Tévhit, pánikkeltés, riogatás? Számos kérdés, amelyre választ várunk!
2016-01-20 -
Számos kérdés fogalmazódott meg bennünk a Százhalombattai Hírtükör online felületén 2015. december 14-én megjelent Más utat járunk! című fizetett hirdetés, valamint a 2016. január 14-én kiadott lapszámban olvasottak kapcsán, ezért engedjék meg, hogy ne csak a gondolatainkról, de az elmúlt hónapok történéseiről is beszámoljunk!
 
A tavaly novemberben megjelent cikksorozat, amelyet számos internetes felületen olvashattunk, minden százhalombattainak egyaránt jelentett bánatot és örömet.  Szomorú, hogy Magyarországon vagy bárhol a világon olyan technológiát akarnak alkalmazni a XXI. században, amely minden földi élőlényre veszélyt jelent.  Öröm viszont, hogy írtak róla. Meggyőződésünk, ha ez nem történik meg, akkor nem is tudunk róla, egyszerűen felépül. Senki észre nem venné az erőmű területén történő munkálatokat.
A megjelenéseket követően Vezér Mihály polgármester úr lakossági fórumot szervezett, amelyen igen nagy létszámmal vett részt a lakosság.  A fórum hangulatáról már olvashattunk, ezért arra nem térnénk ki.
 
Egy hölgy szavait idézve "Battán az egy négyzetméterre jutó vegyészek és vegyészmérnökök száma jóval a magyarországi átlag felett van", mégis, a technológiát jól ismerők véleménye, az alátámasztott szakmai vélemény úgy látszik, nem elegendő ahhoz, hogy megakadályozzuk az üzem felépülését.
 
December 3-án a helyi MSZP is tartott lakossági fórumot, ahol civil szervezetünk, mint meghívott vendég vett részt Szabó Imre volt KVVM miniszter és dr. Illés Zoltán volt államtitkár mellett. A felkérést örömmel vettük, hiszen az egyetlen olyan fórum volt, ahol hangot adhattunk az üzem elleni tiltakozásunknak. Nem mi szerveztük a fórumot, hiszen sajnos nem rendelkezünk olyan anyagi forrásokkal, hogy a terembérletért közel 200 000 forintot fizethettünk volna. Akik másként gondolják, politikát kívánnak belemagyarázni a tevékenységünkbe.
 
December 9-én a Hulladékkommandó aktivistái közül hárman látogatást tettünk Dunaszerdahelyen, valamint Ollé-tejeden. A látogatás célja az ottani gumifeldolgozó üzem mellett élők véleményének összegyűjtése volt. Elmondható, hogy a szlovákiai cég mellett élők hasonlóképpen nem szólhattak bele az üzem felépülésébe, a mai napig szívják a bűzt, és tapasztaltuk a szállópor lerakódást is.  Mindezekről beszámoltunk a Facebook közösségi oldalon fényképek és videó közlésével.
 
Az üzem látogatása során a DRON Indrusties képviselője elmondta, hogy a százhalombattai üzem létrehozásáról már 2015 elején tárgyaltak, mert településünk kiváló adottságokkal bír. Igen ám, de azt senki ne gondolja akár kormányzati szinten, akár befektetőként, hogy egy környezetvédelmi beruházást társadalmi egyeztetések nélkül meg lehet valósítani!
 
Az itt élők és mi is azt gondoljuk, hogy ha a beruházás valóban korszerű, az emissziós, imissziós értékek határérték alattiak, akkor sem megengedhető a felépítése, tekintettel arra, hogy egyéb káros-anyagkibocsátó nagy cég már van a településen. Úgy gondoljuk, hogy a daganatos betegségek száma növekszik a településen és a környéken, bár tudjuk, hogy nincsenek olyan egészségügyi mérési adatok az elmúlt évekből, amelyek ezt alátámasztanák. 
 
A tény, hogy ide kívánják építeni és, hogy a beruházók szerint ez egy tökéletes lehetőség, világszenzáció, nem mentesíti sem a kormányt, sem az önkormányzatot, sem a beruházót és a technológia tulajdonosát, hogy figyelmen kívül hagyja a lakossági akaratot.
 
