Évértékelő visszatekintés
2016-01-08 - Tolna, Baranya, Fejér és Pest megyében, közel 50 településen jelen vannak. A jogszabályok szigorodásával a víziközmű cégek csak mintegy tizede maradt talpon, ami komoly szakmai követelmény elé állította az ágazat szereplőit, így a Mezőföldvíz Kft.-t is. Talpon maradtak, a 2014-es év elején megkapták a működési engedélyt, de ezzel az integráció nem állt meg, a nehézségek ellenére folytatták az építkezést. Csapó Sándor ügyvezető igazgatót kérdeztük a 2015-ös év történéseiről és a cég jövőjéről.
Idén három éve, hogy megalakult a Mezőföldi Regionális Víziközmű Kft., hogyan tekint vissza az elmúlt évekre?
Az elmúlt 3 év életünk meghatározó korszaka volt, annak minden munka és mondhatom sokszor szabad- és ünnepnapja is kreatív alkotással telt. Nem volt kész minta előttünk. Magunknak kellett kitalálni, hatékony rendszerré fejleszteni az új törvénynek megfelelő szervezetet, működést és belső szabályzatainkat úgy, hogy közben az év 365 napján, 24 órában biztosítsuk a világ legfontosabb és egyben legellenőrzöttebb élelmiszerének eljuttatását közel 130 ezer lakos számára. De mindezt örömmel tettük, mert egymástól is sokat tanultunk, a közös munkának eredménye lett. 2014. január 21-én megkaptuk a működési engedélyt és a korábbi több, mint 400 víziközmű szolgáltatóból az eddig talpon maradt 40 között vagyunk. Ellátási területünk kiterjed a Völgység, a Mecsek és a Duna melletti térségek M6-os autópálya és 6-os főközlekedési út logisztikai tengelyére.
 
Egyáltalán ismerik, elismerik ezt a teljesítményt?
Nagy hangsúlyt helyezünk a tényszerű, tárgyilagos tájékoztatásra. A tulajdonosokat képviselő polgármestereknek és minden önkormányzati képviselőnek - a szokásos száraz beszámolók mellett, rendhagyó módon - a társaság idei éves taggyűlésére nyomtatott kiadvány formában is kiadtuk a társaság Üzleti Jelentését. Ez nemcsak a tavalyi évet mutatja be, hanem az elmúlt három év eredményeit összefoglaló elemző, nagyon részletes – 80 oldalas - beszámoló. Ami az elismerést és a cégvezetés iránti bizalmat illeti, itt is csak objektív adatokat mondok: Az eddigi 3 évben megtartott taggyűléseken (átlag évi kettőn) és a Felügyelő Bizottság ülésein egyetlen ellenszavazat nem volt az előterjesztéseinkről. A közel ötven tulajdonosból, legfeljebb egy-egy tartózkodó akadt.
 
Milyen említésre méltó beruházások történtek idén a cég ellátási területén?
A sikeres próbaüzem után áprilisban átadták az új paksi szennyvíztisztító telepet, amely egy 35 évvel ezelőtt épült, elavult rendszert váltott fel. A város alapinfrastruktúrájának fontos része a szennyvízkezelő rendszer, amely a beruházásnak köszönhetően megfelel a kor elvárásainak. A telep építése és bővítése a szerződés aláírásától számított mintegy 19 hónap alatt, hat hónap próbaidővel készült el több mint egymilliárd forintos költségvetéssel. Ugyancsak EU támogatással, egymilliárd 47 millió forintból vált valóra a Fejér megyei Előszállás szennyvízelvezetése és szennyvíztisztítása. A 2015 szeptemberében lezárult projekt a Széchenyi 2020 program keretében 94%-os támogatási aránnyal valósult meg. A fejlesztés keretében 31 kilométer szennyvíz-vezetéket építettek ki. A rendszerre 947 háztartást kötöttek rá. A projekt részeként megépült a napi 210 köbméter kapacitású szennyvíztisztító mű is.
 
Kiemelendő sajáterős városi beruházásként Pakson a Vácika területén kialakítandó lakótelkes övezet közművesítése, a vízellátás, szennyvízelvezetés rendszerének kiépítése. A kivitelezési munkálatok nyáron indultak, melynek során 1978 m víz és 1859 m szennyvíz vezeték került lefektetésre. Mind az ivóvíz és a szennyvízhálózat kivitelezési munkái a tervezett ütemben zajlottak, határidőre és költségkereten belül elkészültek. A 100%-osan önkormányzati finanszírozásban, cégünk kivitelezésében megvalósult beruházás értéke megközelíti a nettó 190 millió Ft-ot.
 
Az atomerőmű térségének fejlesztését igyekszik elősegíteni a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA), amelynek kuratóriuma a közelmúltban döntött a beérkezett pályázatok támogatásáról. Paks városa - egyebek között - egy csatornavizsgáló kamerarendszer vásárláshoz kért és kapott támogatást, amelyet cégünk fog üzemeltetni és ettől a hibakeresés gyorsítását és végeredményben a szolgáltatás színvonalának javítását várjuk. Ugyancsak e célt szolgálja a paksi atomerőműtől méltányos áron megvásárolt WOMA magasnyomású csatornatisztító autó üzembe állítása is. További elismerés számunkra, hogy az MVM PA Zrt. ivóvízellátását biztosító csámpai vízmű üzemeltetését és karbantartását 2016 januárjától ismét mi végezzük.
 
