Újra várja a pecásokat a Benta
2016-04-29 - Sokan már a százhalombattai Dubics Tamás Horgász Egyesület végét jósolták, de április eleje óta minden visszakerült a régi mederbe, újból lehet horgászni a Benta-patakban. Az egyesület év eleji beruházásának köszönhetően a vízszint is állandósult. A részletekről Kling Ferenc elnök tájékoztatott.
Nehéz hónapok vannak az egyik legnépesebb battai civil szervezet, a horgászegyesület mögött. Önhibájukon kívül kerültek ugyanis ex lex helyzetbe: január elejétől március végéig nem lehetett horgászni a Benta-patakban. A tilalom oka az volt, hogy tavaly év végén országosan lejárt a horgászegyesületek és vízkezelők alhaszonbérleti joga a hazai vízfelületeken, és a horgászok országos szövetsége (MOHOSZ) kapott felhatalmazást, hogy a jelentkezések alapján kijelölje az új alhaszon-bérlőket. A százhalombattai egyesület is jelentkezett a Benta további használatára, de kiderült, bár eddig az állammal álltak szerződésben, a terület tulajdonosa valójában az önkormányzat.

A képviselő-testület nagyon gyorsan döntést hozott arról, hogy az egyesület további működése érdekében lemond az állam javára a halgazdálkodás jogáról, a minisztérium és a MOHOSZ (vízi)malmai lassabban őröltek. A Dubics vezetősége csak március 30-án kapta meg a hírt, hogy alá lehet írni az új alhaszonbérleti szerződést, vagyis újabb 15 évre a kezelésükbe került a patak.

Az adminisztrációs probléma megoldása összességében három hónapig tartott, amely időszak alatt az egyesület nem használhatta a patakot. Ez érthető módon alaposan kedvét szegte a tagságnak, sokan úgy döntöttek, hogy ki is lépnek a szervezetből, mivel úgy vélekedtek, végleges a záróra az egykori horgászparadicsomban.

Mindebben annak is komoly szerepe volt, hogy az erőmű az utóbbi években alig-alig üzemelt, amely miatt hűtővizet sem ürített, vagyis megszűnt a Benta korábbi bőséges, temperált vízpótlása. A tavalyi évben sokszor inkább mocsárra emlékeztetett az egykor duzzadó meleg vizű patak.

Mivel a kritikusan lecsökkent vízszint a Csónakázó-tó utánpótlását is veszélyeztette, az önkormányzat tervezte, hogy átépíti a Duna és a Benta közötti kőgátat a duzzasztás és stabilizálás érdekében, erre azonban az időközben beállt pénzügyi nehézségek miatt nem került sor.

A gátat végül az egyesület újította fel, a saját tartalékából, az éves karbantartás keretében. A beruházás során újszerű, agyagos tömedékelést alkalmaztak, a kivitelező pedig két év garanciát is vállalt a gátra, amely eddig jól vizsgázott. A patak vízszintje beállt.

Április eleje óta újból elkezdődhetett a helyi érdekű jegy- és bérletváltás a Dubicsnál, a kedvüket vesztett horgászok pedig visszaszivárogtak az egyesületbe, amely jelenleg a tavalyihoz hasonló tagságot, 370 főt számlál.

Azóta megtörtént az első halasítás is. Az év folyamán összesen ötöt terveznek. Négy alkalommal 12-12 mázsa horogérett pontyot, az őszi időszakban pedig ezen kívül 20 mázsa keszegféleséget, 100 kilogramm háromnyaras süllőt és ugyanennyi háromnyaras csukát is telepítenek a patakba.

A Dubics egyébként nemcsak telepíti és horgássza, hanem évtizedek óta karban is tartja a Benta 9,7 hektáros környezetét. A tagság számára évi öt alkalommal írnak elő tisztítást és területrendezést, amely alól csak a hölgyek, a hetven évesnél idősebbek és a gyerekek kapnak felmentést. Aki nem akar részt venni a munkában, pénzzel is megválthatja azt. A kijelölt napokon összegyűjtött hulladékot a Szákom szállítja el.

Örömhír lehet a szabálytisztelő horgászok számára az is, hogy a jövőben a halőri feladatokat is a horgászegyesületek látják el. A közelmúltban együttműködési szerződést írt alá a MOHOSZ Fejér megyei szervezete a Százhalombattai Polgárőrséggel a Duna érintett szakaszának közös ellenőrzéséről. Nagy Attila, a MOHOSZ megyei vezetője kiemelte: arra törekszenek, hogy minél több helyi szervezettel működjenek együtt a tisztességes horgászok érdekeinek védelmében. Utóbbiak számíthatnak arra, hogy a jövőben az eddiginél sokkal gyakrabban látnak majd halőrt. (Fotó: HTV)