Közmeghallgatás - Szolgáló és szolgáltató önkormányzat
2016-02-09 - Bár a város bevételei tartósan alatta maradnak a korábban megszokottnak, a százhalombattai képviselő-testület továbbra is szolgáló és szolgáltató önkormányzatot szeretne működtetni – mondta Vezér Mihály polgármester a február 8-i közmeghallgatáson. Az idei 6 milliárdos költségvetést 100 millió forintos működési szufficittel tervezik. A kötelező feladatokat még mindig magas színvonalon látja el a város, és a megszorító intézkedések után is többet költünk a nem kötelező feladatokra, mint ezekre.
A költségvetési tervezés hosszú évek óta nagyjából változatlan elvekre épül – hangsúlyozta a polgármester. Elsőbbséget élvez az idősekkel és önhibájukon kívül hátrányos helyzetben levőkkel vállalt szolidaritás, az egészségügy, az oktatás, a kultúra, a sport, a köztisztaság. Fontos feladatának tekinti az önkormányzat a szakemberek megbecsülését, a fiatalok támogatását, a munkahelyteremtést, a helyi vállalkozások erősítését, valamint a közrend, közbiztonság védelmét.

A tavalyi évben számos "csapás" érte a várost. Ilyen volt a brókerbotrány. Az eltűnt tartalékvagyon közel fele hamarosan az önkormányzat számlájára kerül, a másik részére, amely közel 2 milliárd forint, kormányzati konszolidáció keretében számíthat a város. Sok többletfeladatot okozott az orvosi szakellátás és egynapos sebészet átszervezése, amely azonban szükséges és eredményes volt. Száz százalék sikerként lehet elkönyvelni a víziközmű-szolgáltatóváltást, valamint a gumihulladék-feldolgozó építésének megakadályozását. A decemberi adófeltöltésekor 300 millió forinttal emelkedett a költségvetés bevételi oldala.  

A 2016-os költségvetés 6 milliárdra tervezett bevételi oldalán közel 700 millió forint az állami támogatás. Ennek aránya a korábbi években, amikor a MOL-tól és a Dunamenti Erőműtől még 1,5-2 milliárddal több iparűzési adó érkezett, jóval kisebb, mindössze 6-9 százalék volt. Az önkormányzat 3,7 milliárdos saját bevételéből 700 millió építmény-, 500 millió telek-, 2,5 milliárd forint pedig iparűzési adóból származik. Mivel a vállalkozások eredményességétől nagyon függ a város, a képviselő-testület idén is igénybe vesz likviditási hitelkeretet.

A tartósan alacsonyabb bevételek miatt átszervezésre kényszerült az önkormányzat, amely során 33 takarítással és karbantartással foglalkozó intézményi dolgozót a SZÁKOM-hoz csoportosítottak át, 19 alkalmazottnak nyugdíjazás, 16-nak saját elhatározása, 26-nak pedig munkáltatói döntés alapján szűnt meg a munkahelye. Kétszáz millió forinttal csökkentek a dologi kiadások, amellyel kapcsolatban a polgármester hangsúlyozta: nagyobb odafigyeléssel meg lehet őrizni a városüzemeltetés színvonalát.
Az idei évben 88,5 millió forintot terveznek pályázati alapokra különíteni, amelyből 80 millió lesz a sport, 8 a kulturális és 0,5 millió az esélyegyenlőségi pályázati keret. Az egészségügyi ellátáshoz 165 millió forinttal járul hozzá a város, az alapellátásra 22, a szűrővizsgálatokra 3, a 24 órás ügyeletre 66, a védőnői szolgálatra 25, betegszállításra 11, egynapos sebészetre 25, védőoltásokra 13 millió forintot terveznek költeni.

A városvezetés számít arra, hogy napokon belül hivatalossá válik a döntés az egynapos sebészet teljes OEP finanszírozásáról. Ha ez nem történik meg, az ellátottak 80 százalékát kitevő nem százhalombattai betegek március 1-jétől csak térítés ellenében vehetik igénybe a szolgáltatást.

A polgármester beszámolóját hozzászólások, javaslatok, kérdések követték, amelyekre Vezér Mihály mellett a szakbizottsági elnökök és az iroda-, intézmény-, valamint cégvezetők válaszoltak. Egyebek mellett elhangzott, hogy ősszel várhatóan ismét lehetőségük lesz a felsőoktatásban tanulóknak Bursa Hungarica ösztöndíjra pályázni, hogy a szakemberhiány az egészségügyi alapellátásban is egyre nagyobb problémát jelent, és az egynapos sebészet fenntartása ebben a tekintetben létkérdés, hiszen az általános orvoshiány mellett ezzel lehet a városhoz kötni a keresett szakorvosokat.

Az önkormányzat megoldja, vagy legalábbis vizsgálja az óvárosi csapadékvíz-elvezetéssel, hiányzó csatorna-bekötésekkel, gyalogátkelőkkel, buszmegállókkal, játszóterekkel és elhanyagolt portákkal kapcsolatos feladatokat. Elhangzott, hogy – ha nem is a megszokott szervezésben, de - mindenképpen lesznek Óvárosi Napok.

A kertvárosi övezetekben bevezetett szelektív gyűjtésnek köszönhetően tavaly 32-ről 27 millióra csökkent a válogatás nélküli hulladék után fizetendő lerakási járulék, a lakótelepen azonban inkább a gyűjtőszigeteket fejlesztené a SZÁKOM. Marad a 65 év felettiek díjmentes szemétszállítása, és várhatóan április végén lesz lomtalanítás a családi házas övezetben. A lakótelepen továbbra is társasházak igénye szerint lomtalanítanak. Szóba került a városi szintű diákönkormányzat ötlete is, amelyről olyan vélemények is elhangzottak, hogy a megvalósítását maguknak a diákoknak kellene elkezdeni.