Átadták a Pilis Bike erdei kerékpáros úthálózatot
2016-05-12 -
 
A Pilisi Parkerdő Zrt. nagyszabású kerékpár-turisztikai fejlesztésének köszönhetően mától 9 "Parkolj és bringázz!" (P+B) ponttal és 28 kijelölt biciklitúrával, egy csaknem 600 kilométernyi ajánlott erdei kerékpáros útvonal áll a kirándulni vágyók rendelkezésére.
A Pilisi Bike kerékpár-turisztikai fejlesztés április 27-én, Pilisszentlászlón tartott átadó eseményén köszöntőt mondott dr. Bitay Márton Örs, állami földekért felelős államtitkár, Tarnai Richárd, Pest megyei kormánymegbízott Zambó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója, valamint Simonyi Ákos, a Magyar Kerékpársportok Szövetségének alelnöke.
 
A fejlesztés során 9 "Parkolj és bringázz!" (P+B) pontot és 28 kijelölt biciklis túraútvonalat alakítottak ki. A Pilist, valamint a Visegrádi és a Budai-hegységet átszelő Pilis Bike bicikliút-hálózat a túra-, illetve a szabadidő kerékpárosok igényeit egyaránt szem előtt tartva valósult meg.
 
Bitay Márton Örs, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy az állami erdőgazdaságok széles körű közjóléti funkciót látnak el. Hozzátette: egyre népszerűbb a túrázás, ennek megfelelően az államnak is fel kell készülnie az igények kielégítésre, s ebben a parkerdő - amely az ország leglátogatottabb állami erdőgazdasága - élen jár.
 
Tarnai Richárd a Pest Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja  beszédében felidézte, hogy amikor osztálytársaival 1988 júniusában, a burgenlandi Darázsfalvára (Trausdorf) II. János Pál pápa látogatására mentek kerékpárral, meglepetéssel tapasztalta, hogy milyen jó minőségű bicikli utak vannak Ausztriában. Kifejezte örömét, hogy bár késéssel, de huszonnyolc év után Magyarországon is egyre több kitűnő kerékpárút épül a kormányzat támogatásával, megújulnak a kilátók, a bakancsos turistaházak, és folyamatban van a jelzések, a turistaösvények rendbe hozása. Különösen ez a mostani, az erdei turizmust szolgáló úthálózat biztosítja a megfelelő terepet a jó levegőn sportolni, kirándulni vágyóknak.
 
Zambó Péter a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy Madas Lászlóhoz, a Pilisi Parkerdőgazdaság legendás alapítójához köthető az a gyakorlat, hogy a természetvédelem, a gazdaság és a közjólét területeit összehangolva az erdőgazdaságoknak alapfeladatuk az emberek kikapcsolódásához és rekreációjához szükséges infrastruktúra és szolgáltatások biztosítása. Ezért a Pilisi Parkerdő Zrt. nem csak kilátókat és turista-, illetve menedékházakat működtet, hanem komplett turisztikai rendszereket és hálózatokat épít ki. Erre újabb példa a Pilis Bike kerékpár-turisztikai projekt is, amelynek átadásával a Pilisi Parkerdő megalapozta az ez irányú turisztikai szolgáltatásainak rendszerét. Ezekre az alapokra a későbbiekben különféle szolgáltatásokat fognak felépíteni, illetve elindulnak egy másik, nagyon izgalmas irányba is: a lovas turizmus felé. Végül reményét fejezte ki, hogy még az eddigieknél is többen találnak majd örömet, élményt és kikapcsolódási lehetőséget az általunk kezelt erdőkben.
A Pilisi Parkerdő Zrt. által kezelt mintegy 65 ezer hektáros terület közvetlen közelében mintegy 3 millió ember, tehát az ország lakosságának egyharmada él, évente csaknem 20 millió látogatónapot regisztrálnak. Az erdőgazdaság tapasztalatai szerint egyre többen keresik fel két keréken az erdőket. A túrakerékpárosok egyre változatosabb és hosszabb útvonalakon szeretnének kerekezni, a városban élő szabadidő kerékpárosok pedig örömmel bicikliznének a természetben, ám a legtöbbjük nem szívesen használja a belvárosból az erdőkbe vezető kerékpárutakat. A Pilis Bike projekt ennek megfelelően két szinten kínál megoldást: kilenc, személygépkocsival könnyedén megközelíthető, úgynevezett "Parkolj és bringázz!" (P+B) kiindulópontokról, különféle távú és nehézségű túrákkal mindenki számára elérhetővé teszi az erdei kerékpározás lehetőségét.
A túrakerékpárosok számára pedig az eddiginél is hosszabb és komplexebb útvonalhálózatokat alakítottak ki.
 
A Pilis Bike összefüggő, csaknem 330 km-es úthálózatához a Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai erdei üzemi utakat nyitottak meg és erdészeti utakat kötöttek össze, új túraútvonalakat jelöltek ki, továbbá információs táblákat helyeztek ki és új jelzéseket festettek. Fontos tudni, hogy a kerékpározók előtt megnyitott erdészeti utak nem kizárólagosan kerékpáros turistaútvonalak, ezeken a jövőben továbbra is várható erdőgazdasági jellegű forgalom. A kerékpárosok útját ezen kívül gyalogosok, köztük gyerekek, és erdei állatok is keresztezhetik, ezért a kerékpározást az erdőben is a szabályok betartása teszi biztonságossá.
 
(Pest Megyei Kormányhivatal)