Nem lesz gumifeldolgozó Százhalombattán
2016-01-29 - Személyesen találkozott Csányi Sándorral, a tervezett gumifeldolgozó üzem döntéshozó tulajdonosával Százhalombatta polgármestere január 29-én. Vezér Mihály ígéretet kapott arra, hogy semmiképpen nem valósul meg a beruházás a településen. 
A polgármester közösségi oldalán úgy fogalmaz: rendkívüli személyiséget, egy korrekt, a társadalmi érdekeket messzemenően figyelembe vevő embert ismert meg a beszélgetés során. Csányi Sándor a Magyar Tudományos Akadémiát kérte fel a beruházás felülvizsgálatára, az üzem csak akkor valósul meg, ha egészségre ártalmatlan, de akkor sem Százhalombattán. Vezér Mihály köszönetet mond mindenkinek, aki aktív kiállást tanúsított az ügyben, köszöni a műszaki tanácsadók munkáját, valamint Csányi Sándor megértését, hogy tiszteletben tartja az Önkormányzat akaratát.
 
 

Hozzászólások
Szembesítés - Nyílt levél a Homatech vezetőinek

A Hírtükör 2015.december 8-ai számában megjelent a Homatech Recycling Zrt. hivatalos közleménye a cég környezetvédelmi törekvéseiről és céljairól, a tervezett létesítmény technológiájáról valamint a várossal kialakítandó szövetségéről.

A közlemény alapján méltányolhatjuk a Homatech-nek a gumitermékek energetikai hasznosítására vonatkozó törekvését.

La Fontaine meséjébe illő (A béka és az ökör) azonban az a "felfuvalkodottság" , mellyel a cég "új korszakot nyit környezetünk megóvása, megtisztítása érdekében". Több országban több száz hasonló témájú szabadalmat jegyeztek már be ebben a témában.

"Együtt, közösen, tiszta szándékkal és akarattal..." kívánt a Homatech a város lakóival szövetségre lépni, miközben már az együttműködés első fázisában, bizalmunkat eljátszva, egyes részleteiben műszakilag értékelhetetlen, részben egymásnak is ellentmondó, csak egy propaganda kampányban hasznosítható dokumentációt adott át a városnak a létesítendő üzemről.

Fejedelmi többest használva állapította meg, hogy emlékezzünk "amikor puszta haszonszerzés érdekében rávettek minket egy-egy folyamat támogatására". Ha városunkban megépült volna az üzem, akkor mi is mindnyájan becsapottnak érezhettük volna magunkat.

Az "egészséges, tiszta környezetért cselekedni" akart a Homatech, miközben üzeme füstgázának és a légszennyezésnek több paramétere meghaladja a határértékeket.

A zárt technológiáról, káros anyag és további hulladék keletkezése nélküli eljárásról beszélt akkor, amikor ennek valódiságáról bárki képet kaphat, ha a dunaszerdahelyi üzemben megtekinti az ott dolgozók bőrét és a környező házakat.

A jól szerkesztett közlemény szerzői elfelejtkeztek arról, hogy az általuk idézett párizsi klímacsúcs jelmondata 30 évvel korábbról datálódik. Ugyanakkor a közlemény egészén végig húzódik a hangzatos szavak és a megvalósult üzem valósága közötti szakadék.

Valamennyien örülhetünk a végleges döntésnek, melyhez hozzájárult a város lakói elszánt összefogásában rejlő erő, amit Petőfi sorai írták le legkifejezőbben:
" habár fölül a gálya,s alul a víznek árja, azért a víz az úr."
 
Galánfi Csaba
a MOL Rt. volt közvélemény-kutatási és stratégia kommunikációs vezetője