Kevesebb nyitva tartás, drágább szolgáltatások
2016-01-12 - A városi szintű takarékoskodás jegyében megváltozott nyitva tartással és szolgáltatásokal állnak a városlakók rendelkezésére a százhalombattai közintézmények. A legtöbb intézményvezető azonban úgy nyilatkozott: keresik a lehetőségét annak, hogy a jelentősen szűkebben mért önkormányzati támogatás mellett is megtartsák a működési színvonalat.
A pénzügyi szigorítás a Városi Szabadidő Központot érintette a legnagyobb mértékben. Az intézmény költségvetése 150 millió forinttal csökkent. Ennek ellensúlyozása érdekében jelentősen, 24 százalékkal emelkedett meg a belépőjegyek és bérletek ára, és januártól sokkal többe kerül a terem-, illetve létesítménybérlés. Eddig számos helyi egyesület ingyenesen vagy nagyon kedvezményesen használhatta a sportcsarnokot, illetve az uszodákat, mostantól mindenkinek egységesen meg kell fizetnie azt a költséget, amely a fenntartást fedezi – mondta el Fekete László, a VSZK vezetője. Más kérdés, hogy ezek a bérleti díjak még mindig mintegy ötven százalékkal maradnak el a piaci díjszabástól, amelyet a VSZK a nem helyi egyesületek esetében érvényesít.
Az intézményben 14,5 státusszal csökkent a foglalkoztatottak létszáma, amelyből ketten nyugdíjba vonultak. A költségvetési visszavágás nemcsak a személyi juttatásokat érintette, hanem a dologi kiadásokat is. Takarékoskodnak a fűtéssel, a világítással, a nyitva tartási idők azonban nem változtak.

Heti 36-ról 30 órára csökkent a nyitva tartás a Hamvas Béla Városi Könyvtárban – tudtuk meg Kovács Marianna igazgatótól. Az eddigi ingyenesség helyett, a jövőben évente 1000 forintos tagsági díjat kell fizetniük az olvasóknak. A beiratkozási díj alól azonban felmentést kapnak a 16 év alattiak, a 70 felettiek, valamint a pedagógusok és a közgyűjteményekben dolgozók, és csak 500 forintba kerül a diákok, valamint a nyugdíjasok számára.

Megváltoztak az intézményben az internethasználat szabályai is. Januártól csak az első hatvan percben ingyenes a szolgáltatás, utána minden megkezdett óra 200 forintba kerül.
Az új nyitva tartási rendet az önkormányzat határozta meg. Az elsődleges szempont az volt, hogy főképp a délutáni órákban fogadják az olvasókat. A délelőtti rövidebb nyitva tartás azonban nem kedvez az óvodai és iskolai csoportok fogadásának.  Eddig átlagosan heti három gyerekcsoportnak tartottak foglalkozást a könyvtárban, és kiemelt célként kezelték, hogy évente legalább egyszer minden alsó tagozatos eljusson az intézménybe. Mostantól ezt a törekvést nehezebb lesz megvalósítani.

További fontos változás az úgynevezett egypontos adminisztráció, amely azt jelenti, hogy egy helyen, a felnőtt könyvtár előterében található pultnál zajlik a felnőtt- és gyermekkönyvtári beiratkozás,  kölcsönzés és egyéb ügyintézés. Az intézményvezető szerint ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy többet kell várakozni, mivel egyszerre mindig két könyvtáros látja el a szolgálatot. Sok olvasó számára ugyanakkor kényelmesebbé válik az ügyintézés, hiszen amikor például gyermekkönyveket hoznak vissza, nem kell lemenniük az alsó szinten található gyermekrészlegbe.

Bezárták a hangtárat, állományát a könyvtárba integrálják, helyiségét pedig előadóteremmé alakítják át. Mivel lényegesen kevesebbet költhetnek új beszerzésekre, a jövőben már nem engedhetik meg maguknak, hogy olyan kiadványokat – például felsőoktatási szakkönyveket - is beszerezzenek, amelyek nem szerepelnek a könyvtár gyűjtőköri szabályzatában, de néhány olvasó igényt tart rájuk. Ezeket a kívánságokat ezután már csak a könyvtárközi kölcsönzés segítségével lehet kielégíteni, amely az olvasók számára díjköteles.

A Hamvas Béla Városi Könyvtár önkormányzati támogatását 25 millió forinttal csökkentette az önkormányzat, amely a fentiek mellett 3,5 dolgozói státusz megszüntetését is maga után vonta.

Ugyancsak a reorganizáció következtében az eddigi hétfő mellett a kedd is szünnappá vált a "Matrica" Múzeumban, valamint a Régészeti Parkban. Az egyéb napokon a megszokott rendben, 11-től 17 óráig, a szabadtéri múzeumban pedig április 1-jétől október 30-ig, 10-től 18 óráig várják a látogatókat.  

Az intézmény költségvetési támogatása már a tavalyi évben is jelentősen csökkent, 30 százalékkal költhettek kevesebbet a szakmai programokra, amely miatt a megszokottnál jóval kevesebb kiállítást valósítottak meg – mondta el Vicze Magdolna igazgató. Idei költségvetésük további 25 százalékos visszavágást tartalmaz, ennek ellenére keresik a lehetőségét, hogy ha jóval kevesebből is, de az előző években megszokott sűrűséggel kínáljanak kulturális programokat, és nagyon fontosnak tartják a tudományos kutató munka folytatását is, amely másfél évtized alatt megalapozta szakmai elismertségüket. Egyebek mellett igyekeznek majd saját gyűjteményükből bemutatni időszaki tárlatokat, olcsóbban megvalósítani a játszóházakat, és amihez lehet, külső forrást is igénybe venni. Jelenleg három európai uniós pályázatban szerepelnek partnerként, bíznak a pozitív elbírálásban.

A Barátság Kulturális Központban jelenleg is folyik a szervező munka, amellyel az intézmény a jelentős költségmegvonást és plusz feladatokat igyekszik áthidalni. A változásokról egy következő írásban fogunk beszámolni.