Időutazáson jártunk a Levéltárban
2016-04-21 -
2016. április 07-én az Arany János Általános Iskola és Gimnázium 9.a osztálya lehetőséget kapott, hogy a Magyar Országos Levéltárban betekintést tehessen a levéltárosi munkába, a gyűjteménybe, hogy megcsodálja a sok viszontagságot túlélt, építészeti és minden más szempontból is impozáns épületet.

Fogadónk, tájékoztatónk, a gyűjteményt bemutatónk Rácz György volt. Ő a Pázmány Péter Egyetem oktatója, történész, szakterületei közé tartozik a magyar középkor, illetve a Levéltár Főigazgató-helyettese. Remek előadásával majd’ 3 órán keresztül kalauzolt bennünket az épületben, a raktártól a gyűjtemény bemutatásán át az állandó kiállításukig.

Tima Emese, történelem szakos tanár

Osztályunk egyik tagjának segítségével egy pénteki napon izgalmas kiránduláson vettünk részt az Országos Levéltárban Budapesten.

A Vérmező virágokba borult parkján átsétálva jutottunk el a Budai Várba. Itt először a halászbástyát néztük meg, ezután pedig a budai régi várnegyeden áthaladva elérkeztünk a Levéltárhoz. Belépésünkkor megcsodáltuk az épület lenyűgözően kidolgozott, középkori festményekkel díszített falait, majd "idegenvezetőnk", Rácz György történész- levéltáros, bevezetett bennünket az egykori igazgatói szobába, ahol előadást hallhattunk az ezer éve létező, minden háborút átvészelő épületről.

Ezután kirándulásunk számomra legérdekesebb része jött, amikor megcsodálhattuk a több száz éves, síri csönddel körülölelt iratokat. A több tíz kilós lejegyzések gyűjteménye és a régi papírok illata igazán rejtelmessé tette a raktárt és kíváncsisággal töltött el minket. Ezek után idegenvezetőnk megmutatta nekünk a felbecsülhetetlen értékű legrégebbi okleveleket, melyek mind latinul íródtak meg, egészen az 1200-as évekig visszamenőleg. E korból származó királyaink eredeti kézírásait tekinthettük meg. Végül, kirándulásunk végén, a kiállító terembe mentünk, ahol magunk is kipróbálhattunk pl. írógéppel írni.

Személy szerint, a kirándulás végére a levéltár hangulata annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy legszívesebben a gyűjtemény összes darabját átolvastam volna.

Madari Martina 9.a