Milyen erőfeszítéseket tesznek a szakmai és szolgáltatási színvonal fenntartására, esetleges emelésére?
A cégünk által megszerzett tanúsítványok sora igazolja, hogy a minőség-fejlesztése nem csak szlogen, hanem napi gyakorlattá vált nálunk.
 
Például – jogszabály által előírt - tanúsítványunk van róla, hogy a Mezőföldvíz Kft. olyan a informatikai rendszerrel állítja ki a számlákat, amely biztosítja a manipuláció mentességet;
A kémiai és mikrobiológiai vízminőség-ellenőrzési laboratóriumaink frissen megújított akkreditációja folytán 2019-ig biztosítják az ellenőrzések szakszerűségét és pontosságát;
A 2018-ig hatályos megújított ISO-tanúsítványt a napokban kaptuk a kezünkbe, amely igazolja, hogy cégünk az előírt szabvány követelményeinek megfelelő minőség- és környezetirányítási rendszert vezetett be és működtet;
Az energiaellátás és energiafelhasználás hatékonyságának biztosítása érdekében felkészülünk a tevékenységünk energetikai jellemzőinek felmérése céljából kötelezően elvégzendő energetikai auditálás eljárására;
 
Elindítottuk a következő időszak nagyobb volumenű versenyeztetéseit, amelyek a közbeszerzés hatálya alá tartoznak. Ezek a legnagyobb költségeket jelentő villamos energia, a gépészeti eszközök, anyagok, szerelvények beszerzését jelentik.
 
Mindemellett a víziközmű-szolgáltatás hosszú távú biztosíthatósága érdekében víziközmű-szolgáltatási ágazatonként tizenöt éves időtávra gördülő fejlesztési tervet kell készíteni a településeknek. A terv részeként elkészítendő felújítási és pótlási tervet, valamint a beruházási tervet minden év szeptember 15-ig a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz kell benyújtani. Az egységes és műszakilag megalapozott dokumentáció elkészítését társaságunk átvállalja az önkormányzatoktól.
 
Mekkora hangsúlyt fektetnek a dolgozók képzésére, készségeik fejlesztésére?
Erőnkhöz képest képezzük dolgozóinkat minden szakterületen: pénzügyi, ügyfélszolgálati és műszaki területen rendszeres továbbképzéseken vesznek részt a kollégák.
Háromfős csapattal (paksi, dunaföldvári és bonyhádi ügyfélszolgálatos kollégával) képviseltettük magunkat a Herceghalmon megrendezett XI. Országos Ügyfélszolgálati Versenyen. A megmérettetés lehetőséget adott a tapasztalatcserére, az aktualitások megvitatására, és elősegíti a szakemberek felkészültségét, valamint az egymás közötti kommunikáció erősödését.
 
A Magyar Víziközmű Szövetség szervezésében közelmúltban lezajlott országos szerelőversenyen a Mezőföldvíz Kft.-t a battai főmérnökség munkatársai képviselték. Csapatunk összesítésben az első egyharmadban végzett, a szponzorok kérdőíves versenyfeladatában pedig első helyezést ért el.
 
A napokban Paks Város Önkormányzata jelentős mértékű tőkeemelést hajtott végre a társaságnál, mi indokolta ezt a tulajdonosi beavatkozást?
Paks Város Önkormányzata – első részletben - 100 millió forintos tőkeemeléssel biztosítja a résztulajdonában álló legnagyobb cége, a Mezőföldi Regionális Víziközmű Kft. gazdálkodási stabilitását és likviditásának fenntartását. A vízműtársaságban tulajdonosi részesedését növelő tőkeemeléssel az önkormányzat megerősítette a 3 és fél évvel ezelőtti egyhangú döntését, amikor a testület a Paksi Vízmű Kft. bővítését határozta el. A forrásra többek között a közművezetékadó és a rezsicsökkentés miatt volt szükség, előbbi éves szinten 210 millió forint kiadást, utóbbi pedig 150 millió forint árbevétel kiesést jelent. A megnövekedett költségeket a díjak befagyasztása miatt nem tudtuk az árakba beépíteni. A törzstőkeemelés átmenetileg stabilizálja a cég pénzügyi helyzetét.
 
Egyedi eset vagy ágazati szinten meglévő probléma az alulfinanszírozottság?
Nem arról van szó, hogy a társaságunk rosszul gazdálkodik, mi még a felső egyharmadban vagyunk. A víziközmű ágazatban már jól ismert szakértői tanulmány is megállapította, hogy a szolgáltatók túlnyomó része már 2013-ban is csak zéró körüli eredményt tudott realizálni. A jelenlegi működési környezetben – a csökkenő bevételek és növekvő ráfordítások mellett - a víziközmű ágazat felélte tartalékait, a rezsicsökkentés és a közműadó 2014-re – országos szinten - veszteségessé tette a szektort. 2015 "vízválasztó" lesz: a nagyobb tartalékkal rendelkező nagyvárosi cégek még némi véráldozattal túlélik, de a kis és közepes cégek már csak tulajdonosi "mentőövvel" maradnak talpon. 2016-tól kormányzati beavatkozásra lesz szükség. (x)