Az eltelt hónapokban, hetekben a technológiáról még az erre a célra megalakult szakmai bizottság sem kapott megfelelő tájékoztatást. A lakosság még annyit sem!
A szlovákiai látogatásunk megerősített bennünket abban, hogy a technológia, még ha korszerű is, nem megfelelő. Véleményünk az, hogy az uniós elvárásoknak kell megfelelnünk, és a gumihulladék anyagában történő hasznosítását kell célul kitűzni. Az, hogy a gumihulladékot atomjaira szedjük, majd olyan termékeket állítunk elő, ami rákkeltő, nem felelhet meg sem gazdasági szempontból, sem környezetvédelmi szempontból. Másrészt a gumihulladék energetikai hasznosítása is megkérdőjelezhető.
Fenti okok miatt a Százhalombatta Jövőjéért Közhasznú Egyesülettel, közismertebb nevén Napos Oldallal megszerveztük a január 8-ai demonstrációt. Az esemény több helyi és országos híradásban is bemutatásra került. Noha némelyik országos sajtó más színben igyekezett bemutatni, a megmozdulás vallástól és pártállástól függetlenül egységes volt, és nemcsak a százhalombattaiak, hanem a környező településeken élők is együtt skandálták, hogy NEM HAGYJUK!
 
A Köztársasági Elnöknek megküldött petíciót követően levelet küldtünk Bóna Zoltán országgyűlési képviselőnknek, dr. Aradszki András energetikáért felelős államtitkárnak, Tarnai Richárdnak, a Pest Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottjának, valamint önkéntesünk személyesen kereste fel V. Németh Zsoltot, a környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkárt, Parragh Dénes országgyűlési képviselőt, a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozatának képviselőjét, valamint Kónya Károly környezetfejlesztési főosztályvezetőt. Eddig nem kaptunk választ a leveleinkre, a személyes megkeresés eredményeként elmondták, hogy a környezeti hatástanulmány elkészítése és az uniós szabályok betartása mindenkire kötelező, még ha kiemelt jelentőségű is a beruházás.
 
Felvettük a kapcsolatot a Greenpeace hazai csapatával, valamint a Levegő Munkacsoporttal. Mindkét szervezet figyelemmel kíséri az eseményeket és a kapacitásuknak megfelelő mértékben segítik a munkánkat.
 
A demonstrációnkra a nemzetközi sajtó is felfigyelt. (Reuters, BBC) Felállítottunk egy ötfős stratégiai bizottságot, amely nemcsak a civil szervezet tagjaiból áll, hanem lelkes városlakókból is.
 
A bizottság feladata előkészíteni a következő eseményeket, valamint a közös gondolkodással erősíteni a lakossági akaratot.
 
Közleményt adtunk ki arra vonatkozóan, hogy készítjük a riadótervet az élőlánc alkotásához, amelyhez várjuk a riadóztatásba bevonható elszánt városlakókat. Jelentkezni folyamatosan lehet a gumiegetoriado@gmail.com címen az elérhetőségek megadásával.
Öröm számunkra, hogy egyre több önkormányzati képviselő jelzi, ott volt a demonstráción és foglalkozik a témával.
 
DE! Ki okozza a pánikkeltést, ki az, aki nem ad kellő tájékoztatást az itt élőknek? Valóban úgy gondolják, hogy a civil szervezetünk, amely felvállalta a lakosság érdekképviseletét, politikai csatát folytat? Aki ezt állítja, téved, de tudjuk, hogy a védekezés legegyszerűbb módja a támadás.
 
Ha annyira tökéletes lenne a technológia, és annyira korrekt lenne a Homatech Recycling Zrt. és az OT Indrusties, akkor nem titkolózna, és nem hagyta volna, hogy több mint 2500 ember a félelmeinek hangot adva, együtt tiltakozzon!
 
A beruházó szavaival élve, MI mindannyian elkötelezettek vagyunk a jövőnk mellett! Ezúton is kérjük, mielőbb avassák be a város lakosságát a tájékoztatásba, hiszen a december 1-jei lakossági fórumon erre is ígéretet tettek.
 
Hulladékkommandó Társadalmi Járőrszolgálat – Tápai Mónika elnök