Lemondott alpolgármesteri tisztségéről Kiss László
2016-04-08 - A visszavonhatatlan lemondást tudomásul vette az április 7-ei rendkívüli ülésen a százhalombattai képviselő-testület, amely köszönetét fejezte ki az eddigi alpolgármesteri munkáért. Kiss László nem vett részt az ülésen, írásban azzal indokolta döntését, hogy az őt ért sajtótámadások után nem akar a város terhére lenni és egészségi állapota is megrendült.
Mint ismeretes, a privatkopo.hu internetes oldal írta meg először a napokban, hogy Kiss László 21 évesen két úszótársával együtt csoportos nemi erőszakot követett el 1961-ben, amiért hároméves jogerős börtönbüntetésre ítélték 1962-ben, majd 21 hónap után szabadult.

Kiss László úszószövetségi kapitányi posztjáról is lemondott, annak ellenére, hogy a Magyar Úszó Szövetség vezetősége, valamint az edzőbizottság tagjai kiálltak mellette és megerősítették a posztján.

Kiss László közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmazott: "1961-ben koholt vádak alapján, koncepciós perben született meg az a döntés. Kijelentem, hogy az ítéletben foglalt cselekményt soha, semmilyen körülmények között nem követtem el. Idő előtti szabadulásomat nem bármiféle beszervezésnek, hanem az 1963-as amnesztiarendeletnek köszönhettem, mely igaztalan büntetésemet enyhítette. Én ugyanaz az ember vagyok, mint aki egy héttel vagy 50 évvel ezelőtt voltam!
Világéletemben tisztességesen, a munkámért és ezáltal a magyar sportért éltem. Az elmúlt napokban számtalan helyről kaptam megerősítést és bizalmat, melyet őszintén köszönök azoknak, akik nemcsak a jóban, hanem a rosszban is kitartottak és kiálltak mellettem." Jelezte, hogy az ítéletben foglaltak valótlanságának bizonyítása érdekében megtette a szükséges lépéseket, egyúttal keresi a perújítás lehetőségét is.

Vezér Mihály Százhalombatta polgármestere a Hírtükörnek elmondta: egyetértettek a képviselők abban, hogy – bár ő maga nem tudja elhinni – amennyiben valóban megtörtént az erőszakos cselekmény, akkor az összeegyeztethetetlen a közbizalmon alapuló tisztség betöltésével, bármennyi idő is telt el azóta. A polgármester hivatkozott "A tanú" című filmre, arra utalva, hogy az állampárti időkben előfordultak megrendelésre, alaptalan vádak alapján hozott ítéletek. Többször beszélgetett erről a napokban Kiss Lászlóval, aki elmondta, hogy nem volt megalapozott a bírósági döntés, részéről nem volt erőszak, és egyáltalán nem úgy történtek az események, ahogy a sajtó megírta.

Vezér Mihály kitért arra, hogy közel 20 éve ismeri Kiss Lászlót, aki jó barátja, korrekt, kiváló szakember, ezért sem hihető számára, ami a hírekben megjelent. Leszögezte ugyanakkor, hogy rendkívül elítélendő és erkölcstelen, ha valaki valóban részese egy erőszakos cselekedetnek. Hangsúlyozta, hogy szeretne mindent elkövetni annak érdekében, hogy ne hozzák további méltatlan helyzetbe Kiss Lászlót, mert letöltötte a kiszabott büntetését és erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezik. Bármi is történt, megbánta, visszafordítani már nem lehet, éppen ezért kíméletesen, humánusan kell kezelni az ügyet, amire úgy tűnik, hogy ma nem fogékony a társadalom, amely bármikor, bárki felett képes pálcát törni. Gyarló emberek vagyunk, hibázunk, vannak bocsánatos bűnök, az erőszak nem az, de el lehet járni úgyis, hogy nem élve boncolunk valakit, és nem tesszük tönkre emberileg, családilag, egészségileg. Itt most pedig sajnos ez zajlik, és emiatt nagyon rosszul érzi magát – fogalmazott Vezér Mihály.

A képviselő-testület később tárgyal Kiss László százhalombattai díszpolgári címéről és a róla elnevezett uszoda átnevezéséről.