Kevesebb program, több együttműködés
2016-01-20 - A kényszerű takarékoskodás a Barátság Kulturális Központ működését sem hagyta érintetlenül Százhalombattán. Az önkormányzat 50 millió forinttal csökkentette az intézmény költségvetését. Jelentős változás az is, hogy január elsejétől a BKK üzemelteti a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontot.
A kiadások csökkentése érdekében számos intézkedést hoztak, egyebek mellett megszüntették a hétvégi nyitva tartást a főépületben, valamint a dunafüredi és óvárosi közösségi házakban – tájékoztatott Szigetvári József igazgató. A művészeti csoportok szombati programjaihoz természetesen alkalmazkodnak, és akkor is kinyitnak, ha hétvégre esik egy színházi rendezvény vagy egyéb esemény.

Négy dolgozótól kellett megválniuk, akik közül az egyik nyugdíjba vonul. El kellett bocsátaniuk a két éjszakai portást is, akiknek a hiánya nagy gondot jelent, mivel az intézmény működése szinte folyamatos. Az Arany János iskolából érkező tanulócsoportok miatt reggel fél nyolckor kell nyitni a házat, a késő este véget érő színházi előadások után pedig a műszaki munkálatok akár 5-6 órát is igénybe vesznek. Ezen kívül sok művészeti és egyéb csoport tartotta közösségi rendezvényeit – névnapi, születésnapi, jubileumi összejöveteleit – a BKK-ban és a közösségi házakban akár este tíz után is. Erre a jövőben nem lesz lehetőség.

A biztonsági szolgálatot a rendezvényközpontban is az eddigieknél kevesebb óraszámban lehet igénybe venni. Ráadásul ott jellemzően az éjszakába nyúlnak a programok, esküvők, bálok, koncertek.

A különféle rendezvények értékesítésével, előkészítésével és lebonyolításával a Korshak Kft-ben eddig öt szervező foglalkozott, az idei évtől ezekre a feladatokra egy szervezői és egy műszaki-technikai státusz maradt.

Mivel a bérezés a közalkalmazottak esetében  országosan igen alacsony, a BKK-s átlagkereset bruttó 120-130 ezer forint, leginkább a működés szakmai részén, vagyis a programokon lehetett és kellett takarékoskodni. Az ezekre fordítható pénz körülbelül a felére csökkent. Az előttünk álló időszakban a megszokottnál kevesebb kulturális eseményt szervez a BKK, és a rendezvényeken az eddig megszokotthoz képest kevesebb lesz a külsős "sztárfellépő". Egyáltalán nem, vagy nem az eddigi formában valósul meg a SZIZN (Százhalombattai Ifjúsági Napok), az Óvárosi Napok, a kórusfesztivál, mert ezekre jelen pillanatban nincs költségvetési fedezet.  A nemzeti ünnepeken és egyéb városi rendezvényeken pedig az eddigieknél nagyobb szerephez jutnak az iskolák és a helyi művészeti csoportok.

Szigetvári József hangsúlyozta: ha kevesebb programmal is kell beérni, azok minőségét feltétlenül szeretnék megőrizni, hiszen az intézmény az elmúlt öt évben jelentős rangot vívott ki magának. Ez elsősorban a BKK művészeti stratégiájának, az előadások minőségének köszönhető és a közönség számának jelentős növekedésében is nyomon követhető. Mivel minden rendezvényt fontosnak tartanak, arra törekszenek, hogy szponzorok, egyéb külső források segítségével lehetőleg mégis megvalósulhassanak. Hozzátette: a százhalombattai intézmények és szervezetek nincsenek előnyös helyzetben a különféle állami pályázati pénzek elosztásakor, mivel "gazdag városként" vagyunk elkönyvelve, amely meggyőződésen nehéz lesz változtatni.

A BKK-ban folytatódnak az utóbbi években egyre sikeresebb bérletes színházi előadások, amelyek iránt már nemcsak a környékbeli településekről, hanem a XI. és XXII. kerületből is egyre nagyobb az érdeklődés. Megmaradnak a családi napok, amelyek a jövő szempontjából nagyon fontosak.

A bevételek növelése érdekében felülvizsgálják a bérleti díjakat és a belépőjegyek árát is, utóbbi azonban kényes kérdés. A budapesti színházak ugyanis az előadó művészeti TAO-nak köszönhetően rendkívüli kedvezményekkel kínálják a belépőket, a százhalombattai közönség fizetőképessége pedig véges.

2016. kísérleti év lesz az intézmény életében. Sok kérdésre kell választ találni, így például arra a nem battai, hanem országos problémára, amelyet a nagyon alacsony közalkalmazotti bérek jelentenek. A művelődésszervezőknek ugyanis este, hétvégén, ünnepnap is dolgozniuk kell, miközben nincs miből kiegészíteni a már említett szerény jövedelmeket. "Minden munkatársam heroikus küzdelmet folytat, hiszen nagyon szeretik munkájukat, és számtalan esetben kell a már említett elképesztően alacsony fizetés mellett éjszakában, esőben, fagyban helyt állniuk és szolgálniuk a közönséget. Jól képzett és kiváló képességekkel rendelkező csapatról beszélünk, amelynek tagjai családalapítás előtt állnak, vagy gyermekek eltartásával kell megbirkózniuk, vagy nyugdíjba készülnek olyan fizetéssel, amely még a bruttó 200 ezer forintot sem éri el negyven éves munkaviszony után. Mindezt több mint elkeserítőnek gondolom, miközben a minőség iránti elvárás mindenki részéről nagy. Félő, hogy a nagyon tehetséges fiatalok egyszerűen feladják, és elmennek olyan munkahelyre, ahol a képességeiknek és munkavégzésüknek megfelelő fizetést kapnak."

Szigetvári József hangsúlyozta: tudomásul veszik a város nehéz pénzügyi helyzetét, és úgy gondolják, emiatt az eddigieknél is fontosabbá válik az összetartás, az együttműködés.

"Nem adhatjuk fel az elveinket, nem dobhatjuk sutba a több évtized alatt felépített értékrendet. Megoldásokat kell találnunk, hogy a minőség akkor is fontosabb legyen, ha ez a mennyiség rovására megy. Egy város életében meghatározó jelentősége van a kultúrának, a sportnak, a közösségnek, a szellemiségnek, mert az emberek ezekhez kötődnek, ezek tartják helyben őket. Most derül majd ki, ki az igazi százhalombattai. Ki az, aki csak addig tart velünk, ameddig a dolgok nagyon jól mennek, vagy akkor is, amikor szívvel-lélekkel kell a város mellé állni. Az együttműködésben a városlakókra is számítunk. Bízunk abban, hogy egy-egy rendezvényt nemcsak a sztárfellépők miatt kedvelnek, hanem sokat jelent számukra a találkozás, az együttlét öröme is. Szeretettel, türelemmel és legfőképp jelenléttel kell bizonyítani, hogy kitartunk, megoldjuk - akkor is, ha nagyon nehéz, vagy éppenséggel reménytelennek tűnik, hiszen együtt működik."