Nehéz elképzelni, hogy változik a vélemény
2016-01-21 - Bár hivatalos állásfoglalás még nem született, a képviselő-testület többsége nem támogatja a Homatech Zrt. városba tervezett gumifeldolgozó üzemét – mondta el Török Sándor. A képviselőt azzal bízták meg, hogy közvetítsen a decemberben felkért szakértői csoport és az önkormányzat között.
A nyolcfős Műszaki Tanácsadó Testület Százhalombattán élő szakemberekből áll. Dr. Benedek László házi gyermekorvos kivételével valamennyien műszaki, elsősorban vegyipari területen dolgoznak vagy dolgoztak. Önkéntes munkát ajánlottak a képviselő-testületnek, hogy segítsenek tisztább képet alkotni a tervezett üzemről, illetve technológiáról. Török Sándor állandó megbízottként vesz részt az üléseiken, közvetít és támogatja a tevékenységüket.

A Műszaki Tanácsadó Testület a Homatech által rendelkezésére bocsátott dokumentációról háromoldalú megbeszélésen fejtette ki véleményét január 13-án. Állásfoglalásuk lényege, hogy a megismert leírás számos kérdést vet fel, és az alapján műszaki, környezetvédelmi, egészségügyi és gazdasági szempontból is kockázatosnak tartják a beruházást, ezért nem javasolják, hogy a képviselő-testület támogassa azt.
A találkozón a szakemberek és az önkormányzati képviselők nem kis megdöbbenésére kiderült, hogy a kérdéses dokumentáció nem is a városunkba tervezett üzemre vonatkozik, de még csak nem is a dunaszerdahelyi hasonló egységre, hanem valamiféle propagandaanyag, amely a világon "egyedülállónak" kikiáltott technológia reklámozását szolgálja. A százhalombattai "referenciaüzem" tervei még nem is készültek el. Ez egyébként annak fényében is meglepő, hogy a beruházó november végén még arról tájékoztatott, hogy a kivitelezés elindítását januárra, vagyis mostanra tervezi.

Mivel a környezeti hatástanulmányhoz, amelynek elkészíttetését az önkormányzat nyomására vállalta fel, még csak az adatgyűjtés folyik, tulajdonképpen tényleg nem lehet tudni, hogy mit is akar megvalósítani a városban – mondta Török Sándor.

Amikor a beruházási dokumentációként átadott anyagról kisült, hogy valójában csak promóció, a Homatech képviselői pedig érdemi felvilágosítás helyett a titoktartást hangsúlyozták és többször megkérdőjelezték a városi szakemberek kompetenciáját, meglehetősen kínossá vált a beszélgetés.

Ha még nincs műszaki tartalom, mire vonatkoznak a tanúsítványok? Mire jó nyitottságról és együttműködésről papolni, ha két hónapig semmi érdemi nem történik? – mindezeket Török Sándor sem érti.

Az önkormányzati képviselők várják a valódi tervdokumentációt, a környezeti hatástanulmányt, valamint a január 28-ra Dunaszerdahelyre tervezett üzemlátogatást, amely persze ismét semmit sem dönthet el, mivel többször elhangzott, hogy Battán nem egészen ugyanaz, hanem valami sokkal jobb valósul majd meg. Emellett két független, fizetett szakértőt is felkértek a Magyar Gumiipari Szövetségtől és a Műszaki Egyetemről. Igyekeznek a legszélesebb körben tájékozódni, de nehéz elképzelni, hogy változna a véleményük. A beruházás helyi megítélését megpecsételte, hogy csak közvetett módon, az országos sajtóból értesült róla a lakosság.   

Kár, hogy jelen esetben mindössze véleményről van szó, mert a gumifeldolgozó építésébe helyből "beleszólni" törvényes eszközökkel nem lehet. A kiemelt nemzetgazdasági státusz miatt népszavazáson sem dönthetünk. Török Sándor szerint, ha a beruházó nem áll el a szándékától az eddig összegyűlt öt-hatezer tiltakozó aláírás hatására, a százhalombattaiaknak egyetlen lehetőségük marad, a polgári ellenállás, a munka fizikai megakadályozása. Utóbbihoz adott esetben ő maga is kész csatlakozni, miként eddig is minden fórumon, megmozduláson részt vett.

