Mezőföldvíz - Az éves taggyűlésen értékelték a cég helyzetét
2016-04-29 -
A társaság éves taggyűlésére – a szokásos száraz számadatokon túl - informatív kiadvány formában megjelentette a Mezőföldvíz Kft. a 2015. évéről készült Éves Jelentését. Mint korábban, idén is nagy hangsúlyt fektetünk a tényszerű, tárgyilagos tájékoztatásra. Talán ennek is köszönhetjük, hogy az elmúlt 4 évben megtartott taggyűléseken és a Felügyelő Bizottság ülésein egyetlen ellenszavazat sem volt az előterjesztéseinkről. A teljesítményünk értékelését nem a cégvezetés hivatott elvégezni, de a Társaság jelenlegi helyzetét, tevékenységünket, mindennapi munkánkat legjobban tükröző mutatókat kötelessége objektíven bemutatni. A mellékelten hivatkozott kiadvány és az Éves Beszámoló mindezt tartalmazza.
Az elmúlt 4 év értékelésének összegzése: a vezetésnek 4 kemény kihívással kellett megbirkóznia, a biztonságos üzemeltetés fenntartása mellett.

1)    Kormányzati célok teljesítése
•    Integráció befejezése (400-ból -> 40 szolgáltató lett)
A víziközmű-vállalatok integrációja sikeres volt, a folyamat várhatóan 2017-re befejeződik. Ma 40 professzionális víziközmű társaság biztosít víz- és csatornaszolgáltatást Magyarországon - a korábbi, közel 400 szervezet helyett.
•    Infrastruktúra, közműfejlesztések (ivóvízminőség-javító programok, szennyvízrendszerek)
Az ivóvíz-szolgáltatás, valamint a szennyvízelvezetés, -tisztítás színvonala jelentős mértékben javult, 2008–2015 között EU támogatások felhasználásával összesen 690 Mrd Ft fejlesztés valósult meg az ágazatban.
A 2014−2020-as uniós költségvetési ciklusban  több száz milliárd forint forrásra számít az ágazat a csőrendszerek cseréjére, amire a rendszer átlagéletkora alapján nagy szükség van. Tavalyi évben Európai uniós támogatással, egymilliárd 47 millió forintból vált valóra a Fejér megyei Előszállás település szennyvízelvezetése és szennyvíztisztítása.
•    Rezsicsökkentés
2013. július 1-jétől a rezsicsökkentés a víziközmű-szolgáltatásra is kiterjedt, a lakossági árak 10 százalékkal csökkentek, azonban a szolgáltatók üzleti eredménye ezzel közel arányosan romlott. 2013-tól az ágazatot a közműadó is terheli, e jogcímen a víziközmű-szolgáltatók 2015-ben 14 Mrd Ft-ot fizettek be a költségvetésbe, az adót pedig nem építhették be az áraikba. A vidéki szolgáltatóknak ez további 10% forráskivonást jelentett.
 
2) Pénzügyi-gazdasági stabilitás biztosítása
•    Víziközmű ágazati javaslatok a megoldásra
Feszített és kiélezett gazdálkodásra számít idén is a víziközmű-szektor, a legjelentősebb kockázatot a likviditás megőrzése jelenti. A legnagyobb teher a közművezeték-adó, aminek sürgős kivezetését kéri a víziközmű ágazat, valamint az áfa mérséklését is, ami a rezsicsökkentés fenntartását biztosíthatná a fogyasztók számára.
•    MEZŐFÖLDVÍZ Kft. saját hatáskörben tett intézkedései
o    Külső forrás bevonása (tőkeemelés)
A társaság gazdálkodási stabilitásának megőrzése érdekében a legnagyobb tulajdonos (Paks) – a taggyűlés jóváhagyásával – 2015 decemberében 100 millió forint tőkeemelést hajtott végre. A forrásra többek között a közművezetékadó és a bevételcsökkentés miatt volt szükség, előbbi éves szinten 210 millió forint kiadást, utóbbi pedig 150 millió forint árbevétel kiesést jelent. A törzstőkeemelés átmenetileg stabilizálja a cég pénzügyi helyzetét.
o    Belső intézkedések (költségcsökkentések)
Gazdasági szempontból nehéz évet tudhat maga mögött a cég. A társasági környezetben bekövetkezett változások komoly kihívás elé állítottak bennünket.  Sok új kérdés merült fel a további működésünk kapcsán, de a válaszokat idén biztosan megtaláljuk ezekre. Erősítjük vállalkozói tevékenységünket, költségcsökkentő intézkedési tervet készítettünk és igyekszünk gyorsítani a hátralékok beszedését.
o    Vállalkozói tevékenység (másodlagos bevételnövelés)
Legnagyobb munkánk Pakson a Vácika területén kialakítandó új lakótelkes övezet közművesítése, a vízellátás, szennyvízelvezetés rendszerének kiépítése volt. A kivitelezési munkák nyáron indultak, melynek során 1978 m víz- és 1859 m szennyvízvezetéket  fektettünk le. Az ivóvíz- és a szennyvízhálózat kivitelezési munkái a tervezett ütemben zajlottak, határidőre és költségkereten belül elkészültek. A 100%-osan önkormányzati finanszírozásban, cégünk kivitelezésében megvalósult beruházás értéke megközelíti a nettó 190 millió Ft-ot.
 
