értelmes cél, feladat, az értékesség tudata ugyanis nélkülözhetetlen az önbecsüléshez. Az atya megemlítette azt is, nemcsak a testi, értelemi, hanem a lelki fogyatékkal élőkön is segíteni kell. Azok is elesettek, akiknek nincs szeretetélményük, számukra is kapaszkodót jelent a "szeretetmunka".
A Családokért Egyesület Piac téri nappali ellátója önkormányzati támogatással, a Kodály sétányi foglalkoztató az egyesület önerejéből valósult meg és működik.

A Kodály sétányi foglalkoztató műhely megnyitóján részt vett Pap Miklós foglalkoztatási tanácsnok, Sinka László alpolgármester, Szalai Attila, a körzet képviselője, valamint Török Sándor, a képviselő-testület Egészségügyi, Oktatási és Szociális Bizottságának elnöke is.