Fidzsi meg én - Az új élet
2016-04-27 - Levizsgázott és munkába is állt Százhalombatta első hivatásos vakvezető kutyája, Fidzsi, a két éves labrador április 26-án. Mostantól a mindennapi életben, a gyalogos és tömegközlekedésben is segíti látássérült gazdáját, Sápi Dórát.
Kutya és gazdája együtt teszik le a körülbelül egy órás vizsgát. Számos feladatelem megoldásán keresztül kell bizonyítaniuk Fidzsi megbízható engedelmességét és Dóra a kutyájával történő önálló közlekedésre való alkalmasságát.  A miskolci Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola 2006 óta foglalkozik vakvezető kutyák kiképzésével, és látássérültekhez juttatásával. A túlnyomórészt labrador, ritkábban golden retriever kölykök először nevelőgazdához kerülnek. Fidzsit az érdi Nagy Anikó és családja nevelte két hónapos korától a kiképzés megkezdéséig, mintegy másfél éves koráig.

Sápi Dóra új életének, Fidzsi nevelésének és kiképzésének minden állomását több sorsszerű pillanat és találkozás alakította. Nagy Anikó már hosszú ideje tervezte, hogy vakvezető kutyát neveljen családjában. Egy "véletlennek" köszönhetően találkozott Nyíriné Kovács Mária, habilitációs kutyakiképzővel Érden. Megszólította és a nevelőgazdaság feltételeiről érdeklődött tőle. Ezután felgyorsultak az események, Fidzsi már aznap Nagyék érdi házában töltötte az éjszakát. A család évek óta ismerte Sápiékat, de Fidzsi nem ennek köszönhetően került Dórihoz. "Minden esetben az igénylő adottságaihoz – életmódjához, egészségügyi állapotához és életkorához – választunk kutyát, éppen ezért az igényeket általában nem beérkezési sorrendben tudjuk kielégíteni" – mondta el Nyíriné Kovács Mária, a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola képviselője.

A nevelőgazdáktól először a kiképző szakember otthonába, majd a kiképzés végeztével pedig egy ötnapos, úgynevezett átadó tanfolyam után, látássérült gazdáikhoz kerülnek a képzett ebek. Sápi Dóra február végén vihette haza biztonságot, önállóságot, társat jelentő kutyáját. "Nagyon boldog vagyok, hogy most már "egyedül" tudok közlekedni. Eddig főleg anyukám kísért mindenhová, fehérbottal sem éreztem biztonságosnak a közlekedést" – mondta. Az ELTE bölcsészkarának anglisztika szakos hallgatója öttagú családban él, Fidzsi két cica mellé érkezett a házba.

A vakvezető kutyák kiképzésére jelenleg nincs állami támogatás, a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola alapítványi adományokból és az adó egyszázalékokból gazdálkodik. A vakvezető kutyák világnapját április 27-én ünneplik.