3) Felhasználói egyenérték > 150 ezer
A Társaság vezetése az elmúlt években megötszörözte a korábbi Paksi Vízmű ellátási területét, az ún. fogyasztói egyenértéket. Ez azonban még nem éri el a törvényben előírt 150 ezres számot. A szerződés már megköttetett másfél éve, de várjuk az Energia Hivatal jóváhagyó döntését Dunaújváros csatlakozásáról.
 
4) Felkészülés Paks2-re
Az integrációs folyamat mellett az atomerőmű-bővítési projekt is tartogat feladatokat. A beruházást felkészülten várja a Mezőföldvíz: a szennyvíztelep rekonstrukciójával a létesítmény kapacitása már alkalmas arra, hogy a lakosságszám 20%-os emelkedését követően is meg tudja tisztítani a beérkező szennyvizet. Emellett a Paks II. építési területéről is tud majd fogadni 500 köbméter/nap mennyiséget. Az ivóvízhálózat tisztító- és termelőkapacitás terén is elkezdődött a felkészülés: elkészült a tanulmányterv a városi plusz felhasználás mellett az építési területet is kiszolgáló rendszer megvalósításához. A tanulmányterv lényege, hogy olyan vízellátási rendszert kell kialakítani Pakson, amely egyrészt megoldja (kettős betáplálással) a Paks2 atomerőmű biztonságos ivóvíz ellátását a csúcsidőszakban 7.000 építő számára, valamint kiszolgálja a 20  ezerről  várhatóan  24  ezerre  növekedő  városi lakosság igényét is. Ez a víziközmű beruházás és rekonstrukció kiterjed a kútfelújításoktól kezdve, a vízkezelési technológián át a hálózat részleges felújításáig. A fejlesztés megvalósításához több forrásra is számít a cég, amelyből a teljes régió és az üzemeltetett települések is hosszú távú előnyöket élvezhetnek.
 
E kihívások jelentős erőpróbát jelentenek, de nem tántorítják el a cégvezetést a céljaink elérésétől. A taggyűlés résztvevői ebben egyhangúlag támogatták az ügyvezető igazgatót.
A taggyűlés napirendjén szerepelt a 2015. év üzleti, valamint pénzügyi-gazdasági beszámolójának elfogadása, a 2016. év üzleti terv irányelveinek ismertetése és a jövőbeli integrációs lehetőségek áttekintése. Az eseményen a cégvezetés eddigi munkájukat megköszönve elismerést adott át Valkai György nyugalmazott százhalombattai főmérnöknek, valamint köszönetét fejezte ki Varga Lajosnak a Dunaföldvári főmérnökség eddigi irányításáért.

A részletes eredményekért, táblázatok és mutatószámok elemzéséhez lapozzák fel kiadványunkat az alább csatolt dokumentumban:
www.mezofoldviz.hu/res/uzleti_jelentes_2015.pdf

dr. Hanol János, szervezési és kommunikációs osztályvezet