"A kormányzat évek óta csökkenti az önkormányzati jogköröket és hatásköröket, de ha egy ilyen beruházás kapcsán a városvezetés és a lakosság akarata egyenlő a nullával, annál már nincs lejjebb. Már alig van mit elvenni tőlünk."
Nagyon reméli, hogy nem kerül sor az első kapavágásokra, mert ennek szerinte nem szabad megtörténnie.

Szakmai párbeszédet szeretnénk
Szakmai párbeszédet szeretnének, és érdemi válaszokat akarnak arra a tizenkét oldalas kérdéslistára, amelyet a Homatech beruházás állítólagos dokumentációjával kapcsolatban fogalmaztak meg – nyilatkozta a Hírtükörnek Magyar János, az önkormányzat által felkért Műszaki Tanácsadó Testület vezetője, a DUFI egykori igazgatója.

"Alapvető ellentmondás van a dokumentumok december 17-i átadásakor, a beruházó cég által írásban küldött tájékoztatás és a szakvéleményünk elkészítése utáni találkozón elhangzottak között. December végén ugyanis a Homatech Recycling Zrt. még úgy nyilatkozott, hogy az átadott dokumentumok komoly üzleti és szakmai értéket képviselnek, a szellemi tulajdonát képezik, jelentős kutatómunka eredményeit foglalják össze. Amikor viszont a január 13-i megbeszélésen kitértünk arra, hogy az átadott dokumentumok becslésünk szerint a tervezési fázis elején, közepén járó üzemről tartalmaznak adatokat, továbbá jelentős részben a dunaszerdahelyi DRON üzemre vonatkoznak, azt közölték, hogy – szemben az eredetileg tett ígéretükkel - nem konkrét és végleges műszaki terveket és leírásokat, hanem csak propagandaanyagot kaptunk. Az ennek alapján készített szakvéleményünkben a beruházást rendkívül kockázatosnak tartottuk és támogatását nem javasoltuk. Természetesen készek vagyunk arra, hogy a beruházó átadásra kerülő további dokumentumait feldolgozzuk, értékeljük, és a szakvéleményünkbe beépítsük. A Homatech által átadott dokumentációban szereplő, a dunaszerdahelyi üzemben mért füstgáz és légszennyezés mérési adatsor több paraméterében is meghaladja a kibocsátási határértékekre vonatkozó jogszabályi előírásokat. "Ez önmagában is aggodalomra adhat okot, de ráadásul a rendelkezésre álló – írásban vagy szóban megismert – információk alapján nem derült ki, hogy a Százhalombattára tervezett üzem miben térne el ettől."

A szakvélemény kialakításával egy időben a szakértők megfogalmazták a további kérdéseiket is, amelyekre a beruházó január végéig ígért választ. "Várjuk azoknak a műszaki megoldásoknak a bemutatását, amelyekkel az említett propagandaanyagban is hangoztatott megállapítások, mint a világon egyedülálló környezetbarát technológia, az anyagában történő hasznosítás, a magas hozzáadott értékű megújuló termékek előállítása, meg tudnak valósulni." Magyar János példaként a beruházók részéről bemutatott RED Certificate megújuló energia tanúsítványt és a feltételezett 63 százalékos GHG, vagyis üvegházhatású gáz-megtakarítást említette, amelyek tény- és számszerűségét az eddig átadott dokumentáció nem támasztotta alá.

Az önkormányzat, a Homatech, az OT Industries képviselői és a Műszaki Tanácsadó Testület tagjai között január 13-án létrejött találkozón nem került sor arra, hogy a beruházó képviselői érdemi szakmai válaszokat adjanak a szakmai kérdésekre. Ehelyett a Műszaki Tanácsadó Testület tagjainak műszaki, kifejezetten a vegyiparban és a gumihasznosítás, illetve pirolízis területén szerzett - egyébként megkérdőjelezhetetlen - több évtizedes szakmai tapasztalatait vonták kétségbe – mondta Magyar János. A DUFI egykori igazgatója úgy összegzett: továbbra is csak megnyugtató válaszokat és megnyugtató megoldásokat tudnak elfogadni a beruházótól a város lakossága érdekében.